Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł na drewno/węgiel 5 klasa


NOVA

Rekomendowane odpowiedzi

W związku z wymogami muszę zmienić piec na klasy 5-tej. Co możecie polecić do palenia drewnem, czasem węglem. Czytałem trochę o piecach ATMOS i wyglądają przyzwoicie. Piec współpracował będzie z buforem 1000l. Moc obecnego śmieciucha to 28kW i jest za duży. Myślę o czymś ok 15kW. Doradzicie coś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do bufora kocioł im większy tym lepszy, tym bardziej, że chcesz palić drewnem, (duża komora zaladowcza). Ładujesz jeden wsad i bufor masz naładowany. A Kw, to tylko ilość czasu w jakim bufor zostanie naładowany.. Ja mam mpma 25kw, to bufor tysiaczkę ładuje 4-5h...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, NOVA napisał:

Moc obecnego śmieciucha to 28kW i jest za duży. Myślę o czymś ok 15kW. Doradzicie coś?

Wylicz sobie najpierw jaką moc potrzebuje twój dom  - na oko to cieżko.  Fajna stronka http://cieplowlasciwie.pl/start   i wklej wynik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Albo węgiel albo drewno. Sorki. Przy weglu trochę drewna to nie problem. W drugą stronę to nie ma szans nawet w heblach Viadrusa, choc one to chociaz przeżyją. Kocioł na węgiel przy drewnie będzie kopcil i miał mapa moc. Najlepiej pokombinować i wyjść z węgla. 

Duża moc to zawsze duży bufor. Są wzory zgodnie z normą, jak to policzyć. 

Czas palenia we wzorze to moim zdaniem zapotrzebowanie dzienne dzielone przez moc kotła i przez ilość rozpalen w ciągu dnia. 

20kW to raczej bufor 2500l dla dwóch rozpalen. O ile nie jest nic przewymiarowany. 40kW na zapotrzebowaniu 20kW daje już ponad 3000l. Dwa rozpalenia zaczynają się już już od zapotrzebowania 7,3 kW czyli w tym wypadku powyżej średniej dziennej temperatury 7.5 stC. Oczywiście dla zapotrzebowania szczytowego budynku na poziomie 20kW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, DzonyZerg napisał:

 

Duża moc to zawsze duży bufor. Są wzory zgodnie z normą, jak to policzyć. 

A jeżeli teraz mam kocioł 25kw i bufor 1000l, a chciałbym zmienić kocioł na 40 kw, to co się stanie? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdy on grzeje to część mocy pobiera budynek cześć jest akumulowana. Większa moc to skrócony czas palenia, "moc prosto z kotła" krócej grzeje budynek. Kocioł szybciej kończy i szybciej rozladuje się bufor. Cały cykl się skróci i z mebel rozpalenia dziennie, zrobia się 2. (raczej na 3 i 5 dla tego przykładu - jednak to zależy od zapotrzebowania budynku, które dodatkowo jest dość zmienne przez sezon) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.