mik90 Opublikowano 10 Października 2019 #1 Opublikowano 10 Października 2019 Witam. Mam wątpliwość odnośnie sposobu działania pomp w obiegu CO oraz CWU. Otóż mam 3 pompy. Wszystkie Grundfos Alpha 2 20/40 autoadapt. Pierwsza pompa(na zdjęciu druga od lewej) jest pompą grzejąca CWU w bojlerze 140l.(włącza się po spadku zadanej temp. wody).Druga pompa(pierwsza od lewej na zdjęciu) jest jest pompą CO. Trzecia pompa(nie widać jej na zdjęciu) jest na rurze powrotnej do kotła(przewałowa-włączona cały czas). I teraz moje pytania/wątpliwości: 1. Czy wszystkie 3 pompy puszczać w autoadapt? Jak jest lepiej żeby proces przebiegał prawidłowo? 2. Czy słuszna jest moja obserwacja, że jeśli pompa CO pracuje na niższym poborze prądu-3-4w(bo np. zawory term. na grzejnikach przymknęły się) to pompa na powrocie pracuje z większą mocą 19w? A jeśli pompa CO pracuje w granicach około 8w to na pompie powrotu jest około 14w? Takie coś zauważyłem i nie wiem czy to działa prawidłowo? Tłumacze sobie to tym, że jeśli pompa CO pracuje mocniej to zmniejsza się przepływ na pompie powrotu i wtedy ona pracuje z mniejszą mocą? 3. Odnośnie powyższego punktu chcę żeby powrót był maksymalnie dogrzany. Czy wówczas lepiej przełączyć tą pompę na powrocie na stałą pracę np. na 3 bieg? Czy zostawić autoadapt? 4. Jak ma działać pompa CWU? Czy tak jak do tej pory autoadapt, która włącza się raz na jakiś czas? Czy włączyć jakiś bieg? 5. Czy ktoś ze zdjęcia potrafi powiedzieć czy zawór zwrotny za pompą CWU to jest polecany mosiądz, czy tworzywo? Jest ok. czy można zastosowac lepszy?
gmaj22 Opublikowano 10 Października 2019 #2 Opublikowano 10 Października 2019 Szkoda, że nie widać pompy przewałowej - tak czy owak ona powinna pracować ciągle. Pytanie - czy jest na rurze powrotnej z 4D i czy jest za nią zawór zwrotny? Gdzie zawór zwrotny za pompa CO? Ze zdjęcia wynika że powrót z bojlera masz wpięty do 4D razem z powrotem CO. To na pewno jest żle i psuje pracę instalacji.
mik90 Opublikowano 10 Października 2019 Autor #3 Opublikowano 10 Października 2019 W tym dziale jakiś czas temu założyłem temat "Poprawność instalacji" i tam bylo więcej zdjęć, również tej pompy na powrocie. Tam również dowiedzialem się że ten powrót z bojlera mam przerobić. W najbliższym czasie to zrobię. Zawor zwrotny za pompa CO mi odradzono. Woec jednak ma byc?Chodzi mi natomiast o samą pracę pomp. Jak je ustawić najlepiej?
mik90 Opublikowano 10 Października 2019 Autor #4 Opublikowano 10 Października 2019 A to odp sambor w temacie o ktorym wspomnialem wyzej, odnośnie tego żeby zz za pompa CO nie montowac. Więc Jak?
mik90 Opublikowano 11 Października 2019 Autor #5 Opublikowano 11 Października 2019 Czy potrafi ktoś pomoc w temacie, który założyłem?
gmaj22 Opublikowano 11 Października 2019 #6 Opublikowano 11 Października 2019 Jeśli sterownik zamyka mieszacz po zatrzymaniu pompy CO, to rzeczywiście można sie obejść bez ZZ. Ale za pompą powrotu taki zawór musi być. Pompa powrotu - praca ciagła. Pompa CO - auto adapt z głowicami termo na grzejnikach Pompa CWU - praca na stałym niskim biegu, jeśli działa włącz/wyłącz.
mik90 Opublikowano 11 Października 2019 Autor #7 Opublikowano 11 Października 2019 23 minuty temu, gmaj22 napisał: Jeśli sterownik zamyka mieszacz po zatrzymaniu pompy CO, to rzeczywiście można sie obejść bez ZZ. Ale za pompą powrotu taki zawór musi być. Pompa powrotu - praca ciagła. Pompa CO - auto adapt z głowicami termo na grzejnikach Pompa CWU - praca na stałym niskim biegu, jeśli działa włącz/wyłącz. Dzięki za wyjasnienie. Tak, po przerobce za pompa powrotu będzie zz. Jeśli chodzi o pompę powrotu to praca ciągła autoadapt czy np. 3 bieg(maksymalny)? Pompa CWU jeśli się załączy to włączyć funkcję pracy na 1 biegu i rozumiem że ona to zapamięta i przy ponownym zalaczeniu uruchomi się na tym 1 biegu?
asder Opublikowano 11 Października 2019 #8 Opublikowano 11 Października 2019 witam podepne sie pod ten temat moze mi ktos powiedziec czy to jest normalne jak zwiekszam bieg pompy CO to cisnienie jest takie same jak na wylaczonej ? dodam ze cisnienie mam na wylączonej 1,2 baara a na zalaczonej takei same obojetnie jaki bieg jak czy byc moze to bedzie uszkodzenie pompy dodam ze ona ma 17 lat pompa grundfosGrundfosGrundfos
Gonzo19 Opublikowano 11 Października 2019 #9 Opublikowano 11 Października 2019 2 godziny temu, asder napisał: czy to jest normalne jak zwiekszam bieg pompy CO to cisnienie jest takie same jak na wylaczonej ? Tak, normalne. Gorzej by było jakby się zmieniało.
mik90 Opublikowano 12 Października 2019 Autor #10 Opublikowano 12 Października 2019 14 godzin temu, mik90 napisał: Dzięki za wyjasnienie. Tak, po przerobce za pompa powrotu będzie zz. Jeśli chodzi o pompę powrotu to praca ciągła autoadapt czy np. 3 bieg(maksymalny)? Pompa CWU jeśli się załączy to włączyć funkcję pracy na 1 biegu i rozumiem że ona to zapamięta i przy ponownym zalaczeniu uruchomi się na tym 1 biegu? Mogę prosić o wyjaśnienie powyższej kwestii?
mik90 Opublikowano 12 Października 2019 Autor #11 Opublikowano 12 Października 2019 Raz jeszcze proszę, jeśli są takie osoby na forum, które to wyjaśnia o odpowiedzi na moje pytania. Będę wdzięczny.
Rekomendowane odpowiedzi
Zarchiwizowany
Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.