Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zetka w kotłowni - wydzielone z tematu "Jak Kupujecie Dobry Pellet?"


Rekomendowane odpowiedzi

Pellet pelletem a macie "zetki" w kotłowniach? interesuje mnie tylko czy mróz włazi do kotłowni? Taki mały Offtop

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A rura 150 ? jeśli można spytać. Przeraziły mnie wpisy z muratora o przemarzaniu ścian, szronu w kotłowni i zamarzniętych liczników i rur z wodą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zetka jest właśnie po to, żeby nie wychładzać kotłowni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja właśnie zrobiłem zetkę. Czeka mnie z nią pierwsza zima. 16 cm średnicy. W najgorszym wypadku, jak będzie wiało przez nią mrozem, to ją zatkam - mam do tego specjalną końcówkę. Mam nadzieję, że nie będzie potrzebna. Choć to, że temperatura w kotłowni będzie teraz niższa, jest na 100% pewne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tyle że zatkać trzeba na wlocie a nie wylocie inaczej mróz będzie w rurze i efekt skraplania i szronu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ozi80,  ale w końcu kocioł zacznie oddychać pełną piersią:-). Ja mam dwumetrową zetkę, też 160 i nie marznę w kotłowni, a chodzę tam często na fajkę w krótkim rękawie:-)

Po nogach trochę czuć, jak dmuchawa pracuje ale tragedii nie ma

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, ace2 napisał:

A rura 150 ? jeśli można spytać. Przeraziły mnie wpisy z muratora o przemarzaniu ścian, szronu w kotłowni i zamarzniętych liczników i rur z wodą.

U rodziców montowałem zetkę spiro 150 oraz kanał wywiewny też spiro 150.

Kocioł stoi w kuchni,więc były obawy,że kuchnia może być nadmiernie wychładzana-nic z tych rzeczy. Okazuje się,że pokoje szybciej tracą temperaturę niż kuchnia,gdy kocioł się wygasi.

Sama zetka jest zrobiona tak by powietrze było wciągane a nie wdmuchiwane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, ace2 napisał:

A rura 150 ? jeśli można spytać. Przeraziły mnie wpisy z muratora o przemarzaniu ścian, szronu w kotłowni i zamarzniętych liczników i rur z wodą.

Rura  100mm do tego  nieszczelne drzwi do garażu ;) więc  powietrza w kotłowni nie brakuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nigdy nie miałem zetki, bo miałem właśnie nieszczelne drzwi do kotłowni. Ale wymieniłem na szczelne, więc trzeba było dać zetkę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 11.07.2019 o 13:04, ace2 napisał:

A rura 150 ? jeśli można spytać. Przeraziły mnie wpisy z muratora o przemarzaniu ścian, szronu w kotłowni i zamarzniętych liczników i rur z wodą.

A o wilkach w kotłowni nie pisali?

Z-ka powinna być doprowadzona w okolice kotła i mieć różnicę min 2m między wysokością pobierania i wylotu do kotłowni, jak ktoś dla wygody robi otwór przez ścianę wprost to ma zimną kotłownię lub nawet myszy.

Stojący słup powietrza w Z-ce jest praktycznie nieruchomy i tylko podciśnienie wytwarzane przez palący się kocioł ( ciąg) pozwala na przepływ powietrza do pomieszczenia, min pole przekroju kanału Z-ki to 200cm2 - czyli w praktyce kanalizacyjna fi160.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy te fi160 jest absolutnie konieczne nie mogło by być 150? otwornice są tylko do 150 na allegro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A o wilkach w kotłowni nie pisali?
Z-ka powinna być doprowadzona w okolice kotła i mieć różnicę min 2m między wysokością pobierania i wylotu do kotłowni, jak ktoś dla wygody robi otwór przez ścianę wprost to ma zimną kotłownię lub nawet myszy.
Stojący słup powietrza w Z-ce jest praktycznie nieruchomy i tylko podciśnienie wytwarzane przez palący się kocioł ( ciąg) pozwala na przepływ powietrza do pomieszczenia, min pole przekroju kanału Z-ki to 200cm2 - czyli w praktyce kanalizacyjna fi160.
Dokładnie tak. Ja mam doprowadzone dwie rury fi 110. OrT odbiorze domu kominiarz powiedzial ze mają być 40 cm powyŻej podlogi

Wysłane z mojego SM-G388F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witajcie, montowałem sobie zetkę w kwietniu, maju i coś mi nie wyszło bo producent pieca powiedział, że nie będzie zimno wchodziło do kotłowni... no ale jednak wchodzi jak przez okno.. czy wysokość pionowego słupa ma znaczenie? Zrobiłem wysokość łącznie 1metr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te 2m to nie jest przypadkiem minimalna wysokosc wlotu po stronie zewnetrznej od terenu?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powinno być min 2 m nad gruntem i ok 0,3 m nad podłogą , choć z tą wysokością nad gruntem to spotkałem przepis o min 1m nad gruntem , ale całkowitej wysokości 2m pozostały.

Wg mnie im wyższy słup powietrza w Z-ce to mniej po nogach w kotłowni daje- co jest rzeczą oczywistą.

Więcej jest tu https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/19876-kotłownia-na-paliwo-stałe-wymagania-i-mity/

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, sambor napisał:

Wg mnie im wyższy słup powietrza w Z-ce to mniej po nogach w kotłowni daje- co jest rzeczą oczywistą

Nie chce polemizowac bo nie o to mi chodzi. Ale powietrza wejdzie tyle ile wentylacja wyciagnie i kociol pochlonie.

Kociol przynajmniej taki z nadmuchem to wciagnie tyle ile ma wciagnac bez wzgledu na wysokosc zetki.

Z wentylacja (grawitacyjna/konwekcyjna) to juz roznie moze byc - to jest losowe (jak przyroda stworzyla).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moze nie czujesz bo "cieple/letnie" latem wchodzi? Albo faktycznie wentylacja stoi bo cieplo na zewnatrz. Albo latwiej jest powietrzu wejsc "innymi dziurami" np. pod drzwiami, itp.

Sprawdzilem u siebie teraz anemometrem i na zetce ledwo ruszyl - w zasadzie to stal w miejscu. Jak uchylilem reka RCK to ruszylo. Ot przyroda...

Ps. Wysokosc zetki u mnie 2.5-2.7m

Ps2. Kociol wygaszony bodajze od marca/kwietnia.

 

IMG_20190729_004153.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Latem to nie zwracam na to uwagi, z resztą jak na ścianie z czerpnią jest często ponad 35C to co można czuć,

ale zimą to jest wyraźna różnica podczas pracy i podczas postoju kotła.

Co do wysokości na grunt to mam rurę 2m a kotłownię mam ok 1m nad gruntem to razem wlot Z-ki jest ok 2m + 0,3m + 1m czyli 3,3m nad gruntem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, sambor napisał:

Z-ka jest po to aby dostarczać powietrza na potrzeby palenia w kotle, ma mieć identyczny przekrój jak kratka wentylacyjna - obie mają mieć po 200cm2.

W mojej kotłowni jak kocioł nie pracuje to praktycznie z Z-ki nic nie wieje.

No to jest to o co mi chodziło. w czasie postoju ma nie wiać, muszę się pogimnastykować i wydłużyć zetkę do 2m. Może jeszcze w te lato to sprawdzę bo na początku lipca coś tam grzałem chatę na pomorzu..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Ten przekrój Zetki to też nie do końca ma być 200 tylko oklepana liczba. Wg. serwisanta od pieca jeśli kocioł ma wyjście z pieca 120 to ma być 120.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.