Xris Opublikowano 7 Października 2019 #1 Opublikowano 7 Października 2019 Witam Kupiłem mieszkanie i chciałem zrobić małą modyfikację ogrzewania. W kuchni, salonie, holu i łazience chcę mieć na podłodze gres a z uwagi, że jest to mieszkanie na parterze i pod spodem są garaże i piwnice, chcę dodać na tej części mieszkania ogrzewanie podłogowe (grzejniki, które już są zostają, celem tej podłogówki ma być utrzymanie komfortu cieplnego podłogi i lekkie ogrzanie mieszkania) Wylewki są nowe więc chcę zrobić podłogówkę w bruzdach. Powierzchnia podłogówki to ok 45-50m2 (5 pętli, po 1 pętli na kuchnię, hol i łazienkę, a 2 pętle na salon). Aktualnie instalacja CO składa się z kotła 2-funkcyjnego Ariston 23kW i 6 grzejników. Do podłogówki chciałem dać dodatkową grupę pompowo-mieszającą na 5 sekcji. Pytanie do kolegów z forum, co myślicie o takiej modyfikacji? Nie znam nikogo kto robił coś podobnego ani nie mam żadnej firmy z polecenia, jedynie co to rozmawiałem z 2 osobami które wykonują frezowanie rowków pod rurki ale chciałem zweryfikować uzyskane informacje na większą skalę :) Jakiej firmy rury PEX polecacie? Jaka grupa pompowa? z by-passem czy bez? Czy taki zestaw będzie dobry? https://hurtinstal.pl/rozdzielacz-5-obw-z-grupa-pompowa-do-podlogowki-p-345.html?gclid=CjwKCAjwxOvsBRAjEiwAuY7L8hIW0a0Mo6U3D_cd8FSiIlWQVg2yr-Sr2CA1xMcRkJssBqdtxyNqSxoCehEQAvD_BwE Pozdrawiam
wit21 Opublikowano 7 Października 2019 #2 Opublikowano 7 Października 2019 Rozdzielacz dobry, ale regulacja temperatury wody na podłogę jest w nim realizowana recznie. Sądzę, że koledze zależy na automatyce np. pogodowej. W tym celu zawór mieszający powinien być 3D z siłownikiem.
sambor Opublikowano 7 Października 2019 #3 Opublikowano 7 Października 2019 To co pokazałeś będzie dobre - tam idzie tylko o dogrzanie podłogi , ciekaw jestem co zostanie po takim bruzdowaniu w starej posadzce.
PioBin Opublikowano 7 Października 2019 #4 Opublikowano 7 Października 2019 W tej funkcji dogrzania podłogi a nie pomieszczenia idea ok. A jak to jest z tymi RTLami zabudowanymi na belce powrotu? Słyszałem ze kiepsko to działa. Ktoś potwierdzi lub zaprzeczy...
Xris Opublikowano 8 Października 2019 Autor #5 Opublikowano 8 Października 2019 A gdyby grzała tylko podłogówka to ten rozdzielacz też będzie dobry? Rozdzielacz z bypassem czy bez? Pompa Wilo Para czy Wilo Yunos Para? A może Grundfoss?
gmaj22 Opublikowano 8 Października 2019 #6 Opublikowano 8 Października 2019 Jeśli tylko podłogówka i ma być "sterowalna" to zamiast 3D termostatycznego, dać 3D z siłownikiem sterowany pogodówką. Bajpas pomiędzy belkami tylko jeśli przepływ będzie całkowicie odcinany np. siłownikami na belce powrotnej sterowanymi z pokojówki.
Xris Opublikowano 8 Października 2019 Autor #7 Opublikowano 8 Października 2019 Dzięki za odpowiedź, a odnośnie pompy w rozdzielaczu ktoś doradzi/wyjaśni różnice? Kolejna sprawa to czy na zasilaniu rozdzielacza dać rury 20mm czy 25mm? Na wyjściu z pieca chce dać trójnik na grzejniki (obecna instalacja) i na rozdzielacz do podłogówki, prawidłowo czy inaczej powinno to być połączone?
Rekomendowane odpowiedzi
Zarchiwizowany
Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.