Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Parę pytań o piec i 4d


Antarktis

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Kupiłem dom 130m + garaz można powiedzieć że wykończony ale nigdy nie było w nim palone. Piec to Defro Duo mini 17kw. Jeżeli chodzi o palenie to mam doświadczenie z domu rodzinnego i palenie w starym 24 letnim piecu Zebiec. Hydraulik sprawdził instalacje założył zawór 4D ustawił go na 10 i kazał palic. Trochę popilnowalem pieca wszystko było ok i zostawiłem go na noc. Przyjechałem rano w piecu paliło się ale spalił ok 100kg pół a może więcej zasobnika. Po tym incydencie zacząłem się "szkolić". Zawor  4D był otwarty na max na mieszkanie tak więc piec był bardzo mało w podtrzymaniu  nie mam na nim siłownika. Nie mam ochrony powrotu. Pytanie do was.

Jaki siłownik do zaworu 4d Afrizo? Potrzebuję też sterownika do siłownika. Jaki? Czytałem o Tech 431n jest dobry? Mam tylko jedno pytanie gdzie założyć czujnik temp. kotła? Zaraz na wyjsciu kotła? Jak będę w domu to prześlę zdjęcia bo jest jeszcze kilka "ciekawych" rozwiązań.

P.S przepraszam za chaotyczne pismo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w ta zimę nie będę się wprowadzał do tego domu czy nie będzie ekonomicznej jak bym ustawił np. 40 stopni na mieszkanie a resztę na piec?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym zaczął od powolnego ogrzewania, ale niech jeszcze ktoś inny wypowie

Jaką temp chcesz osiągnąć w domu

Ja z temp 17stopni  do 22-23

Hydraulik też wszystko dał na Maxa pojechał to przedstawiłem z 10 na 2 i trochę dawało to temp 32stopnie, bo przecież ugotował bym się jakbym grzał 60 stopniami 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4D ochroni powrót pod warunkiem że będzie pompa kotłowa. Z Techami jest mały problem, mało intuicyjne. Siłownik na 4D w zasadzie pasuje każdy. Może być Afriso może być Womix. Ten drugi sporo tańszy, Afriso lubi się rozjezdzać. Czujnik kotła zazwyczaj montuje sie w specjalne gniazdo do tego przeznaczone, często daje się je na króćcu zasilania z kotła lub nieco wyżej. Co do sterownika zalakuj na SKZP z Timela, niektórzy uważają użytkowników tych sterów za fanatyków, jednak na chwilę obecną jeden z lepszych a dość prostych w obsłudze sterów. Można sporo rozbudować od panelu pokojowego który jest jednocześnie czujnikiem temp wew i wyświetla to samo co na sterze. możesz douzupelnić o dostęp do neta i masz zdalny podgląd wraz ze zmiana nastaw np z telefonu. Co do samego spalania, jeśli dom " świeży" nie wygrzany to jest możliwe ze będzie sporo chciał opału ale 100 kg to lekka przesada

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podczas pracy pompa powinna chodzić na jakim biegu? Mam ppompe LFP epco 25/40-70.

Muszę założyć ta pompę kotłowa bo temp powrotu mam 20*. Jaką polecacie? Pomyślałem że mógłbym jak podłączyć jako cyrkulację i dać na stałe.

IMG_20191211_183508.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temp powrotu jaka polecamy? Nie ma gotowej odp ,.generalnie najlepiej jak delta jest jak najniższa, czyli temp powrotu najbardziej zbliżona do temp zasilania. Dobrze jest aby nie była niższa max do 6-8° a najlepiej 2-5°. Doraźnie można włączyć na stałe CWU i może pomóc, wielu tak ma ochronę powrotu, spali nieco więcej opału i dość gorąca woda w CWU,przy dzieciach może być problem.

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z powrotem mam problem czekam na pompę kotłowa bo mam 20* gdy na piecu jest 65* Tu wyżej pytałem na jakim biegu zostawić pompe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lepiej zrób zdjęcie, jak masz ten 4D podłączony. Po co ten różnicowy? Jak hydraulik kazał 4D na "10" ustawić, to po co w ogóle go montował??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od prawej zasilenie z pieca

Góra na mieszkanie

W dół powrót mały obieg

Z lewej powrót z mieszkania

IMG_20191211_183142.jpg

Bo to hydraulik z 40 letnim "doświadczeniem" i widocznie tak się zna. A z podlogowka mogą być jaja bo jest stalowa. Tak dobrze napisałem jest z rurek stalowych jak znajdę zdjęcie to wstawie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wywal ten różnicowy, przenieś  pompę i 4D w jego miejsce, powrót z 4D prosto do kotła.

Warunek: prawidłowe zabezpieczenie kotła, bo ustawienie 4D na "10", bo naczynie jest za nim na pionie tej roli nie spełnia.

W jaki sposób grzana jest ciepła woda?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Chce zamontować w sobotę pompe kotłowa na powrocie na krótkim obiegu. Czy ta pompa będzie odpowiednia? https://www.olx.pl/oferta/pompa-wilo-yonos-pico-25-6-nowa-lfp-grundfos-CID628-IDqAazd.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wystarczyła by 25/1-4 ale ta też jest ok w tej cenie jako nowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.