Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wymiana kotła, prośba o ocenę instalacji


mar47

Rekomendowane odpowiedzi

Witam i pozdrawiam wszystkich forumowiczów w moim pierwszym poście.

 

 

Zwracam się z prośbą o ocenę pracy instalatora który zamontował mi kocioł z podajnikiem na pelet.

 

 

Kocioł to KF BOX 14S 15 kW – Koperfam na który zdecydowałem się z uwagi na bardzo małe pomieszczenie kotłowni oraz ofertę firmy która zapewniała jego montaż wraz z wkładem kominowym.

Został on zainstalowany w miejsce zasypowego kotła węglowego, który pracował w układzie otwartym, z jedną pompą obiegową (Grundfos 25-40) na zasilaniu, do dwóch obiegów CO (parter – 5 grzejników i 10 m2 podłogówki, piętro – 5 grzejników) oraz 100 l bojera CWU. Firma montująca kocioł zaleciła zamontowanie przeponowego naczynia wzbiorczego. Z mojej zgłosiłem potrzebę zainstalowania zaworu zabezpieczającego kocioł przed powrotem wody o zbyt niskiej temperaturze (instrukcja podaje minimalną temperaturę powrotu 40 st.C bez zjawiska kondensacji).

Zastosowane zostały - naczynie Reflex NG12, zawór Honeywell V5433A, pompa Grundfos 25-40 oraz rury PP 32, 25 i 20.

Oto schemat wykonanej instalacji

image.png.33f3fa7c3c9d7b0253d63071b8b1e06d.png

 

 

 

 

 

 

 

 

oraz zdjęcie jej fragmentu.

image.png.09c6fb3c201379de8ca35213289c911e.png

Bardzo będę wdzięczny za jakiekolwiek uwagi.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Źle podłączone naczynie przeponowe, podejrzewam że za małe, ale to trzeba przeliczyć

Inst wykonana cała w plastiku, a tak się nie robi - min do zaw 3-D powinien być meta - stal lub miedź.

Najlepsze to ta podstawka rury na powrocie.

Dlaczego grzanie CW jest przez zaw 3-D - powinno być wprost z kotła, na oddzielnej pompie.

Nie wiemy czy jest zaw bezpieczeństwa i układ awaryjnego schłodzenia kotła.

Reszta wyjdzie w eksploatacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź.

Zawór jest na listwie na której wisi naczynie przeponowe. Układu schładzania nie ma.

Zawór 3-D pracuje jako rozdzielacz i dodaje ciepłą wodę do powrotu żeby podnieść jej temperaturę. Początkowo jego boczne odgałęzienie było wpięte do rury powrotu przed kotłem ale wtedy nie nie zabezpieczał kotła przed niską temperaturą.

Podstawka będzie zmodyfikowana.

Postaram się zlecić zmianę podłączenia naczynia przeponowego. Lepiej jak będzie od strony zasilania czy powrotu?

Czy przekroje rur są wystarczające?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moc kotła - 15 kW.

Skąd wziąć moc pobieraną?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zostaw te średnice, one wystarczą , tylko są 2 rzeczy - 

Po pierwsze naczynie przeponowe musi być przy samym kotle - ono zabezpiecza kocioł a nie całą instalację, tak samo zaw bezpieczeństwa - na kocioł z nim.

Po drugie brak układu schładzania kotła i po trzecie - rury na min 1m od kotła muszą być z metalu a nie z plastiku - przecież jak kocioł chwyci temp to wszystko się stopi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaram się wpiąć podłączenie naczynia przeponowego pomiędzy kocioł a zawór odcinający pompę.

Jak najprościej zrealizować układ schładzania kotła?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Np. zawór schładzający dwufunkcyjny DBV1

image.jpeg.9aae93401db093d3eaec71c29b891e66.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki.

Z tego co wyczytałem zastosowania układu schładzania kotła na paliwo stałe wymagają przepisy.

Mam pytanie - w jakim przypadku jest możliwe zagotowanie wody w kotle na pelet z podajnikiem wyposażonym w wentylator spalin?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawdopodobienstwo jest znikome bo nawet jak zawiedzie elektronika (np. czujnik temp. Kotła pokaże zaniżoną temperaturę lub wentyl i podajnik zaczną pracowac na maxa) to zawsze jest stb. Ale w świetle przepisów i dla własnego bezpieczenstwa wydałbym te 300 zł i założył ten zawór nawet jakby nigdy miał sie nie otworzyc. Pamietaj zeby go parę razy w roku przekręcić bo lubią sie zapiec.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem że zawór podłącza się wg takiego schematu:

image.png.d0dfa7466049e9bd169d84fc48960317.png

Jasne jak podłączyć zimną wodę, powrót i odpad, ale jak się go włącza od strony ogrzewania oraz jaki to ma być zawór redukcyjny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Długa mufa w kotle 3/4 cala a zawór redukcyjny ciśnienia ok. 1,5-2,0  bara

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam przeciąć rurę zasilającą, wstawić trójnik i nakręcić mufę? Cała dolna część zaworu DBV1 w mufie czy głębiej do trójnika?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli w kotle nie ma odpowiedniego "gniazda" nie pozostaje nic innego, jak zrobić to na rurze zasilającej blisko kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za uwagi i cenne rady.

Biorę się za zakupy żeby zdążyć wprowadzić poprawki przed sezonem.

Pozdrowienia od mar47

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam naczynie przeponowe z grupą bezpieczeństwa w takim układzie

image.png.9145e5ee4cf493de8f84fd0d90f1b139.png

Czy są jakieś przeciwwskazania żeby to podłączyć do zasilania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.