Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zawór 4d + Pokojówka


artuss811

Rekomendowane odpowiedzi

Witam zbliża się sezon grzewczy a ja jestem po wymianie pieca, mam piec na defro duo na dzień dzisiejszy jestem zadowolony ale jeszcze nie testowany w zimę. Zastanawiam się na zamontowaniu siłownika na zawór 4d i regulatora pokojowego tylko nie wiem czy ten układ zadziała jak bym chciał od razu powiem ze sterownik odsługuję i siłownik zaworu i pokojówkę i pompy itp generalnie sterownik bardzo rozbudowany, ale powracam do tematu czy jeżeli zamontuje pokojówkę i na której nastawie 18st a w pomieszczeniu będzie 23st to zawór 4d zamknie obieg na dom i tylko woda będzie krążyła zasilanie-powrót podtrzymując temperaturę na piecu zadaną 65st czy zacznie w tym momencie spadać temperatura pieca bo piec będzie cały czas w podrzynaniu i jednocześnie zawór się przestawi na zasilanie-powrót bez grzania domu. chodzi mi o to by na piecu było to 65st a grzejniki zimne bo pokojówka zamknie zawór czy to tak będzie dzięki za wszelkie rady

 

P.S i co sadzicie o pokojówkach bezprzewodowych np: AURATON 2005 TX PLUS

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to musisz sprawdzić w instrukcji sterownika, w dobrych sterownikach pogodowo-pokojowych jest taki parametr jak obniżenie c.o., działa to na takiej zasadzie że z krzywej wynika dla grzania powiedzmy temperatura 40 st sterownik pokojowy podaje sygnał grzać i na układ c.o. podawana jest temperatura 40 st jeśli sygnał z pokojówki bedzie nie grzać to regulator zmniejszy temperaturę w obiegu grzewczym o wartość zadaną w parametrze obniżenie c.o. i tak przykładowo bedzie to 15 st czyli o 15 stopni zmniejszy się temperatura wody w obiegu c.o.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Ja mam Auraton 2005 TX. Pokojówka znana od lat. Kiedtś występowała pod marką EuroMaster (jakoś tak).

 

Brakuje mi w niej tylko dynamicznego przestawienia noc/dzień... Np.: Na całą niedziele mam 21*C, bo zawsze jestem w domu, lecz jednak chcę wyjść na pare godzin i nie grzać na 21*, lecz na "nocne" 18*. Wiesz ile się musisz naprzestawiać, żeby to zmienić....??? A później to odwrócić....

Brakuje mi guzika "mimo, że zadanym masz dzień, to pracuj jak w nocy, aż tego nie odwołam"

 

Zasięg bezprzewodówki bardzo duży... Nadajnik mam w piwnicy, a z pokojówką dla testów chodziłem już do sasiadów obok i łacznośc trzymał.... Ze względu na zasięg, producent przewidział kilka kanałów połaczenia, żebyś przypadkiem nie zasterował kotłem sąsiada....;)

 

Ps.: Jestem przekonany na 95%, że Auraton zasteruje Ci tylko pompą, a nie siłownikiem na 4D. Tak jest u mnie, z tym że ja mam 3D. Kocioł jest w trybie praca, pompa pracuje, az w mieszkani nie będe mial temperatury zadanej. Osiągnie temperaturę zadaną (np 21*), a auraton wyłącza pompę. Kocioł w kilka minut dochodzi i zadanej temperatury pracy (u mnie 60^) i przechodzi w tryb podtrzymania. Za jakiś czas w mieszkaniu temperatura spadnie, a auraton znów załacza pompę, kocioł w pare minut ochłodzi się do 59*, i przechodzi w tryb pracy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi głownie chodzi o to ze jak pokojówka będzie ustawiona w nocy na 18 a w pomieszczeniach będzie okolu 22 to zanim temperatura spadnie do 18 to żeby piec nie wystygł poniżej 60 wiec dobrze by było jak wyłączyła by się pompa lub żeby siłownik zamknął zawór 4d ale chciałbym wiedzieć jak naprawdę będzie bo nie chciałbym wydać kasy na siłownik a okaże się ze pokojówka wyłączy pompę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie zasada jest taka, że zawór 4D posiadający siłownik, posiada do tego siłownika również sterownik. Do tego sterownika zapinasz pokojówkę. Na podstawie temp. pokoju sterownik domyka lub otwiera zawór 4D, żeby ustawić odpowiednią temp. na grzejnikach. Pompa chodzi cały czas (w najprostszym i tu opisanym przypadku)

 

Natomiast piec posiada swój własny sterownik z niczym innym nie spięty. On nie wie o żadnym zaworze ani pokojówce ani pogodówce ani podłogówce hehe.

Ma tylko 1 zadanie - utrzymać na kotle ustawioną temeraturę (np. 60C). Jak to zrobi to jego sprawa (niech załącza dmuchawę, podajnik lub wchodzi w stan podtrzymania). I ma sobie poradzić!

 

Tak więc zamykanie lub otwieranie zaworu nie ma na dłuższą metę powiązania z temp. kotła (i o to chodzi).

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zgadzam sie tylko jak wcześniej napisałem mój sterownik pieca jest bardzo rozbudowany obsługuje pokojówkę 2 siłowniki zaworów podajże 4 pompy itp na dzin dzisiejszy faktycznie do sterowania ma tylko podajnik dmuchawę i to wszystko a co będzie jak wyposażę go pokojówkę i siłownik zaworu jak wtedy będzie tym sterował z instrukcji wyczytałem ze pokojówka ma większy priorytet niż sterownik pieca z wyłączeniem temperatury zadanej czyli jeśli w pokojach będzie zimno to piec nie rozgrzeje sie więcej niż jest temperatura zadana ale jak ja osiągnie to czy wyłączy pompę czy przełączy w tryb podtrzymania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brrr.

Po przeczytaniu instrukcji mam wrażenie, że ten kto pisał oprogramowanie sterownika miał za zadanie ochronę wentylatora przed kurzem. No coż, nie Twoja wina, że Tech trzyma nadal swój poziom (po co zawór mieszający przy równoległej pracy pomp i od kiedy temp. powyżej 62C uszkadza kocioł? - parodia).

Odpowiadając na Twoje pytanie - obawiam się, że przy użyciu tylko tego sterownika nie osiągniesz zadawalającego efektu. Nie ma tam żadnej wzmianki o sterowaniu siłownikiem zaworu 4D!

Instrukcja jest napisana tak jak program czyli fatalnie.

Wyobrażam sobie, że po podpięciu sterownika pokojowego i osiągnięciu w pomieszczeniach odpowiedniej temeratury kocioł przejdzie w stan podtrzymania (ale nie wiadomo), a to nie jest zbyt ciekawa perspektywa.

 

Jeśli chcesz zamontować siłownik do 4D to radziłbym użyć tego sterownika tylko do utrzymywania temp. na kotle (i ew. do CWU - "praca równoległa").

A reszta jak opisano wcześniej.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

teraz to mnie kolega zirytował po pierwsze po czym kolega stwierdził ze oprogramowanie ma chronić wentylator przed kurzem po 2 skąd kolega wie jak napisany jest program skoro nie zna kolega tego sterownika a w instrukcji nie ma ani jednej ścieżki programu a tym bardziej schematu blokowego - o ile kolega wie co to schemat blokowy programu po 3 i tu już nie wiem czyja wina ale w tej instrukcji z linka nie ma napisanego co jest w tej mojej nie wiem dlaczego ale pisze tak cytuje "Do termoregulatora st 44 można podłączyć dwa moduły sterujące zaworami trójdrogowymi lub czterodrogowymi (jest to opcja dodatkowa)." A po 4 nie zauważyłem zęby pisało ze temperatura 62st miała by uszkadzać kocioł. A cz instrukcja jest fatalni napisana czy ja wiem jest jasna przejrzysta każda funkcja opisana intuicyjnie można dojść do reszty (chyba ze ktoś nie ma intuicji :-)) i chyba kolega nie widział instrukcji sterowników od hefa czy zębca tam to już nic z niczego nie wynika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie irytuj się - wszystkie uwagi nie odnoszą sie do Ciebie, tylko do szanownych producentów.

Zdaj sobie sprawę, że im to nawet pomaga - mają konkretne uwagi za darmo.

 

Jesli chodzi o program... Hmmm...

Skoro wiesz co to schemat blokowy, to sprzedam Ci jeszcze taką tajemnicę, że:

Dla doświadczonego a nawet pewnie początkującego programisty: kod programu, schemat blokowy, instrukcja, procedura to jest TO SAMO. Wystarczy, że masz jedno i każde inne już znasz.

Nie pytaj czemu ale w tym temacie jestem mocny, więc nie dyskutuję dalej, bo nie lubię sie pastwić ;)

 

A teraz konkrety do tematu, na którym sie mniej znam:

Patrz Kolego:

 

str. 8. "Wentylator zawsze załącza się początkowo z pełną

prędkością – dzięki czemu przy lekko zakurzonym silniku jest możliwe

uruchomienie wentylatora."

 

str. 9. "W tym trybie praca wentylatora i podajnika jest ograniczona do

temperatury 62 stopni na kotle ponieważ zapobiega to przegrzewaniu się

kotła. Taki stan kotła będzie się utrzymywał do momentu osiągnięcia

temp. Zadanej na bojlerze."

 

Totalne banialuki niepotrzebne kody w programie :)

 

Nie przejmuj sie jednak - ta instrukcja nie jest od Twojego sterownika.

 

W Twojej pisze o dodatkowych opcjonalnych modułach. Jak je masz to dobrze, jak nie to pewnie trzeba dokupić (zapewne w cenie nie mniejszej od sterownika z pogodówką opisanego przez Sanita).

 

Trzymaj się!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.