Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Rzeczywista sprawność kotłów kondensacyjnych?


tradycyjny

Rekomendowane odpowiedzi

bb94eb4a-e55f-4d45-b419-67ba288762cd.pdfZnalazłem badanie z 2004 roku wykonane w Niemczech 60 instalacji z kotłami kondensacyjnymi i 7 z niskotemperaturowymi. W załączeniu pdf.

Minimalna średnioroczna sprawność kotłów kondensacyjnych w odniesieniu do ciepła spalania wyniosła 77%, maksymalna 97,6, średnio 86,6%.

Dwie kolejne ciekawe rzeczy: sprawność kotła kocioł z pompą elektroniczą 89% i bez niej z zaworem nadmiarowo upustowym 85%

Kocioł umieszczony w pomieszczeniu nieogrzewanym, kolejne 2%

Licząc sprawnoć mojego kotła zawsze przyjmuje 8,5kwh lub 9kwh z m3 gazu i jak widzę to badanie, to może nie być wcale złe odniesienie.

Czy jest na forum jakiś użytkownik, który pokusił się o sprawdzenie sprawności własnego kotła? Rozbieżności między kotłami jak widać mogą być gigantyczne. 

Na forum budowalnym znalazłem dyskusję ile gazu w gazie http://www.forumbudowlane.pl/instalacje-grzewcze-i-ogrzewanie-domu/kotly-kondensacyjne-dlaczego-osiagaja-sprawnosc-100-t33289/45 Skoro w z m3 gazu otrzymamy nawet 1.6kg kondesnatu to na tej podstawie można by oszacować w przybliżeniu z jaką sprawnością działa nasz kocioł.

Czemu pytam, często wymieniamy działające kotły kondensacyjne ze względu na wiek, a nie wiem czy korzystniejsze nie było by w tym przypadku dołożenie pompy ciepła PW, która działa by jedynie w temperaturze powyżej 4-5 stopni celcujasza z instalacja fotowotlaiczna, w pozostałym okrsie ogrzewałby kocioł kondensacyjny. Taka instalacja hybrydowa mogłaby się zwrócić po kilku latach, dodatkow mamy dwa niezlaeżne źródła energii. 

 

Dołączam jeszcze jedno badanie z 2009 roku, wnioski podobne, rozbieżności pomiędzy poszczególnymi kotłami bardzo duże!

 

bb94eb4a-e55f-4d45-b419-67ba288762cd.pdf

In-situ_monitoring_of_condensing_boilers_final_report.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polski artykuł w tym temacie.  http://www.rynekinstalacyjny.pl/artykul/id3667,eksploatacyjna-sprawnosc-kotla-kondensacyjnego

Średniroczna sprawność 86,65% w odniesieniu do ciepła spalania. Instalacja dostosowana do zasilania 55/35.

Przyjmując dla gazu 39,5Mj daje nam to 9,5 kwh z 1 m3 gazu w optymalnych warunkach.

Jak myślicie sam kocioł w przypadku tych badań miał znaczenie, czy jednak największy wpływ na sprawność ma sama instalacja i właściwie wyregulowanie  tak by temperatura powracająca do kotła była jak najniższa. Z tego co przeczytałem wynika, że każdy kocioł był badany w innych instalacjach i budynkach, zarówno badanie wykonanne w UK czy wykonane w Niemczech. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja przyglądałem się dokładnie i teoria prawie idealnie pokrywa się z praktyką.

Kocioł kondensacyjny o mocy 3-7KW(moc max obniżona z 20KW )zamontowany w kuchni, spaliny i dolot w przewodzie koncentrycznym,   pracujacy na niewielkiej instalacji grzejnikowej wyliczonej dla 55 stopni(moc grzejników przy takiej temperaturze ok 6KW). Regulator pokojowy on/off + sonda zewnętrzna.

Podczas wizyty serwisanta analizator spalin wykazał sprawność działania 97% dla temperatury wody kotłowej 65stopni, 98,5% dla 55% oraz 102,9% przy 46stopniach. Pokrywa sie to z literaturą.

https://instalreporter.pl/ogolna/parametry-pracy-ustawiane-podczas-pierwszego-uruchomienia-kotla-kondensacyjnego/

Trzeba wspomnieć ze były problemy z oporami komina i  serwisant musiał poszukać nieco wyższych obrotów niż fabryczne wentylatora i co za tym idzie instalacja zdołała się rozgrzać jakby normalnie pracowała w sezonie, przez co wyniki są szczególnie miarodajne.

W trakcie użykownia jeszcze obniżyłem temperature zasilania i ta oscyluje nawet w okolicach 38-43 w okresach przejsciowych. Ilość kondensatu również sobie dokładnie zmierzyłem i tak na każdy metr spalonego na CO gazu, przy temperaturze powrotu ( zasialnie to 5-6stopni więcej u mnie)

-35 wykroplilło się około 1,25 litra kondensatu.
-41 stopni było to około 1 litr.

Jesli zatem przyjąć 1,5 litra kondensatu to realna wartośc maksymalna to z powyżych danych można oszacować że działa ze sprawnością w okolicach 103-105% lub jak kto woli względem innej wartości 93-95%. Mieszkam w dośc ciepłym regionie i praktycznie cały czas kocioł działa na takich temperaturach, także w moim przypadku wszystkie szczególiki są korzystne dla osiagnięcia maksymalnej sprawności.  Na podłogówkach reklamowane przez producentów 107 uważam za bez problemu do osiągnięcia. Zresztą są wykresy w internetach, w usyskaniu tych ostatnich procentów ważna jest też bieżąca moc kotła względem mocy maksymalnej.

fig1.gif?itok=gsQj0d4d

 


Hybrydowe pompy ciepła wraz z kotłem gazowym są dostepne, widziałem ostatnio fajną konstrukcje w jednym pudełku naszego immergasa, jednak ceny dośc zaporowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ohh o przelicznikach ciepła spalania wartosci opałowej i wygibasach umysłowych pgnig to ja wiem, myślałem ze bardziej Ci chodzi ogólnie o sprawnośc spalania  kondesnacji i czy jest to do osiagniecia... z tego "co jest" w rurce i czy ktos tą sprawe wybadał;)
U mnie na fakturach wypisują współczynnik konwersji (czyli ciepło spalania) 10,8 a 11,5kwh (najwyższy jesienią najniższy póżna wiosną).

Jesli chodzi o spalanie tego "co jest" to myśle ze nie ma tutaj wielkiego pola manewru do machlojek. W kondensatach mieszanka paliwa dobrana jest bardzo precyzyjnie i gdyby skład gazu mocno róznił się kociołby nie odpaliłby, dławił się i zaraz byłoby  widać cuda na analizatorze spalin. Zauwazyłeś wzmianke o kominie z poprzedniego posta? okazało się że kształt czy coś powodował chwilowe wachnięcia ilości tlenu co powodowało wybuchowe odpały. Korekta  jego ilosci o dosłownie 1% załatwiła sprawe. Cudów nie ma cząstka metanu musi dostać dwie cząstki tlenu aby spalic się całkwicie i aby powstały dwie cząstki wody a co za tym idzie cokolwiek w kondensacji trzymało sie kupy, która to u mnie z grubsza zgadza się z teorią ;) Powiadają że typowa wartośc opałowa kubika gazu ziemnego to ok 35 MJ czyl 9,7kwh mnożąc razy umowną spranwność 107% daje nam 10,4KWH/m3 do osiągniecia na kotle kondensacyjnym gdy na atmosferyku 8,5-9kwh.

Własciele kotłów z systemem kontroli spalania  lambda mają w kotle nawet licznik ile dokładnie kocioł wyprodukował ciepła, Może ktoś na forum np viessmana 200-w  i pochwali się co mu tam zliczył kocioł a co wypisali na fakturze...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wartość opałowa gazu z jest chyba trochę mniejsza 34,4MJ, a PGNiG pisze jedynie, że nie może być niższa niż 31MJ http://pgnig.pl/dla-domu/poradnik/czym-jest-gaz-ziemny 

Viessmann 200W to generalnei kocioł któy jest najwyżej oceniany z tego co widzę, zarówno w Niemczech jak i UK, wygrywa z wszystkimi na rynku od Wofla, skończywszy na Buderusie, czy Vaillant.

Co do systemu hybyrdowego, rozpatruje to tylko pod kątem łączenia już istniejącego kotła z dowolną pompą ciepła lub taniego kotła gazowego z dowolną pompą ciepła. Jak wiadomo są kotły kondensacyjne za 3  tys. i są takie za 9 tys. zł, a systemy hybrydowe dedykowane przebijają sufit. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak zawsze jakiś dupochron trzeba mieć w razie W ;) U innych dostawców widziałem też że reklamują 38MJ wartosci opałowej dla ich gazu (notabene  tłoczonego przez pgnig/gas system hehe) Jednak dość często spotyka się umownie w literaturze własnie te około 35MJ.

Jak tak dalej pójdzie to przy dzisiesjszych zimach, izolacjach to i klimatyzatorek z kanałami zaspokoji potrzeby mieszkania. Holandia gwaratowała obywatelom dostep do gazu, tymczasem teraz wdrażane są plany stopniowego odłaczania ciepłownictwa nawet od gazu w ramach redukcji emisji, zamiast tego wiatr, fotowoltaika, klimy/pompy i "osiedlowe" pomy ciepła, do 2040 gaz docelowo to ostateczność tam gdzie nic innego nie ma sensu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak @Lolekx86 napisał że Immergas ma hybrydę to zaraz zacząłem szukać ale okazało się że mam inne wyobrażenie hybrydy :)
Dla mnie hybryda to pompa ciepła która jako dolne źródło wykorzystuje spalanie gazu. Są ponoć takie rozwiązania fabryczne ale póki co to są unikaty chyba w kosmicznych pieniądzach. Kiedyś się tak zastanawiałem czy realne byłoby dolne źródło PC gruntowej zasilać z.... bufora ładowanego piecem gazowym :) Zero odwiertów, problemów z przechłodzeniem dolnego źródła i wszystkie graty w jednym pomieszczeniu. Po prostu bajka. To byłaby dopiero hybryda :)
Obecnie użytkuję pompę powietrzną 9KW do powierzchni 250mkw + 30 garaż + 300 litrów zasobnik CWU i daje radę na styk. W tym sezonie nie odpaliłem rezerwowego pieca zasypowego ani razu. Na dniach ma przyjść rachunek za prąd od połowy grudnia do połowy lutego. Zobaczymy ile mnie szarpnie. W ubiegłym roku w tym okresie miałem 1765 zł ale kilka dni paliłem w piecu bo PC nie wyrabiała.
Jak nie miałem jeszcze pompy ciepła to w tych 2 miesiącach szło mi ok. 3 tony brykietu bukowego za ok. 2200 zł + prąd na grzanie bojlera CWU ok 250 zł czyli łącznie prawie 2500 zł no i nieoceniona przyjemność codziennego palenia w piecu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 27.02.2019 o 09:20, Glover napisał:

Jak @Lolekx86 napisał że Immergas ma hybrydę to zaraz zacząłem szukać ale okazało się że mam inne wyobrażenie hybrydy :)
Dla mnie hybryda to pompa ciepła która jako dolne źródło wykorzystuje spalanie gazu. Są ponoć takie rozwiązania fabryczne ale póki co to są unikaty chyba w kosmicznych pieniądzach. Kiedyś się tak zastanawiałem czy realne byłoby dolne źródło PC gruntowej zasilać z.... bufora ładowanego piecem gazowym :) Zero odwiertów, problemów z przechłodzeniem dolnego źródła i wszystkie graty w jednym pomieszczeniu. Po prostu bajka. To byłaby dopiero hybryda :)

 

Hmm,  spalanie gazu plus prąd to już duży koszt wytworzenia, no ale załóżmy że powstałby dzięki temu duży COP.  Ciekawe czy coś takiego byłoby opłacalne, może  na naprawde dużych powierzchniach. W końcu te hybrydowe kotły immergasa i innych są tak skonstruowane aby optymalizować czym taniej w danym momencie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co by nie było to na pewno nie powstanie perpetum mobile czyli więcej trzeba włożyć niż się później wyjmie.

Są pompy ciepła zasilane gazem ziemnym lub biogazem , ale to raczej duże moce- 100 i więcej kW.

Taka 100kW ma wymiar połowy małego biurka.

Natomiast PC hybrydowe to pompa ciepła połączona z kotłem kondensacyjnym + automatyka , która optymalizuje które źródło ciepła w danej chwili ma grzać.

Pompy hybrydowe są najbardziej oszczędnymi źródłami ciepła wszystkie są w klasie A+ lub A++

Takie pompy ma w swojej ofercie np Daikin.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.