Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Instalacja CO i CWU w nowym domu 239m2


bynio1991

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie,
Buduję dom jednorodzinny o pow. użytkowej parter 143m2 (w tym garaż  43m2) + piętro 96m2 czyli łącznie 239m2. W budynku są trzy łazienki (w tym jedna dla malutkiego biura które sobie wydzielam). Na ścianach styropian 20cm; dach płaski- styropian 26cm.

Proszę o opinię lub też inne sugestie:

1. Kocioł gazowy kondensacyjny 24kW marki Junkers lub Immergas z wbudowanym zasobnikiem CWU i cyrkulacją.

2. Instalacja CWU na rurkach PP
 - główne trasy fi25 - osobne wyprowadzenie na parter i piętro by w razie awarii odłączyć tylko jedną kondygnację
 - odejścia do łazienek fi20,
 - podejścia do umywalek fi16,
 - podejście dla zmywarki+zlewozmywak fi20 woda zimna + fi16 woda ciepła
 - cyrkulacja fi16.
Wykonawca poleca PEX-AL-PEX czy warto ?

3. Instalacja ogrzewania podłogowego
 - PERT-EVOH-PERT 16x2
 - rozdzielacz parter 9 obwodów + 8 obwodów
 - zasilanie rozdzielaczy PP fi25 dla zasilania i powrotu (nie są spięte szeregowo)
 - rurki standardowo co 15cm przy oknach co 8cm, w garażu co 30cm
 - pod stałą zabudową (meblami) nie układamy rurek od ogrzewania podłogowego.

4. Nie robię sprzęgła hydraulicznego.

5. W łazienkach małe drabinki do suszenia ręczników podpięte do rozdzielaczy podłogówki na osobnych obwodach, z grzałkami elektrycznymi (czy koniecznie montować zaworki odcinające?).

Oczywiście nie wiem czy mogę pytać ale jakich producentów rur unikać ? Proponowane mi są QiK, Roth, osobiście mam dostęp do KAN-therm oraz Tweetop.

Dopytam jeszcze czy miał ktoś z Was do czynienia z zakończeniem odpowietrzenia pionów kanalizacyjnych rurką fi50 ? Czy to działa ?

Rozmawiałem z kilkoma wykonawcami z których każdy ma różne poglądy, niestety nie potrafią ich merytorycznie uzasadnić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli masz na mysli kociol z wbudowabym zasobnikiem warstwowym to daj sobie spokoj na 3 łazienki jest słabym rozwiązaniem. Zamontuj bojler stojący 200 l.

Cwu piony daj 25 i z nich odejscia do kazdego przyboru PP 20. Jak masz daleko to mozesz piony 32. Cyrkulacje zrob PP20. PP 16 trudno zgrzac nie robiac przewezen ja osobiscie dawno sie nie spotkalem z rura PP16 na budynku. Co do pex to tylko markowy system zaprasowywany.

Do rozdzelaczy podlogowki gdzie masz 8-9 obwodow PP25 to stanowczo za mało- 32 to minimum w zaleznosci jakie bedziesz mial straty liniowe i miejscowe. Wydaje mi sie ze 17 obwodow na 240 m2 to mało ale trzeba to policzyc.

Podlogowka powinna miec projekt choc zgodze sie ze prawie zawsze pod kociol gazowy wychodzi w lazienkach co  10, kuchnia, wiatrolap co 10, reszta co 15. Ale tu wazne sa dobranie dlugosci petli a to juz standardowe nie jest i czasem pomieszczenie musisz podzielic na 2-3 pętle. Wiec projekt i jeszcze raz projekt.

Bez sprzegla na samym kotle 240m2 raczej ci nie ruszy.

Drabinki jak podepniesz pod rozdzielacz podlogowy to w nim masz zaworki odcinajace ale siłą rzeczy musisz je jakos z rurą połączyc, na pewno ladniej bedzie na zaworku niz na samym śrubunku.

Z tych rur co wymieniles to kan-therm. Ja robie na herz.

Odpowietrzenie kanalizy powinno byc min 110. Jesli masz główny pion i od niego odchodzą wc w odleglosci do 1m to dajesz jedno odpowietrzenie 110. Z praktyki powiem ze mam na budynku uslugowym 7 pionow na odpowietrzeniu fi50 i jest ok :) ale to wbrew zasadom rzemioła...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W domu rodzinnym mam kocioł jednofunkcyjny przepływowy na potrzeby CWU latem - bez problemu radzi sobie na bierząco z ogrzewaniem CWU przy minimalnej mocy.. więc dlaczego tutaj ma jej zabraknąć ? Najwyżej chwilowo nie będzie dogrzewane CO, a tak po co kocioł ma grzać nieustannie 200l wody ? Sąsiad ma tak u siebie to rozwiązanie CWU i hula, kuzyn też tak montuje, jakie masz o tym zdanie ?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A sasiad i kuzyn ma 3 lazienki i kuchnie na 240 m2 ? Mialem do czynienia z zasobnikiem warstwowym i szalu nie ma jak ja biore prysznic a dziecko kapie sie w wannie. A jak zona myje naczynia w tym samym czasie to juz mi sie odechciewa myć i idę spać brudny, ale nacztnia i dzieci sa czyste :) rób jak uwazasz moze tobie bedzie pasowalo jeden umyje sie w szklance wody a innemu wanna to mało. Przeplywowy podgrzewacz to juz w ogole porazka na 3 lazienki i dom 240 m gdzie zapewne punkty poboru są daleko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli bardziej chodzi o brak wystarczającego przepływu na wyjściu z kotła rozumiem ? A masz u siebie kocioł z wbudowanym zasobnikiem czy bez ?
Zastanawiam się może jeszcze, że przy buforze chyba łatwiej utrzymać "przyjemną" temperaturę CWU ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak chodzi o niewystarczajacy przeplyw dla tylu odbiornikow i straty cisnienia jakie taki kociol powoduje. Obecnie mam osobny zasobnik. Na bufor  nie patrz bo to nie do twojej instalacji. Nie wiem o jaki ci chodzi bufor czy biwalentny z bańką do cwu w srodku, czy z wężownicą do grzania cwu. Zreszta po co bufor grzac gazem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu wszystko rozbija się o brak jakiejkolwiek porządnej koncepcji i projektu wykonanego na podstawie tej koncepcji - pisanie o jakiś standardach dla rozstawu jest co najmniej śmieszne - po prostu nie ma takiego pojęcia jak standardowy rozstaw!

Dla 3 łazienek to min 200- 300l zasobnik i do tego odpowiedni kocioł.

Reszta instalacji sama wychodzi po obliczeniach.

Na forum już wiele razy o tym pisaliśmy, ponownie na ten temat nie będę się powtarzał.

Trzeba albo po partyzancku albo zlecić obliczenia i wtedy będzie wszystko jasne - w tym ostatnim mogę pomóc - chcesz to pisz na priv.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

KubaSko, deklarowany profil obciążeń w kotle XL to też za mało ?

sambor, mam panią projektant Instalacji w którą niestety śmiem wątpić jak mi projektuje rozstaw rurek podłogówki 5cm (w kuchni) dla nowego domku na styropianie 15cm. Napisałem priv.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, bynio1991 napisał:

KubaSko, deklarowany profil obciążeń w kotle XL to też za mało ?

To tak samo jak deklaracja o spalaniu samochodu na 100km

Projektant robi projekt i za niego odpowiada, nie wiem jakie założenia Pani projektant przyjęła,

Te 15cm styro na podłogę to obecnie standard 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.