Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Dobor kotła


Zosiaa

Rekomendowane odpowiedzi

https://r.tapatalk.com/shareLink/topic?url=https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/18681-kocio%C5%82-ds-mpm/&share_tid=18681&share_fid=110131&share_type=t&link_source=app
Koleżanko ustawa na dzień dzisiejszy pozwala na sprzedaż wyłącznie kotłów posiadających 5 klasę. W linku masz opis kotła na węgiel i drewno MPM DS, który posiada tą klasę ale przy odpowiednio zbudowanej instalacji CO. Zapraszam do lektury. Myślę że jeszcze ktoś się wypowie w tym temacie.

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

62 m2 nawet średnio ocieplonego domu (to pojecie względne) nie powinno generować strat większych niż 3-4 kW. A zatem rozważ może inne żródło ciepła niż kocioł węglowy. Będzie na pewno mniej kłopotliwe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej jakby koleżanka trochę więcej napisała o budynku,czy jest dostępny gaz,jaki budżet planuje na tą inwestycję. Sam mieszkam w małej miejscowości i o gazie mogę zapomnieć,prąd też odpada. Do niedawna paliłem drewnem i weglem w tzw smieciuchu ale przerobionym na dolniaka z palnikiem szamotowym. Znam mentalność ludzi z małych miejscowości,którzy nadal palą w tzw tradycyjny sposób wytwarzając przy tym kłęby dymu i sadzy. Tak palił dziadek, ojciec,więc i oni tak palą. Ja w końcu powiedziałem dość i zakupiłem kocioł na ekogroszek,choć miałem dylemat między węglem a pelletem. Teraz prawie zapomniałem o kotłowni, piszę prawie ponieważ raz na jakiś czas trzeba uzupełnić opał,wyczyścić kocioł i wynieść popiół. Ale w porównaniu do zwykłego kotła to jest luksus.

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, gmaj22 napisał:

nie powinno generować strat większych niż 3-4 kW.

Ta,jasne.Takie same rady dostawałem przy budowie swojej instalacji a wyszło zupełnie inaczej.

Swoją drogą była teraz rada-daj kocioł 6kW a będzie ok i faktycznie coś koło tego oscyluje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie trzeba słuchać rad...wystarczy policzyć: Q= powierzchnia x różnica temperatur x wsp. przenikania 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co przy starym budownictwie jest mocno poglądowe,ale zgadza się wystarczy policzyć.

Sam pobrałem wersję próbną jakiegoś audytora ozc i studiowałem kilka dni zanim wyszedł mi wynik i jak się okazało po pierwszym sezonie dość poprawny.

@gmaj22

Co do Twojego wzoru to nie obraź się,ale jest nic nie wart  a dlaczego?

No policz sobie sam ze współczynnikiem przenikania ciepła na poziomie U=1.1 -stare budownictwo bez ocieplenia.

I teraz podłożymy pod Twój wzór przy -20° na zewnątrz i 20° w domu.

Zapotrzebowanie z Twojego wzoru dla mieszkania 62m2 to 2.7kW-według mnie bzdura.Chyba,że masz na myśli liczyć osobno ściany,podłogi,sufity,okna i drzwi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie obraż się, ale Twoje rozumowanie jest funta kłamów warte, gdyż do wzoru nie podstawia się powierzchni mieszkania, ale poszczególnych przegród budowlanych, przez które tracimy (lub zyskujemy) ciepło. Każda z nich ma inny współczynnik przenikania, inne są też temperatury po obydwu ich stronach. 

Kiedyś takie rzeczy na kolanie ręcznie liczyłem, kiedy o audytorach jeszcze mało kto słyszał. (wg starej normy PN-B-02020 )

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@gmaj22

Jasne,kiedyś na kolanie liczyłeś i stąd hydraulicy na dom 100 coś m2 zalecają kocioł 25kW-inny temat,ale nie odosobniony.

Wychodzi na to,że masz w głowie współczynnik przenikania ciepła dla każdej przegrody ocieplonej czy nie oraz dla okien czy drzwi co już jest totalną bzdurą,ale ok nie takie rzeczy widziałem na tym forum.

Swoją drogą na drugi raz podając wzór napisz do czego się on odnosi a nie tak ogólnikowo bo nie każdy musi go rozumieć-ja zrozumiałem o czym świadczy ostatnie zdanie.

I na sam koniec radzę Tobie samemu obliczyć zapotrzebowanie na moc bo przy domku 62m2 średnio ocieplonego przyjmować wartość 50W/m2 to już jest mocno poroniony pomysł.Może te 4kW wystarczy,ale bez podania wszystkich danych trzeba być odważnym by tak doradzać....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, Jamjestcichy napisał:

@gmaj22

Jasne,kiedyś na kolanie liczyłeś i stąd hydraulicy na dom 100 coś m2 zalecają kocioł 25kW-inny temat,ale nie odosobniony.

To już Twoja nadinterpretacja :)

Hydraulicy liczyli inaczej: 1 żeberko żeliwniaka na 1 M2 albo 100 W/M2 plus 50% "zapasu".

25 minut temu, Jamjestcichy napisał:

Wychodzi na to,że masz w głowie współczynnik przenikania ciepła dla każdej przegrody ocieplonej czy nie oraz dla okien czy drzwi co już jest totalną bzdurą,ale ok nie takie rzeczy widziałem na tym forum.

Współczynnik również można policzyć, znając opór cieplny materiału oraz jego grubość. "Lambdy"  i "R" podane są w katalogach, względnie na opakowaniach materiałów budowlanych/izolacyjnych - nie trzeba ich wszystkich pamiętać.:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, gmaj22 napisał:

Współczynnik również można policzyć, znając opór cieplny materiału oraz jego grubość. "Lambdy"  i "R" podane są w katalogach, względnie na opakowaniach materiałów budowlanych/izolacyjnych - nie trzeba ich wszystkich pamiętać.:)

No proszę Cię,przestań mnie rozśmieszać :)

Idąc do kogoś na robotę wiesz co on ma pod sufitem podwieszanym,wiesz jaką ma elewację,jakie okna,podłogę itd?

Bo przecież właściciel zna parametry materiałów izocalyjnych zastosowanych w jego domu,szczególnie taki właścieciel,który zleca robotę innym...

Już widzę te Twoje obliczenia w dużym domu,gdzie temperatury mają być różne w zależności od pomieszczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Inna jest rola instalatora, inna audytora, czy projektanta. Nie wymagajmy od jednego, aby posiadał wiedzę drugiego. Choć podstawy obliczeń powinni znać obaj. Inaczej kończy się tak jak wspomniałem wyżej: 1,5 kW na 10m2.

Zatem przestańmy się nawzajem rozśmieszać i zakończmy tą jałową dyskusję.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@gmaj22

Różnica jest taka,że Ty bierzesz za to pieniądze a ja interesuję się tym by nie spotkać takiego instalatora,który to wstawi mi albo za mały kociołek albo wręcz ogromny bo docelowo i tak ja będę poszkodowany.

W każdym bądź razie podejście masz "dziwne" bo Ty jako instalator powinieneś zapytać o dane budynku a nie tak z palca robić obliczenia-zabrakło tylko propozycji grzania prądem.

Zatem faktycznie zakończmy.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak się składa, że za co innego biorę pieniądze :) I nie jestem instalatorem....

Propozycja grzania prądem? A dlaczego nie? To zależy tylko od zasobności portfela oraz komfortu użytkownika,

Dobra izolacja, bufor z grzałką czy piece akumulacyjne w taryfie G12, że o pompie ciepła nie wspomnę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@gmaj22

Skoro nIe jesteś instalatorem to jest Ci to wybaczone :)

A co do prądu to jeżeli ktoś pyta o zasypowca to raczej go nie stać na prąd-tak myślę.

Chociaż teraz kocioł 5klasy +bufor (jeśli konieczny) może wyjść podobnie cenowo co alternatywny prąd-moje domysły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł zasypowy w piątej klasie to obecnie tylko z buforem. Stąd propozycja zastosowania np. MPM-a z buforem jest całkiem rozsądna. 

Pytanie tylko, czy autorka bierze to pod uwagę i czy ma miejsce oraz środki na taki bufor. Bo w takim przypadku i naczynie wzbiorcze musi być odpowiednio większe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Zosiaa napisał:

Zależy mi aby był to kocioł na drewno oraz węgiel.

To zdanie rozwiewa wątpliwości przynajmniej do czasu, aż autorka się odezwie. 

BTW: często zdarza się, że zwłaszcza panie zadają tu pytanie i z reguły nie interesują się tematem przez kilka dni, tygodni - czasem wcale.

Panowie zaś prześcigają się w radach i propozycjach  :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo widzisz @gmaj22 w szkole mojego syna (technikum specjalizacja mechatronika) jest 23 uczniów. Z czego 23 to chłopcy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.