Kuropatev Opublikowano 18 Grudnia 2019 #1 Opublikowano 18 Grudnia 2019 Witam, mam piec tłokowy o mocy 18-20kw. Problemem jest bardzo krótki czas "stania" pieca. Temp. zadana to 50*, po osiągnięciu zadanej podciąga do około 53-55*, po czym po 5-6 minutach spowrotem wraca w tryb pracy bo temperatura spadła poniżej histerezy, tj. 49*. Dodam, że na dworze temperatura oscyluje w granicach 2-6*, na grzejnikach termostaty ustawione na 22* w pomieszczeniach. Grzejniki w większości albo zimne, albo delikatnie ciepłe górą. Jedynie non stop chodzi podłogówka w łazience (pętla ok. 25m). Nie ma zbyt dużego odbioru ciepła, a ciepło spierdziela :/ Macie na to jakieś pomysły? Dom 160mkw, ocieplenie 8cm styro, strop żużel od góry plus od środka wełna, regips i srebrna folia, dom ogólnie dość ciepły, w domu temperatura okej. Natomiast ilość spalonego węgla już niekoniecznie (wydaje mi się, że spowodowana krótkim podtrzymaniem kotła). Sterownik Tango tłok.
gersik Opublikowano 18 Grudnia 2019 #2 Opublikowano 18 Grudnia 2019 Prawdopodobnie zimny powrót do kotła bardzo szybko go schładza.
Kuropatev Opublikowano 18 Grudnia 2019 Autor #3 Opublikowano 18 Grudnia 2019 38 minut temu, gersik napisał: Prawdopodobnie zimny powrót do kotła bardzo szybko go schładza. to oznacza, że jeśli puszcze wode przez bojler na krótkim obiegu to sytuacja może się poprawić? brak zaworu 3d lub 4d.
nightwatch Opublikowano 18 Grudnia 2019 #5 Opublikowano 18 Grudnia 2019 13 godzin temu, Kuropatev napisał: Nie ma zbyt dużego odbioru ciepła, a ciepło spierdziela :/ Macie na to jakieś pomysły? Jak ciepło spierdziela to znaczy że odbiór jednak jest. Skoro cały czas chodzi pompa CO to znaczy że ciepło idzie do instalacji CO i już nie wraca :) Na to jakiejś świetnej rady nie ma, nie ma zaworu mieszającego to nie bardzo pokręcisz temperaturą wody w obiegu, ale możesz jeszcze np - przełączyć pompę CO na najniższy bieg - powiększ histerezę, teraz masz 1 stopień - to zrób np 5 stopni (kocioł będzie załączał się przy 45 stopniach, ewentualnie możesz podnieść nastawę żeby np była 53 i histereza 5) - dodatkowo możesz jeszcze ustawić minimalną temperaturę załączenia pompy tak żeby załączała się np 3 stopnie poniżej zadanej (przy histerezie 5) - to znaczy że przed osiągnięciem temp minimalnej pompa CO się wyłączy i nie będzie odbioru ciepła. Kocioł dłużej postoi w podtrzymaniu, ale jak to wpłynie na temperaturę w domu to nie wiem. Tu może być też taka pułapka że woda w CO w tym czasie jeszcze mocniej się wychłodzi.
Kuropatev Opublikowano 19 Grudnia 2019 Autor #6 Opublikowano 19 Grudnia 2019 Dzięki wielkie za porady. Pompa chodzi na pierwszym biegu. Co do histerezy to spróbuję, natomiast jeśli chodzi o minimalną temp. załączania pompy CO to w moim sterowniku jest tak, że jak ustawię aby włączała się przy 50* (nastawa 53*), to wyłączy się przy 45*. Niestety, to ustawienie straszny chaos wprowadza w pracę kotła jeśli chodzi o temperaturę, robiłem próby. Nie wiem jak to się spisze na dłuższą metę ale przyszłości nie wróżę :P Na chwilę obecną sprawdziła się dość skutecznie metoda ciągle włączonej pompy CWU na krótkim obiegu. Kocioł przy nastawie 50* nie podbija więcej jak 2*, ale znacząco dłużej stoi w podtrzymaniu (czasami nawet i 15-20 minut w zależności od chwilowego otwarcia termostatów).
gmaj22 Opublikowano 19 Grudnia 2019 #7 Opublikowano 19 Grudnia 2019 Przy takiej pracy pompy CWU, powinna ona mieć niższy przepływ niż pompa CO, zwłaszcza kiedy nie masz zaworów zwrotnych za pompami.
Kuropatev Opublikowano 19 Grudnia 2019 Autor #8 Opublikowano 19 Grudnia 2019 Zawór zwrotny masz na myśli 4d lub 3d czy zawór kierunkowy? Bo mam za pompa i zaworu umożliwiające transport wody tylko w jedną stronę (taki zawór ze strzałka). Ma ona troszkę niższy przepływ, ponieważ bojler mam zakręcony na powrocie na plus minus połowę i pompka cwu jest słabsza niż co (obie pracują na 2 biegu). A z ciekawości, dlaczego przez Cwu musi być niższy przepływ niż przez CO?
mafik Opublikowano 19 Grudnia 2019 #9 Opublikowano 19 Grudnia 2019 Mała histeza (1st.) też pewnie będzie miała na to wpływ, przy krótkiej pracy za duzo tego węgla ci nie poda na retorte Ja mam 200m2 nieocieplone, zadana 65st., histeza 2st. pracuje 15min, stoi 7-8min
gmaj22 Opublikowano 19 Grudnia 2019 #10 Opublikowano 19 Grudnia 2019 Godzinę temu, Kuropatev napisał: Zawór zwrotny masz na myśli 4d lub 3d czy zawór kierunkowy? /.../ A z ciekawości, dlaczego przez Cwu musi być niższy przepływ niż przez CO? Tak, mam na myśli zawór ze strzałka :) Skoro sa za pompami, drugie zdanie nie ma aż tak wielkiego znaczenia. Znaczenie ma dopiero przy priorytecie CWU. Skoro masz przydławiony zawór na powrocie, to bardzo dobrze, bo stopniem tego przydławienia regulujesz ilość wody wracającej do powrotu kotła z bojlera CWU. Godzinę temu, mafik napisał: Mała histeza (1st.) też pewnie będzie miała na to wpływ, przy krótkiej pracy za duzo tego węgla ci nie poda na retorte Histereza 2 stopnie, to tak naprawdę około 5 stopni, bo temperatura na kotle zdąży spaść jeszcze o kilka stopni, zanim palnik się pozbiera po postoju w podtrzymaniu.
mafik Opublikowano 20 Grudnia 2019 #11 Opublikowano 20 Grudnia 2019 Dokładnie tak, u mnie przy 65st i histezie 2st pracuje w zakresie 60-67, no chyba że bojler się włączy to wtedy potrafi trochę niżej zejść
Rekomendowane odpowiedzi
Zarchiwizowany
Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.