Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Krótki czas podtrzymania pieca


Kuropatev

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

mam piec tłokowy o mocy 18-20kw. Problemem jest bardzo krótki czas "stania" pieca. Temp. zadana to 50*, po osiągnięciu zadanej podciąga do około 53-55*, po czym po 5-6 minutach spowrotem wraca w tryb pracy bo temperatura spadła poniżej histerezy, tj. 49*. Dodam, że na dworze temperatura oscyluje w granicach 2-6*, na grzejnikach termostaty ustawione na 22* w pomieszczeniach. Grzejniki w większości albo zimne, albo delikatnie ciepłe górą. Jedynie non stop chodzi podłogówka w łazience (pętla ok. 25m). Nie ma zbyt dużego odbioru ciepła, a ciepło spierdziela :/ Macie na to jakieś pomysły? 

Dom 160mkw, ocieplenie 8cm styro, strop żużel od góry plus od środka wełna, regips i srebrna folia, dom ogólnie dość ciepły, w domu temperatura okej. Natomiast ilość spalonego węgla już niekoniecznie (wydaje mi się, że spowodowana krótkim podtrzymaniem kotła). Sterownik Tango tłok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawdopodobnie zimny powrót do kotła bardzo szybko go schładza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, gersik napisał:

Prawdopodobnie zimny powrót do kotła bardzo szybko go schładza.

to oznacza, że jeśli puszcze wode przez bojler na krótkim obiegu to sytuacja może się poprawić? brak zaworu 3d lub 4d.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Kuropatev napisał:

 

 Nie ma zbyt dużego odbioru ciepła, a ciepło spierdziela :/ Macie na to jakieś pomysły? 

 

Jak ciepło spierdziela to znaczy że odbiór jednak jest. Skoro cały czas chodzi pompa CO to znaczy że ciepło idzie do instalacji CO i już nie wraca :) Na to jakiejś świetnej rady nie ma, nie ma zaworu mieszającego to nie bardzo pokręcisz temperaturą wody w obiegu, ale możesz jeszcze np

- przełączyć pompę CO na najniższy bieg
- powiększ histerezę, teraz masz 1 stopień - to zrób np 5 stopni (kocioł będzie załączał się przy 45 stopniach, ewentualnie możesz podnieść nastawę żeby np była 53 i histereza 5)
- dodatkowo możesz jeszcze ustawić minimalną temperaturę załączenia pompy tak żeby załączała się np 3 stopnie poniżej zadanej (przy histerezie 5) - to znaczy że przed osiągnięciem temp minimalnej pompa CO się wyłączy i nie będzie odbioru ciepła. Kocioł dłużej postoi w podtrzymaniu, ale jak to wpłynie na temperaturę w domu to nie wiem. Tu może być też taka pułapka że woda w CO w tym czasie jeszcze mocniej się wychłodzi.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie za porady. Pompa chodzi na pierwszym biegu.

Co do histerezy to spróbuję, natomiast jeśli chodzi o minimalną temp. załączania pompy CO to w moim sterowniku jest tak, że jak ustawię aby włączała się przy 50* (nastawa 53*), to wyłączy się przy 45*. Niestety, to ustawienie straszny chaos wprowadza w pracę kotła jeśli chodzi o temperaturę, robiłem próby. Nie wiem jak to się spisze na dłuższą metę ale przyszłości nie wróżę :P

Na chwilę obecną sprawdziła się dość skutecznie metoda ciągle włączonej pompy CWU na krótkim obiegu. Kocioł przy nastawie 50* nie podbija więcej jak 2*, ale znacząco dłużej stoi w podtrzymaniu (czasami nawet i 15-20 minut w zależności od chwilowego otwarcia termostatów).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy takiej pracy pompy CWU, powinna ona mieć niższy przepływ niż pompa CO, zwłaszcza kiedy nie masz zaworów zwrotnych za pompami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawór zwrotny masz na myśli 4d lub 3d czy zawór kierunkowy? Bo mam za pompa i zaworu umożliwiające transport wody tylko w jedną stronę (taki zawór ze strzałka). Ma ona troszkę niższy przepływ, ponieważ bojler mam zakręcony na powrocie na plus minus połowę i pompka cwu jest słabsza niż co (obie pracują na 2 biegu). 

A z ciekawości, dlaczego przez Cwu musi być niższy przepływ niż przez CO? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mała histeza (1st.) też pewnie będzie miała na to wpływ, przy krótkiej pracy za duzo tego węgla ci nie poda na retorte

Ja mam 200m2 nieocieplone, zadana 65st., histeza 2st. pracuje 15min, stoi 7-8min

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Kuropatev napisał:

Zawór zwrotny masz na myśli 4d lub 3d czy zawór kierunkowy? /.../

A z ciekawości, dlaczego przez Cwu musi być niższy przepływ niż przez CO? 

Tak, mam na myśli zawór ze strzałka :) Skoro sa za pompami, drugie zdanie nie ma aż tak wielkiego znaczenia. Znaczenie ma dopiero przy priorytecie CWU.

Skoro masz przydławiony zawór na powrocie, to bardzo dobrze, bo stopniem tego przydławienia regulujesz ilość wody wracającej do powrotu kotła z bojlera CWU.

Godzinę temu, mafik napisał:

Mała histeza (1st.) też pewnie będzie miała na to wpływ, przy krótkiej pracy za duzo tego węgla ci nie poda na retorte

Histereza 2 stopnie, to tak naprawdę około 5 stopni, bo temperatura na kotle zdąży spaść jeszcze o kilka stopni, zanim palnik się pozbiera po postoju w podtrzymaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.