Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pokojówka


Bradzik

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie odnośnie pokojówki.Mam piec Defro komfort eko lux 30kw 280m/k nieocieplone budynek ma ok.100lat.Gdy w pomieszczeniu temperatura osiągnie 24stopnie to pompa co wyłącza i trzyma temperaturę w pomieszczeniu ok. 2 i pół godzinu.Jak temperatura spadnie w domu to pompa się załancza i piec spada do 40 stopni a w cześniej miał 70-65 i do tej temp dochodzi tak ok.5min i grzeje przez 1godz i dobija w domu temperaturę do 24 i znowu pompa wyłącza się na 2 i pół godziny.I moje pytanie jest takie czy to jest dobre?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podaj więcej szczegółów jak jest zbudowana twoja instalacja tzn. czy ma jakieś zawory 3 czy 4d z siłownikiem lub bez, czy tylko grzejniki, jaka pokojówka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy ustawieniu na 8 zaworu na instalację musi wychodzić ci bardzo gorąca woda moim zdaniem za gorąca, co skutkuje zalewaniem kotła zimną wodą z obiegu.

W sterowniku kotła w menu pokojówki dezaktywuj wyłączanie pompy po dogrzaniu. Temperatura zadaną na kotle 65 stopni, pompa niech chodzi cały czas a na zaworze ustaw coś w okolicy 2-3 aby temperatura na instalację szła w okolicach 45 stopni i po 1 dobie dorególujesz otwarcie zaworu do zapotrzebowania budynku oraz aktualnej temperatury na zewnątrz.

Pomyśl też o zakupie siłownika do zaworu aby móc w pełni wykorzystać to co już masz czyli zawór, sterownik kotła i bardzo dobrą pokojówkę ze sterowaniem RS proporcjonalnym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jaką masz temperaturę na wyjściu z zaworu na obieg CO przy ustawieniu na 8 i na 2.

Wrzuć zdjęcie instalacji a szczególnie tego zaworu.

Kocioł najlepiej jak by pracował cały czas bez odstawiania się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Tak wiem biedniejszej instalacji się nie dało zrobić ale hydraulik powiedział że wszystko będzie działać a nawet nie zrobił pompy cwu tylko wszystko się grzeje na jednej pompie bojler i grzejniki.A i zapomniałem dodać że piec stoi w ocieplonym garażu 15m od domu rury 1,5 metra pod ziemią bardzo dobrze ocieplone 

IMG_20191229_184251.jpg

IMG_20191229_184201.jpg

IMG_20191229_184205.jpg

IMG_20191229_184212.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, Darekgra napisał:

A jaką masz temperaturę na wyjściu z zaworu na obieg CO przy ustawieniu na 8 i na 2.

Wrzuć zdjęcie instalacji a szczególnie tego zaworu.

Kocioł najlepiej jak by pracował cały czas bez odstawiania się.

Nie sugerujmy się skalą, bo może być odwrotnie założona. Lepiej niech da zdjęcie 4D i podpowiemy, co dalej.

 

PS: Doszły zdjęcia - ten 4D jest żle zamontowany! Zasilanie z kotła u góry a powrót z instalacji u dołu i pompa na powrocie z CO? 

Zrobione tak pewnie dlatego, że naczynie otwarte na pionie CO. Poprawić zabezpieczenie kotła!!

Przegroda w 4D też żle, bo przy ustawieniu na "5" powinna być poziomo. Max w prawo to "10" - 100 proc. otwarcie na instalację zaś "0" to max w lewo i pełne otwarcie na powrót.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Bradzik napisał:

Kocioł pracuje w pid.Niewiem jak sprawdzić temperaturę na obieg

Zrób to nawet organoleptycznie, ręką. Przy którym ustawieniu która rura jest cieplejsza czy ta w prawo dół czy w lewo dół od zaworu 4d.

Wydaje mi się że przy tym układzie lepiej by było jak pompa była by na zasilaniu instalacji a nie powrocie... @gmaj22 jak sądzisz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, gmaj22 napisał:

Zasilanie z kotła u góry a powrót z instalacji u dołu

Akurat to by było dobrze tylko ta pompą na powrocie to błąd.

@Bradzik daj lepsze zdjęcie samego zaworu z pokrętłem w swoich skrajnych pozycjach oraz po demontażu tego czarnego pokrętła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie niech ten 4D dokładnie sprawdzi - ściągnie pokrętło i zrobi zbliżenie. Skoro nie ma przed 4D odejścia na CWU, jest szansa, że CO zadziała z pompą na powrocie CO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok... wrzuć nam te zdjęcia o których pisaliśmy wyżej.

Masz w garażu bardzo duży kociołek 30kW to już potworek a rurki odbierające jego moc są "mizerne", twój sterownik K1Pv4 jest dość dobrze rozbudowany, dobrze by było jak byś podłączył/sprawdził czujniki wszystkie tak jak powinne być a zwłaszcza czujnik temperatury kotła, czujnik zaworu powinien być na tej rurce w prawo-dół od zaworu 4D, czujnik spalin, wszystkie cą na standardowym wyposażeniu kotła. Bez tego ciężko będzie pomóc, na chwilę obecną przy obecnych temperaturach zewnętrznych na początek możesz na pewno zmniejszyć moc kotła na 60% nie powinien wtedy tak szybko przebijać zadanej temperatury.

daj jeszcze zdjęcia podstawowych parametrów na wyświetlaczu sterownika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wnętrze kotła wygląda nawet dobrze ale zawór 4D jest na 100% źle zamontowany do pilnej poprawy, powinien być obrócony o 90stopni w lewo. Na chwilę obecną dla bezpieczeństwa używaj tylko ustawi pomiędzy 4 a 10, pyzatym przy tej instalacji powrót bez dołożenia dodatkowej pompy kotłowej będzie zawsze niedogrzany.

W ustawieniach serwisowych coś zmieniałeś czy to standard?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie przy tej instalacji i domu jak piszesz to spalanie masz ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na ostatnie pytanie to raczej nikt ci nie odpowie... niemniej jednak jest szansa na minimalny spadek spalania poprzez ustabilizowanie pracy kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.