Skocz do zawartości
tradycyjny

Saunier Duval Saunier Duval NIEDŹWIEDŹ CONDENS

Rekomendowane odpowiedzi

Szukam opinii na temat tego kotła. https://www.saunierduval.pl/dla-uzytkownikow/produkty-i-systemy/niedzwiedz-condens-12096.html Bardzo podoba mi się że ma dużą pojemność wodną i ocieplony wymienik. Kocioł będzie stał w piwnicy nieogrzewanej, a instalacja jest w całości grzejnikowa. Niestety bardzo mało informacji o samym kotle, te w sieci dotyczą starszego modelu bez modulacji. Producent należy do grupy Vaillant https://www.vaillant-group.com/our-brands/saunier-duval/ Jeśli dobrze rozumiem kocioł nie posiada własnej pompy obiegu grzewczego, czyli trzeba użyć istniejącej, jednej do CO, a ogrzewanie CWU jest na drugiej pompie? Nie ma też naczynia przeponowego i pewnie zaworu bezpieczeństwa. Jak awaryjność? Czy taki kocioł może działać z pompami elektronicznymi które zmieniają przepływ w zależności od oporów w instalacji? Jak wygląda serwis, dostępność części?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
W dniu 13.02.2019 o 04:16, tradycyjny napisał:

Szukam opinii na temat tego kotła

I ja też, ale chyba za wiele tego nie będzie (oczywiście opinii użytkowników). Chyba kotły stojące nie są takie popularne jak wiszące "wszystkomające". Na tym forum i na elektroda.pl udało mi się nawiązać kontakt chyba łącznie z trzema osobami, które mają Niedźwiedzia. Na razie w ich opiniach pojawiają się same pozytywy, ale za krótko je mają.  W pewnym sensie to, że jest tak mało informacji o tych kotłach może sugerować, również, że nie sprawiają one problemów :-)  Na facebooku jest kilkanaście przykładów wykonanych kotłowni na bazie tych kotłów, ale to są informacje od instalatorów. Z kilkoma wykonawcami porozmawiałem i mają o tych kotłach bardzo dobrą opinię.    

Natomiast to co sam wywnioskowałeś o wyposażeniu kotła to fakt, Dla jednych to wada bo trzeba wszystko osobno kupić i znaleźć na to miejsce w kotłowni, dla drugich to zaleta (elementy niezależne od kotła).  Z racji tego, że mam stara "żeliwną" instalację CO i  dużo miejsca w kotłowni oraz właśnie tych powodów o których pisałem i biorąc pod uwagę prostotę budowy wymiennika w tym kotle zdecydowałem się na niego (lub bliźniak VKK EcoVIT).  Teraz czekam na środki z programu pomocowego.  

Co do serwisu to każdy kocioł go wymaga, elektronikę też teraz każdy kocioł ma a czy się psują to nie wiem (może dlatego że są dosyć nowym produktem). Niedźwiedź oraz EcoVIT 5, są uproszczoną wersją kotła Vaillanta  VKK ecoVIT/4 exclusive     https://www.vaillant.pl/klienci-indywidualni/produkty-i-systemy/vkk-ecovit-4-exclusive-652.html    gdzie uproszczono elektronikę  tzn.  zrezygnowano z sensora CO, który sprawiał problemy, oraz z króćca powrotu wody wysokotemperaturowej.  I jeszcze takie zdanie z wyjaśnień jakie znalazłem:

>>>Kocioł ecoVIT jest jedynym takiego typu rozwiązaniem dostępnym na rynku. Można użyć stwierdzenia, że kocioł jest jednym, wielkim wymiennikiem. Jego wymiennik przypomina beczkę, wewnątrz której wywinięte są kanały przepływowe. W odróżnieniu od kotłów wiszących, w których średnica kanałów wynosi około 10mm, w tym kotle mamy kanały o średnicy ponad 3/4". Przez wymiennik przebiega kolektor spalinowy, umożliwiający odzysk temperatury spalin, a wymiennik dodatkowo znajduje się w styropianie, ograniczając straty ciepła do minimum.<<<

W tym wątku trochę z kolegami z forum pisaliśmy o tych kotłach i generalnie o serwisowaniu 

https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/28254-czyszczenie-kot%C5%82a-przera%C5%BCaj%C4%85ca-wizja/?tab=comments#comment-422374

A tu wcześniej też o różne sprawy pytałem ale odpowiedzi było brak

https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/26345-informacje-o-kot%C5%82ach-vkk-ecovit-i-saunier-duval-nied%C5%BAwied%C5%BA/?tab=comments#comment-371102

• Zgadzam się 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dzięki nie wiedziałem, że jest taki wątek. To jeszcze dodałbym do tego informację, że do kotła najlepiej podłączyć pompę w której prędkość może być regulowana przez niskonapięciowy sygnał PWM, wtedy kocioł steruje również wydajnością pompy z dostępnych an rynku to najnowsza Grudndfos Alpha 1L.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Witam!
Czy po latach użytkowania możecie już wyrazić swoje opinie na temat tego kotła, bo teraz ja stoję przed wyborem i się nad nim zastanawiam (dodam, że dom zrobiony w starej instalacji) warto  go kupić, były jakieś awarie ?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

• Podobna zawartość

• Przez zzabaa
      Witam. Mam pytanie odnośnie montażu kotla gazowego niedzwiedz do starej instalacji.
      Mieszkam w połowie bliźniaka z lat 80, w domu jest stara instalacja grawitacyjna, piec jest z przed kilku lat robiony na zamówienie w którym jest spalny węgiel i drzewo. Wszystko jest ok poza tym że trzeba biegać i poskładać do pieca.
      Chce na drugim nieużywanym kominie założyć pięć gazowy jednofunkcyjny niedzwiedz 24kw. Do tego chce podpiąć zasobnik ciepłej wody. Wszystko jest ok ale zastanawiam się jak ogarnąć instalacje już za piecem na wyjściu/wejściu, ile pompy C.O. zamontować itp. 
      W Google szukałem schematów takiej istalacji/kotlowni z piecem niedzwiedz Ale nic konkretnego nie znalazłem. 
      Czy jest ktoś wstanie mi powiedzieć jak ogarnąć taka instalacje? 
    • Przez Homer58
      Witam, to moje pierwsze wejście na forum i mój mały problem. Mój dom ma 168 m2 powierzchni do ogrzania, boljer CWU 120 l, aktualnie w budynku zamieszkują 3 dorosłe osoby, sporadycznie z ciepłej wody korzysta  5 osób.  Zamierzam wymienić mój stary kocioł żeliwny Saunier Duval Tekna 30, o mocy 26 kW na Niedźwiedź Condens KKS 18. Zmiana kotła podyktowana jest wprowadzeniem oszczędności w zużyciu gazu oraz trudnością w zakupie elektroniki do starego kotła, już 3x w ciągu 18 lat wymieniałem tzw. pogodówkę sterującą pracą kotła i zasobnika z CWU. W tej chwili sterownik Siemensa jest już nieosiągalny. Aktualny kocioł zużywa 3 m gazu na godzinę, średnio dziennie spalam ok. 15 m3. Kocioł Niedźwiedź Condens KKS 18 zużywa 2 m3 gazu na godzinę.
      Mam pytania:
      - czy kocioł o mocy 18 kW będzie wystarczający do ogrzania 168 m2 ,
      - czy jest ekonomicznie opłacalne wymiana zbiornika CWU z 120 litrów na mniejszy - rozważałem zbiornik o pojemności 80 l ( korzystają 3 dorosłe osoby, sporadycznie 5 osób ),
      -  który regulator do kotła będzie lepszy bezprzewodowy Exacontrol W 7 C i bezprzewodowy sensor automatyki pogodowej czy sterownik MiGo wykorzystujący WiFi, wiem że ten ostatni kosztuje ok. 1500 zł,
      - czy mogę wykorzystać  dotychczasowe pompy co CO i CWU, zbiorniki ciśnieniowe, grupę bezpieczeństwa itp. - wszystko chodzi ok, ale ma już 18 lat,
    • Przez Glover
      Jestem zmuszony wybrać jakiś kocioł gazowy do nowego budynku choć przyznam, że jak czytam o tych wszystkich problemach jakie mają ludzie z kondensatami to mnie słabi. Najchętniej to bym zainstalował starego żeliwnego Junkersa Suprastar którego trzymam bo dobry i szkoda go ale kominiarz powiedział mi że nie odbierze mi budynku bo teraz takich z otwartą komorą się nie montuje.
      Do rzeczy. Budynek jest bdb izolowany, do grzania jest ok. 170 m podłogówki na parterze i ok 100 na pietrze + dwie drabinki z tych samych rozdzielaczy.
      Wyszedłem z założenia że skoro wszyscy w koło mówią i piszą o tym że 10 lat dla kotła to obecnie dużo a wiem że czas szybko leci to chciałbym zminimalizować ryzyko nietrafionego wyboru przy niskich kosztach kotła. Po przeczytaniu wielu wątków, obejrzeniu wielu zdjęć i filmów jak mogą wyglądać wymienniki w kondensatach po 2-3 latach postanowiłem wybrać nie taki okrągły z nierdzewki tylko pionowy z ALU bo wydaje mi się że taki wymiennik po wyciągnięciu można skuteczniej doczyścić niż te okrągłe gdzie jak się zajrzy to nie mogę sobie wyobrazić jak dobrze doczyścić miejsca za tym wymiennikiem rurowym???
      Nie wiem czy dobrze przeszukałem ale wychodzi mi na to, że dwa kotły spełniają to kryterium przy niskiej cenie:
      Saunier Duval Thelia Condens
      De Dietrich MCR3
      No i teraz mam pytania:
      1. Czy żeby wyczyścić wymiennik w Thelii to trzeba wszystko wybebeszyć jak w MCR3?
      2. Wyczytałem że w MCR3 płyta główna jest zintegrowana z blokiem gazowym co jest dziwnym pomysłem i kosztownym zapewne. Thelia ma oddzielnie ale czy przypadkiem nie ma tam jakiejś innej wydumki która rodzi komplikacje i koszty przy serwisowaniu? Może jakieś słabe punkty systemowe? A może w ogóle nie mam racji że te okrągłe wymienniki są gorsze od tych pionowych?
      Nie ukrywam, że z tych dwóch, jakoś bardziej przemawia do mnie ta Thelia ale wolę zapytać ludzi co to serwisują.
      3. Kolejny dylemat to kwestia pompy obiegowej i ewentualnych pomp na parter i piętro. Na parterze jest 12 obiegów po ok. 100mb a na piętrze 4 + 2 drabinki na oddzielnych obiegach. Ponoć nie jest dobrze jak pompy pracują szeregowo i zaleca się sprzęgło. I tu się zastanawiam bo w obecnym domu mam podobną wielkościowo podłogówkę i mam totalnie źle wstawione pompy ale jak gość wstawiał to wtedy tego jeszcze nie wiedziałem. Jest jedna pompa potem trójnik i jedna rura idzie na rozdzielacz od parteru a druga idzie na piętro ale po drodze wstawiona jest jeszcze jedna pompa. Czyli jedna zbiera drugiej. Tak było zrobione do pieca na paliwo stałe. Po drodze był jeszcze zawór mieszający ale już go nie ma bo rok temu założyłem powietrzną pompę ciepła i przestał być potrzebny. Serwisant LG mówił że przez te pompy to PC która ma przecież jeszcze swoją pompę obiegową będzie głupiała ale o dziwo chodzi to bez problemu a rachunki w stosunku do brykietu bukowego spadły mi o jakieś 50% :)   
      Tak więc wracając do pieca gazowego, wstawiać to sprzęgło czy sobie odpuścić i dać tylko po pompie na rozdzielacze na parter i piętro? Bo chyba na tej jednej z pieca to trochę za ubogo?
      Ogólnie to po rocznych doświadczeniach z powietrzną pompą ciepła bez wahania zamiast tego kotła gazowego wstawiłbym PC ale mam już doprowadzony gaz i jak nie wywiążę się z umowy to gazownia obciąży mnie kosztami przyłącza tak więc muszę póki co zamontować ten kocioł gazowy. 

• Przez f21e
      Witam, mam prośbę, jak nazywa się ten element w piecu (wykonany z tworzywa) do którego wchodzi rurka (wygląda na teleskopową) doprowadzającą zimną wodę? Jest dokręcony bodajże 5 długimi śrubami do zaworu trójdrożnego. Z góry dziękuję.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

• Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.