Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Dom 40m2 - Jaki piec akumulacyjny?


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Piszę ten temat z prośba o pomoc w dobraniu pieca akumulacyjnego do ogrzewania domu. Oczywiście jeśl jest to w ogóle warte zachodu.

Powierzchnia do ogrzania to ok. 40m2 (przedpokój, sypialnia, łazienka z garderobą i salon z otwartą kuchnią. Jest to mieszanie wydzielone z dużego domu. Z 3 stron są grube ściany z pustaków pełnych (12cm i 24cm i pomiędzy nimi wełna), z jednej strony jest ściana oddzielająca od reszty budynku z pustaka pełnego 24cm. Wysokość pomieszczeń to 2.4m. Sufity z podwójnej płyty GK a na nich wełna. Wyżej dach nieocieplony pokryty 3x papą. Z zewnątrz największa ściana pokryta styropianem 10cm. Drzwi grube, nowe i dobrej jakości, Okna 3 szybowe nowe, w tym jedno wysokie od podłogi. Reszta budynku nieogrzewana, ściany j.w., nowe okna. 

Do tej pory ogrzewałem to piecem węglowym z grzejnikami w każdym pomieszczaniu. W sezonie wyszło mi ok 3, moze 4t węgla. Ze względu na wygodę i ekologię chciałbym rozważyć przejście na ogrzewanie elektryczne i tu zastawnwiam się nad piecem akumulacyjnym (lub piecami). Chciałbym poprosić o pomoc w doborze pieca, rodzaju a także może uda sięprzybliżyć koszt miesięczny takiego ogrzewania.

Z góry dziękuję 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musiałbyś mieć dwie taryfy prądu i grzać tańszą taryfą + oczywiście piece akumulacyjne z rozładowaniem dynamicznym i jakimś sterowaniem, wtedy to ma sens.

największa strata ciepła jest przez dach- może warto dać sufit podwieszany ocieplony.

O kosztach to ciężko pisać , najpierw zorientuj się w kwestii prądu - czy masz tyle ile potrzeba - ok 3-4kW na samo grzanie i co z ew drugą taryfą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem. O dociepleniu sufitu już myślałem, napewno dam drugą grubą wartwę wełny.

Jeśli chodzi o sam piec to jakie parametry musiałby mieć czy moc żeby starczył na takie mieszkanie? Czy może lepiej dwa słabsze?

Dziękuję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz już instalację, to można rozważyć bufor ciepła z grzałkami elektryczymi, oczywiście w G12 lub G13. Robiłem rozeznanie 4 lata temu, wtedy wersja z buforem była dużo tańsza od wersji z piecami akumulacyjnymi. Ponadto piece akumulacyjne są ogromne i ciężkie, trzeba sprawdzić obciążenie stropu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.