Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Dołożenie pompy do cwu


TOMEK12345

Rekomendowane odpowiedzi

piec.thumb.jpg.4b1f6e28680dd2c6c85353d6ef900df2.jpg                                                                                                                                                                                            Witam w miejscu zaznaczonym kółkiem i strzałka chcę dołożyc pompę do zasilania cwu,  czy ona nie bedzie kolidowac z obecną gdy będą chodzić jednocześnie. 

Pompa ma być dołożona w ramach zimowych oszczędnosci by po osiągnięciu zadanej temp już nie pracowac proszę o radę z góry Dziękuję 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak myślałem teraz myśle że chyba zostawię tak jak jest ewentualnie na noc bede odcinał cwu by oszczędzac opał choć nie wiem czy to przyniesie jakieś oszczędności 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Większe oszczędności da Ci izolacja wszystkich tych rurek . Tak by jak najmniej było strat ciepla do otoczenia .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myslałem nad zakupem jescze takiego zaworu czy lepsze bedzie to jak pompka do cwu 

proszę o opinie https://allegro.pl/oferta/zawor-2-drogowy-z-silownikiem-afriso-bev-dn20-nc-8144059597

gdy nagrzeje sie cwu np 40 zawór sie zamknie gdy spadnie to sie otworzy co o tym myślicie 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można i tak, ale po zamknięciu zaworu zmniejszy się zapotrzebowanie instalacji na wodę , co przy pompie starszego typu może powodować głośną pracę  instalacji CO.

Ponadto przez cały czas masz grzanie CW za zaworem 4-D, czyli wodą o niższej temp niż w kotle co wydłuża czas grzania.

Oddzielna pompa podłączona wprost do kotła po nagrzaniu do danej temp wyłącza się, a grzanie jest szybsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@sambor A mam pytanko korzystając z tematu . Pompa na zasilaniu czy powrocie ? Co z grawitacją w sumie mogla by się pojawiać I dogrzewac baniak bo straty I tak jakieś będą ,choćby ktos umyje rece I bez pompki by to dogrzalo  . Co do grawitacji bo pytam z mojej perspektywy i chyba chęci zrobienia tak . Zbiornik  U mnie wisi nad kotlem .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Większość zasobników CW dwupłaszczowych działa bez problemu na grawitacji , tylko grawitacja to broń obosieczna - powoduje też rozładowanie bojlera , więc potrzeba dod zawór zwrotny klapowy.

Jak czasem mam tak wykonać to wolę dać zaw różnicowy równolegle do pompy i zaw zwrotnego sprężynowego - wtedy pracuje albo pompa albo grawitacja, na dodatek zaw zwrotny kulowy( różnicowy)  jest lepszy niż klapowy - mniej z nim problemów - wtedy pompa idzie na zasilaniu.

Ogólnie - czy na zasilaniu czy powrocie to nie znaczenia , są wyjątkowe przypadki np ten 2 linijki wyżej - tam musi być pompa na zasilaniu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I właśnie tego nie wykminilem z tym wychlodzeniem  , dzięki za zwrócenie uwagi . Co prawda najwiekszy spadek temperatury powoduje mi baniak ,bo jest  dwuplaszczowy . I rano jak np trzy osoby wpadaja kolejno na lazienke kociołek ma co grzac . To później on jest raczej małym problemem . Z kotla mam dodatkowe wyjscie I wejscie (pewnie to z myślą o cwu ) jednak nie zagłębialem się w to . Gdybym połączył zasobnik w te dodatkowe przyłącza dał pompke to to by dzialalo bez problemów ? Oczywiście odpowietrznik już jest przed zasobnikiem . No i czy to ma jakilkolwiek sens . Z jednej strony odcinam się od głównej lini ciepla z drugiej podłączam kolejną pompke ktora po załączeniu przepluka mi kocioł w bardzo szybkim tempie , chociaż dla niego to nie wielki problem by dogrzac się . I tak się zastanawiam czy przerabiać to czy zostawic bo dziala dobrze woda jest jak trzeba . Możliwie ze po przerobieniu była by szybciej ale ile szubciej , piec minut to też wiele nie jest . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.