Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Stary piec Defro


Pateryk

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry.

Mam stary piec zasypowy Defro Optima 12. Zima zaniedługo i na razie nie dam rady go wymienić na lepszy a chciałbym w nim palić lepiej niż dotychczas. Poczytałem tu i tam i wnioski są takie że bez przerobienia się nie da bo piec nie ma drugiego dolotu powietrza z drzwiczek załadowczych tylko od popielnika. Z tego co zauważyłem również miarkownik ma problem z podnoszeniem klapki tak jakby się zacinała albo była za ciężka. Czy ktoś z Państwa używa takiego pieca i posiada jakieś materiały lub zdjęcia co trzeba w nim przerobić i mógłby się podzielić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez urazy ale na tym forum jest kilka tematów traktujących o tym kotle,ktory nie jest az taki stary,zeby nie używało go tysiące ludzi. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam jak wyszło coś nie tak, ucze się dopiero tego forum i czytam w wolnym czasie.  Postaram się znaleźć to co Pan pisze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj zwyczajowo nie używamy określenia " Pan" :)

Poczytaj stosowne tematy ale tak na wstępie : potrzeba dorobić dolot powietrza wtórnego w środkowych drzwiach i ewentualnie zakupić nowy miarkownik mechaniczny albo elektroniczny np. Unister. Tutaj Ty musisz zdecydować czy kupić czy wystarczy jednak stary. Wielkość kotła może być . Oczywiście moje sugestie dotyczące zmian odnoszą się do palenia od góry.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Pateryk

Wywal kawałek uszczelki w drzwiach zasypowych i będzie ok,ile? Nie wiem,ale zaraz ktoś się znajdzie kto odpisze na to.

Miarkownik możesz kupić elektroniczny jak kolega wyżej radzi,ale ja polecam kepasa (taniej i lepiej).

Warto pomyśleć nad rck-w przyszłości również się przyda.

Ogólnie to dobry kocioł z opisów kolegów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Pateryk napisał:

IMG_20191008_192447.jpg

A gdzie masz wpięte naczynie wyrównawcze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja odpisuję:))))

Można kombinować z uszczelka ale potrzeba zrobić to ostrożnie czyli nie za dużo . Ja bym wolał wyciąć otwór i zrobić przysłone lub klapke. Wtedy ma się wpływ na ilość podawanego PW. 

Wolę Unistera , także można go wyregulowac na cito. Co kto ma, to chwali:) Oba są dobre. Lepsze od mechanicznych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, witek1234 napisał:

Wolę Unistera , także można go wyregulowac na cito

Programowo każdy stopień? (Ile ma stopni otwarcia) Pytam bo może coś się zmieniło bo u kepasa widać zmiany.

Kepas ma 3 stopnie otwarcia i każdy stopień regulujemy jak chcemy a co więcej można domówić sterownik/czujnik temp spalin,który współpracuje z miarkownikiem ciągu odpowiednio go przymykając,gdy przekroczy wybrany próg-niby funkcja pid.

Zawiewa trochę reklamą,trudno,ale to dobry miarkownik a mało o nim słychać.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hihi. Robi się ciekawie:)

Do produkcji wszedł Unister z możliwością sterowania pompą CWU.Ale to pikuś, tego mi nie potrzeba. 

3 stopnie otwarcia...A po kiego grzyba? Przerost formy nad treścią. Ja ustawiam szerokość otwarcia jaką chcę, śruba rzymską. U mnie 5 mm i gitara. Nie ma potrzeby by było mniej czy więcej. 

Co do niby funkcji PID....hmm, znasz moje zdanie co do niby PID-ow:)))

Ale się nie upieram i powtarzam : każdy chwali co ma. Bezdyskusyjnie,są lepsze od mechanicznego. Oba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, witek1234 napisał:

3 stopnie otwarcia...A po kiego grzyba? Przerost formy nad treścią

Wiem witku,też mnie to nie interesowało póki nie zamontowałem rck.

Z rck to inna bajka prowadzenia kotła a i te regulacje są przydatne bo przy rozpalaniu 5mm to ciut mało a gdy kocioł osiągnie zadaną to 5mm jest zbyt dużo.

Od rozpalenia do wygaszenia nie robi się nic-dosłownie.

9 minut temu, witek1234 napisał:

Co do niby funkcji PID....hmm, znasz moje zdanie co do niby PID-ow:

Znam,znam.Napisałem "niby" dlatego,że tego nie używałem,więc nie chcę wystawiać opinii w tym temacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz, odnośnie rozpalania to ja preferuję stałą szczelinę. U mnie daję 2 mm a przy kalorycznym bywało i to za dużo a wręcz PP zamykałem całkowicie. Po dojściu do zadanej, włączam Unistera. Wówczas ta 5 mm szczelina jest OK. Mnie bardziej zależy na tym by sterownik utrzymywał zadaną i otwierał klapke po spadku zadanej o 1 stopień a nie po 5 a nawet 10 stopniach przy mechanicznym jak piszą niektórzy z forumowiczów. Ja na mechaniczny Honeywell nie narzekam, także go na swój sposób oswoilem. Ale tak naprawdę , mechaniczny spisuje się poprawnie dopiero przy niskich temperaturach. Tak jak obecnie, słabo chodzą i lubią przysypiac co skutkuje dymkiem . Dopiero po odgazowaniu przestaje przydymiac .

 Elektroniki zwawo prowadzą kocioł i nie pozwalają na takie sytuacje by kocioł kimal a o to idzie. W związku z tym uważam że to lepsza lokata funduszy:)

Jeszcze jedno, przepraszam,pomyliłem się. Nowe Unistery nie mają funkcji sterowania pompą CWU , tylko funkcję sterowania wentylatora wyciągowego. Ale to również nie jest mi do niczego potrzebne.

Sony, miałem Ci odpisać w tamtym temacie, ale temat rzeka a czasu brak:)

Uważam że wadą jest to, że urządzenie sterujące musi być zainstalowane....w kominie chyba? Będzie to krótko żyć , jest upierdliwe w montażu. Jaki by nie był ten TECH, mają w ofercie także taki sterownik, z tym że głowica sterująca jest montowana w miejsce klapki PP. Mnie to bardziej przekonuje bo łatwiejsze w montażu i nie ma kontaktu ze spalinami. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś Ci ten mechaniczny kiepsko chodzi. U mnie czasami reaguje szybciej niż elktroniczny czujnik temp. kotla na wyświetlaczu sterownika pompy co. Fakt, że klapka prawie nic nie waży i jeszcze przymocowana jest do niej dość długa dźwignia. Wszystko chodzi płynnie i na jakieś 5 st. C klapka przesuwa się o jakieś 2mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tak jest lepiej niż początkowo. Mam taki głupi zwyczaj że jeśli go używam, rozpalam na stałej szczelinie . Po rozpaleniu i dojściu do zadanej, np. 60 stopni podpinam łańcuch ale na pokretle ustawiam 80 -85 . Wydaje mi się że wówczas ma większą siłę podnoszenia bo sprężyna jest bardziej ścisnieta. Oczywiście utrzymuje wtedy te 60 st. Czy tak jest lepiej nie wiem. Ale działa stosunkowo dobrze. To jest subiektywne spostrzeżenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, witek1234 napisał:

Jeszcze jedno, przepraszam,pomyliłem się. Nowe Unistery nie mają funkcji sterowania pompą CWU , tylko funkcję sterowania wentylatora wyciągowego. Ale to również nie jest mi do niczego potrzebne.

W kepasie za 250 zł masz 5 stopni uchylenia klapki + sterownie pompą - mam działa bdb  , ale stała szczelina musi być zawsze 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No kepas słabo się reklamuje.

Witku,u mnie musi być wszystko zautomatyzowane na maxa bo palą rodzice i jest tak jak pisałem,czyli rozpalanie i... koniec roboty -kepas pilnuje temperatury kotła a rck temperatury spalin bo skutecznie dopuszcza powietrza,gdy ciąg/temperatura wzrasta,natomiast kepasa i sterownika pompy pilnuje zasilacz awaryjny.

Nie dbam o to czy temperatura na kotle wzrośnie o te 5 czy nawet 10°C bo oddaje te ciepło do bojlera,więc działa to na zasadzie małego bufora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, mikkei napisał:

W kepasie za 250 zł masz 5 stopni uchylenia klapki + sterownie pompą - mam działa bdb  , ale stała szczelina musi być zawsze 

A ja za 300 zł nie mam 5 stopni regulacji i też jestem happy. Nie jest mi niezbędna. Każdy ma inaczej oraz inne preferencje. 

Cichy, rozumiem. OK.:)

My tu gadu, gadu,a autor milczy... Natłok info ? 

Wróćmy do tematu bo Pateryk się zniechęci:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest poprawnie zamontowane to ramię , ale powiedziałbym że za " płytko" , ledwo wchodzi w otwór. Myślę że lepiej by miarkownik pracował gdyby to krótsze ramię było zamocowane w dwóch trzecich swojej długości głębiej.

Tylko na dłuższym końcu jest otwór pod łańcuszek:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za wszystkie podpowiedzi.Piec był zamontowany dawno prawie 10 lat temu przez lokalnego hydraulika,instalacja i miarkownik też w tym samym czasie.Miarkownik działa bo jest zaznaczone na ścianie położenie ramienia i na razie chciałbym go zostawić.Wczoraj jeszcze sprawdzałem klapkę i czasem potrafi się zaciąć w jednym miejscu i przez to podgotować piec.Muszę to ściągnąć,wyczyścić i przesmarować.Dzwoniłem też do Defro ale nie mają drzwiczek załadowczych z klapką i trzeba wycinać i dorabiać.Może w najbliższą sobotę się za to wezmę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego jeżel nie chcesz kupowac eletronicznego miarkownika za min 200zł (KEPAS albo unister)  to kup sobie przynajmniej nowy  mechaniczny Honeywell -za ok 100zł -  bo ten co masz mogł już zdechnać. a klapką to WD-40 i rozruszaj i przesmaruj jakimś olejem ew podszlifuj..

Ja po wymianie na elektronika - nigdy nie wróce do mechanicznego - precyzja sterownia temp pieca jest mega temp nigdy nie podskakuje wiecej niż 2-3 od zadanej.

Co do dolotu w drzwiach załadowczych - na allegro są takie klapki (nazywa sie to kierownica PW do kotła)  takie jakby dodatkowe powietrze dopalające. Pozdrawiam

Sony - na allegro pewnie aukcje wygasły - można brać od prodcenta bezposrednio - http://kepas.pl/index.php/oferta , kontakt jest w miare ok.

Ostatnio nawet wprowadził bezprzewodowe sterownanie miarkowniekiem za 150zl - siedzisz w pokoju i widzisz ile jest na piecu ew mozesz podkrecać temp. 

Apropos nie jestem żadnym handlarzem tych sterownikow -a tylko chwale to co jest polskie i dobre

 

spacer.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda trochę przaśnie ale ważne jak działa a to okazuje się dopiero w praniu. Szczególnie ważne moim zdaniem jest, czy jest w stanie tak sterować pracą kotła, żeby nie było okresów z całkowicie zamkniętą klapą powietrza a to już nie lada wyzwanie. Dla siebie, przynajmniej za wygląd wybrałbym coś takiego ale obawiam się, że jednak sterowanie kotłem nie będzie tak " miękkie i płynne" jak na zwykłym miarkowniku, no i trzeba trochę popracować z drzwiczkami... https://diko-tech.pl/produkty/sterowniki-kominkow/Sterownik kominka z panelem/

 

product-1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.