Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Bojler jako wymiennik CO?


conneus

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, rozmyślając na temat wymienników płytowych C.O. zadałem sobie pytanie, czy nie lepiej dopłacić do większego bojlera z 2 wężownicami... Tylko, czy bojlera 2 wężownicowy będzie działać jako "wymiennik"? Pozwolę sobie umieścić o co mi chodzi dokładnie. Domyślam się, że wydajność nie będzie piorunująca, ale moc piecokuchni u mnie wynosi 8-10KW (no to realnie z 4-5). Nawet przy 80-90 stopniach na piecu ,jakby 2 wężownica potrafiła oddać 55-60 stopni na grzejniki by było idealnie.

Tak z zalet jakby powiedzieć no to w sumie mniejsze zarastanie kamieniem, dodatkowo woda w razie czego w bojlerze działa jako "bufor", który stabilizuje trochę piec, w razie jakiejś super awarii zawsze można odkręcić kran by wyziębić bojler i również piec. Oczywiście na rysunku nie ma pomp itp bo mi się nie chciało rysować tego.

bojlerwym.jpg.c5ebb4a3b495e653a8daa6b8fd7781b2.jpg

Btw. nie zwracajcie uwagi na te rury przy naczyniu, zapomniało mi się zmazać 1 rury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega wyżej ma rację. Po co? No chyba że chce żeby kocioł był w systemie otwartym. A dalszą instalacja w zamkniętym. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam a jak masz rozbudowaną instalacje grzejnikową ? Bo czy nie za zimna będzie temperatura  na zasilaniu CO ,do podłogówki to by wydoliło na pewno . Ajaki przewidujesz bojler czy wężownice wydolą .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W umie prócz rur do grzejników (pex) to jeszcze nic nie kupione. Połączenie trójnikowe bez rozdzielaczy. W sumie zapotrzebowanie przy -20 wynosi u mnie 3-4KW z tego co obliczałem na stronie. Rury pex  już poprowadzone.

Co do bojlera są 2 osoby dorosłe, to trzeba liczyć maksymalnie to 40l na os. ciepłej wody. Załóżmy, że normalny bojler by był 80l, to tu bym dał z 250-300.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli lepiej nie kombinować zostać przy zasobniku CWU + jakimś zworze mieszającym termostatycznym czy tam zaworze 3d na grzejnikach? W sumie to mi bardziej chodzi by temp zasilania grzejników nie przekroczyła 60-70, nawet jeśli na piecu by było 80. cos jak na tym zdj.657837321_co3d.jpg.9975da51c35a139cf0ec7f752ab28526.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie podłączysz prawidłowo w ten sposób TZM-a.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.