Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Bufor niżej niż kocioł ? Jakie średnice rur ?


NeS

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Mój kocioł obecnie jest postawiony na podeście, jakieś 40 cm wyżej podłogi. Czy bufor może być niżej niż kocioł ? Czy trzeba zdjąć kocioł z postumentu i przerobić wylot do komina ? Powrót z bufora jest około 20 cm od posadzki, króciec w kotle w tej chwili około 50 cm od posadzki.

Jakiej grubości rury zastosować między buforem a kotłem ?

Kocioł taki http://www.sad-co.pl/piece-co-seria-sad,3.html#

Bufor 750 litrów taki

 

PRODUKTBLAD_stock_dalatanken_sv+_1_.pdf

 

Chciałem wykorzystać taki schemat z wyjątkiem tego, że CWU mam przez wężownicę w buforze

post-18578-0-98206600-1462822488.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawór jakiś konkretny polecasz ? 55 stopni czy lepiej 60 ? W razie braku prądu nie zagotuje kotła tylko pójdzie grawitacyjnie ? Może lepiej zastosować ten schemat ? bufor-schemat-antyladdomat-nilsan.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiadomo czy przy twoim położeniu bufora względem kotła będzie prawidłowo działać grawitacja, pewnie przy temp powyżej 70C to będzie ,

Temp otwarcia zaw 3-D zależy od paliwa.

Dla węgla 55C wystarczy, dla drewna powinno być 60C.

Jak zawór 3-D się otworzy to na grawitacji też zadziała, przynajmniej u mnie działa od 70C.( mam syfon prawie 2m na zasilaniu i powrocie - obejście drzwi).

Jak boisz się zaników to pompa powinna pracować na zasilaczu awaryjnym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasilacza awaryjnego wolałbym uniknąć bo to koszty i trzeba dbać o akumulator. Chciałbym nie musieć się martwić, że rozpalę w kotle na max i jak wyłączą prąd na godzinę czy dwie to będę musiał biec do kotłowni i wyjmować drewno z kotła. Czy obniżenie kotła do poziomu równo z buforem pozwoli na bezpieczniejsze działanie grawitacji ?

Koniec końców, który schemat jest lepszy ? 

Czy zawór zwrotny klapkowy zapobiega wychładzaniu bufora przez kocioł, który w danej chwili jest zimny ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwszy schemat jest prawidłowy, drugi to jakaś koncepcja, która działa tylko podczas spełnienia kilku wymagań.

Pierwszy jest na pewno tańszy, w tym drugim trzeba zrobić obieg kocioł bufor  rurami o stopień lub 2 większymi - czyli praktycznie 6/4" niewyjęte.

Jak już tak kombinujesz to daj między kotłem a buforem tylko rury 5/4" bez innych osprzętów oraz zaw klapowy zwrotny i dod obniż kocioł.

Godzinę temu, NeS napisał:

Zasilacza awaryjnego wolałbym uniknąć bo to koszty i trzeba dbać o akumulator

To śmieszne stwierdzenie, gdyż bez zasilacza dajesz większe średnice i dod trzeba kocioł opuścić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Chciałbym zapytać o rozmieszczenie zasileń i powrotów w moim buforze. Wygląda on jak na zdjęciu

 

 

Rozpiskę średnic mam w PDF, jeśli można tu załączyć to proszę o pomoc jak to zrobić. na górze jest 1" króciec w deklu, później 3 od góry też 1" i drugi od dołu 1".

1. Czy ładować z kotła od góry a pobierać do CO (podłogówka + grzejniki na osobnych obiegach z zaworami termostatycznymi), czy może ładować od boku a pobierać z samej góry?
2. Jakie średnice rur do CO ? 1" czy 3/4 wystarczy ?
3. Gdzie powrót z CO, bo powrót do kotła rozumiem w tym 1" od dołu, czyli jak najniżej

IMG_20190725_143959.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.