Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Głowice Termostatyczne


menda9307

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Zastanawiam się nad montażem głowic termostatycznych na grzejniki i dopadła mnie taka myśl czy jak głowica termostatyczna zamknie nam obieg to woda w rurach zasilających grzejnik się nam wychłodzi. Gdy temperatura w pomieszczeniu spadnie głowica otworzy przepływ i teraz kluczowe pytanie czy zimna woda która czekała w rurach i grzejniku nie zaleje na kotła zimną wodą?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podstawowe pytanie: czy masz już zawory termostatyczne i planujesz dodać tylko głowice, czy wymieniasz całe zestawy?

Jeśli całość, to system rozdzielaczowy pozwala na drugą opcję, znacznie mniej inwazyjną i nie wymagającą spuszczania wody z układu czy zamrażania poszczególnych gałązek.  Zamiast zaworów z głowicami na grzejnikach, instalujesz siłowniki termoelektryczne na rozdzielaczu powrotów z poszczególnych grzejników.  Montujesz przy rozdzielaczu listwę sterującą a w poszcególnych pomieszczeniach termostaty pokojowe. Niektóre z nich mają dość rozbudowane mozliwości programowania. Jeśli nie chcesz prowadzić przewodów z programatora do listwy sterującej - jest też opcja bezprzewodowa.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie moja alternatywna propozycja funta kłaków warta ;)

Jak szukasz oszczędności w eksploatacji ( w zakupie bedą droższe), to rozważ montaż głowic "inteligentnych" umożliwiających programowanie obniżenia temperatury dziennej, nocnej, w razie otwarcia okna itp.

Np. TAKA lub SIAKA . Jest też sporo tańszych niemarkowych zamienników - patrz na gwint, żeby pasował na zawór. Skok trzpienia mniej istotny, bo przy pierwszej instalacji głowica się kalibruje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybor kazdego rozwiazania ma swoje wady i zalety

 

Jesli kupisz zwykle glowice termostatyczne gdzie czynnikiem roboczym jest ciecz koszt zakupu nie bedzie duzy ale musisz liczyc sie z tym ze nie beda super dokladne, i jak na zewnatrz zrobi sie powyzej 4-5 stopni bedzie musial biegac i przykrecac np z 3,5 na 3 (ja mam ten problemik ale mam kociol weglowy z nadmiarem mocy)

 

Glowice elektroniczne - wyzszy koszt od 2x do 6x w stosunku do tradycyjnych, doklaniej mierza temperature, maja wiele programow i rozne inne dodatkowe opcje wada trzeba biegac po domu i je przestawiac, wymagaja baterii 2 x zwykly paluszek

 

Glowice elektroniczne wi fi - wady cena i potrzebne sa 2 paluszki

 

Wybor trudny ale dobrze przemysl bo po co zalowac albo 2 razy placic

 

I pamietaj

 

Tanio to 2 razy

 

Ps. Ja mamw domu okolo 12 kaloryferow wiekszoscz z tego 5 na pomieszczenia 24 m2 wszedzie glowice drabinka w lazience non stop otwarta i jesli pompa chodzi caly czas to instalacja sie nie wyziebia

Natomiast testowalem termostat pokojowy i niestety na chwile obecna nie spisuje sie to bezprolemowo, wylaczenie glownej pompy co a nastepnie jej uruchomienie powoduje ze kociol zalewa zimna woda (testy prowadzic bede po powrocie z ferii)

Jeda uwaga ja mam ekogroszek a kociol robi srednio na 30% mocy z 25 kw

Nie wiem jak to jest z pelletem

 

Wysłane z mojego LG-M700 przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem że tanie głowice mogą okazać się nie zbyt dokładne. Na razie nie mieszkam jeszcze w domu tylko zacząłem go ogrzewać żeby wstępnie wszystko podsuszyć. Chce zmniejszyć temperaturę ponieważ nie potrzebuje tam 20* wystarczy 15*. Czy ktoś ma jakieś doświadczenie z tymi głowicami co podesłałem linka? Nie znalazłem żadnej informacji w internetach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam 1 elektroniczna marki lidll silvercrest

I reszta danfos cosmo dzialaja calkiem niezle ja akurat jestem zadowolony2f85c4ba4878dfd63083b5f3965a4d9f.jpge9fd11d1f4c58d2a936c722effd37e8d.jpg

Wysłane z mojego LG-M700 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro jeszcze nie mieszkasz i tylko chcesz utrzymać umiarkowaną temperaturę, to zamiast kupować głowice,  przykręć zawory mniej więcej do połowy a temperaturę na kotle utrzymuj wg krzywej pogodowej

 Obniżenie temp. zewnętrznej spowoduje wzrost temp. kotła i tym samym wyższą na grzejnikach

 

Sposób dorażny choć może okazać się wystarczający.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobilbym to jak kolega podawal alternatywe.

Silowniki, czujki-sterowniki w kazdym pokoju, zawory otwarte na maksa i chulaj dusza.

Jak zalozysz glowice termostatyczne to jeszcze dojdzie kryzowanie grzejnikow. 

Ni i najwazniejsze, jak masz rozdzielacz a uklad otwarty to i tak dupa blada z tego rozdzielacza, bo one super pracuja w ukladzie zamknierym na stalym cisnieniu.

Ja tak mam zrobione, kociol uklad otwarty a CO zankniety.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.