Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Krzywa Grzewcza Viessmann Vitodens 200-W 26 kW, vitatronic 200 typ HO2C


gothic2

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Panowie i Panie, dopiero zmieniłem piec gazowy na nowy viessmann Vitodens 200-W 26 kW ze sterownikiem vitatronic 200 typ HO2C, sterownik pokojowy vitatrol 200 i czujka pogodowy, mam grzejniki konwektorowe, dom 200m2 z piwnica gdzie też są grzejniki. moje pytania są takie? 

1. czy to są dobre grzejniki do tego kotła gazowego ?

2. moja grzewcza ustawiona jest nachylenie 1,4 natomiast poziom 4, przy temperaturze na zewnątrz  10 stopni i w domu ustawione na 23 stopnie, spalanie wychodzi  ogrzewanie pomieszczeń 70kWh a bojler 30kWh według wykresu z aplikacji ViCars, czy to dużo ? jeśli tak proszę o radę jak ustawić krzywą grzewczą,

3. gdzie znajdę z rachunku(fakturze) PGNiG informacje na temat jakości gazu, bo mogę wpisać "ciepło kondensacji" i "wskaźnik stanu gazu "

pozdrawiam

IMG_20190318_123500.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Współczynnik konwersji na fakturze to ciepło spalania (czyli ciepło kondensacji?, pewnie instrukcja wyjaśnia o co chodzi).  Pomnożone razy ilość metrów daje ilość wyprodukowanego ciepła.  Ciekawe jak wypadłby wynik z rachunku z z tym co zliczył kocioł.

Grzejniki konwektorowe c11 czy c22? ( dwa rzędy żeberek czy jeden w środku? ) Jeśli podwójne to powiedzmy że 10cm grzejnika na 1m kwadratowy pomieszczenia dla kondensata powinno być mniej więcej w porządku, może być ciut więcej nawet. Jeśli szybko dogrzewa to mozna obniżyć krzywą , jeśli ma grzać całą dobę to obniżyć na tyle żeby ledwo temperatura zadana stała stała w miejscu

Jeśli budynek ocieplony to ta krzywa raczej trochę wysoka, 45 stopni  przy zerze na zewnątrz powinno wystarczyć zakładając że grzejniki są jak wyżej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

budynek ocieplony 20 cm

natomiast grzejniki to nie wiem za bardzo które ale mam zdjęcia naklejki i srodka

IMG_20190321_110352.jpg

IMG_20190321_110432.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 19.03.2019 o 23:01, Lolekx86 napisał:

Jeśli budynek ocieplony to ta krzywa raczej trochę wysoka, 45 stopni  przy zerze na zewnątrz powinno wystarczyć zakładając że grzejniki są jak wyżej.

Dokładnie tak jak kolega napisał. Teraz to kocioł grzeje i się wyłącza ? Tak nie powinno być, powinien grzać non stop z niska temp.ale by dogrzać pomieszczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm te convectory to nieco inna konstrukcja niż takie bardziej popularne purmo czy coś więc tu sie nie wypowiem jak tu się porównuje moc. Zajrzałem na strone i nie widze żadej specyfikacju modelu "Kc15" czy "giga e" . Może ktoś w dziale instalacje się wypowie. W każdym razie podstawowe pytanie czy były dobrane na temperature 55, jeśli tak to  wtedy owe 55 to powinno być max co kocioł ma na myśli nawet podczas dużych mrozów  a nie 75. Jeśli grzejniki dobrane na takie warunki tak to śmiało można obniżyć krzywą lub przełączyć zakres pracy kotla na max 55( nie wiem czy ten model tak to rozwiązuje) i dopiero szukać krzywej. 

Zostawiając już grzejniki , w każdym razie chcesz tak obniżać krzywą tak aby było komfortowo ale dogrzewał jak najniższą możliwą temperaturą wody nawet jeśli dłużej to trwa. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te grzejniki wymagają wyższych temp zasilania, z resztą to produkt sprzed ponad 20 lat, kiedy na zasilaniu grzejników 70C i więcej było normą

Natomiast znak GIGE E jest znakiem odbioru zewnętrznego produktu- takie dawne świadectwo energetyczne.

( GIGE to skrót od Główny Inspektorat Gospodarki Energetycznej)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dokładnie, grzejniki maja z 20lat, dlatego jedno z moich pytań było czy się nadają do tego kotła czy trzeba myśleć o nowych i ewentualnie jakie grzejniki byście polecili do tego kotła.

 

jeśli chodzi o krzywą to właśnie chodzi żeby cały czas był komfort i dogrzewały, dobijały do zadanej temp. 23 stopnie. jak byście mi na początek polecili ustawienie tej krzywej grzewczej, nachylenie i poziom ? tak jak kolega pisał Ksieciunio kocioł grzeje i się wyłącza.

co proponujecie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obniż krzywą grzewczą tak by przy 0* było na grzejnik około 45*, zobacz czy wtedy kocioł będzie się wyłączał i jaka temp,będzie w domu. Grzejniki musisz mieć najlepiej takie które przy temp. maksymalnej 55* dogrzeją pomieszczenie do zadanej temp.przy minusowych temp.na zewnątrz..

Są kalkulatory na stronach producentów. Policz każde z pomieszczeń. Jednak wpierw sprawdź w/w obniżenie, by zobaczyć co potrafią Twoje grzejniki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok zmieniłem krzywą grzewcza na 0* będzie temperatura wychodząca do kaloryferów 45*

a te grzejniki jakie polecacie do gazowego pieca  ?

IMG_20190322_125814.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, gothic2 napisał:

te grzejniki jakie polecacie do gazowego pieca  ?

Jak miałeś konwektory to raczej grzejniki blaszane np Kermi, Purmo, dobierz tak aby przy temp na zewnątrz -20 C temp zasilania była ok 55C.

Masz grzejniki a nie podłogówkę, więc kocioł nie musi pracować non stop, daj mu się czasem wyłączyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, sambor napisał:

Masz grzejniki a nie podłogówkę, więc kocioł nie musi pracować non stop, daj mu się czasem wyłączyć.

Można i tak, ale jak grzeje to jest przyjemny komfort :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętaj jedno że jak grzeje to spala paliwo a to już kosztuje - przerwy w pracy też są dobre dla mechaniki i automatyki kotła.

A  grzejniki tak szybko też nie stygną, natomiast grzanie ciągłe jest OK przy nowoczesnej instalacji w nowoczesnym dobrze ocieplonym domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Witam Panowie i Panie, po dłuższej przerwie, powracam do tematu który rozpocząłem , wymieniłem kaloryfery (grzejniki) z konwektorowych(zdj. J.w w poście) na płytowe typu 22 firmy Cosmo  i termostaty comap model: sensity , dla przypomnienia kociał Viessmann w200 26kw, oczywiście sezon grzewczy za niedługo się zacznie , pytanie moje jest takie :jakie parametry nachylenia i poziomu były by dla tych grzejników optymalne ? Na tą chwilę mam ustawienie nachylenie 0.8 i poziom 6, poniżej dołączam zdj

 

Pozdrawiam

Screenshot_20200927-125349_ViCare.jpg

20200923_170340.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.