Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Saunier Duval NIEDŹWIEDŹ CONDENS


tradycyjny

Rekomendowane odpowiedzi

Szukam opinii na temat tego kotła. https://www.saunierduval.pl/dla-uzytkownikow/produkty-i-systemy/niedzwiedz-condens-12096.html Bardzo podoba mi się że ma dużą pojemność wodną i ocieplony wymienik. Kocioł będzie stał w piwnicy nieogrzewanej, a instalacja jest w całości grzejnikowa. Niestety bardzo mało informacji o samym kotle, te w sieci dotyczą starszego modelu bez modulacji. Producent należy do grupy Vaillant https://www.vaillant-group.com/our-brands/saunier-duval/ Jeśli dobrze rozumiem kocioł nie posiada własnej pompy obiegu grzewczego, czyli trzeba użyć istniejącej, jednej do CO, a ogrzewanie CWU jest na drugiej pompie? Nie ma też naczynia przeponowego i pewnie zaworu bezpieczeństwa. Jak awaryjność? Czy taki kocioł może działać z pompami elektronicznymi które zmieniają przepływ w zależności od oporów w instalacji? Jak wygląda serwis, dostępność części?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 13.02.2019 o 04:16, tradycyjny napisał:

Szukam opinii na temat tego kotła

I ja też, ale chyba za wiele tego nie będzie (oczywiście opinii użytkowników). Chyba kotły stojące nie są takie popularne jak wiszące "wszystkomające". Na tym forum i na elektroda.pl udało mi się nawiązać kontakt chyba łącznie z trzema osobami, które mają Niedźwiedzia. Na razie w ich opiniach pojawiają się same pozytywy, ale za krótko je mają.  W pewnym sensie to, że jest tak mało informacji o tych kotłach może sugerować, również, że nie sprawiają one problemów :-)  Na facebooku jest kilkanaście przykładów wykonanych kotłowni na bazie tych kotłów, ale to są informacje od instalatorów. Z kilkoma wykonawcami porozmawiałem i mają o tych kotłach bardzo dobrą opinię.    

Natomiast to co sam wywnioskowałeś o wyposażeniu kotła to fakt, Dla jednych to wada bo trzeba wszystko osobno kupić i znaleźć na to miejsce w kotłowni, dla drugich to zaleta (elementy niezależne od kotła).  Z racji tego, że mam stara "żeliwną" instalację CO i  dużo miejsca w kotłowni oraz właśnie tych powodów o których pisałem i biorąc pod uwagę prostotę budowy wymiennika w tym kotle zdecydowałem się na niego (lub bliźniak VKK EcoVIT).  Teraz czekam na środki z programu pomocowego.  

Co do serwisu to każdy kocioł go wymaga, elektronikę też teraz każdy kocioł ma a czy się psują to nie wiem (może dlatego że są dosyć nowym produktem). Niedźwiedź oraz EcoVIT 5, są uproszczoną wersją kotła Vaillanta  VKK ecoVIT/4 exclusive     https://www.vaillant.pl/klienci-indywidualni/produkty-i-systemy/vkk-ecovit-4-exclusive-652.html    gdzie uproszczono elektronikę  tzn.  zrezygnowano z sensora CO, który sprawiał problemy, oraz z króćca powrotu wody wysokotemperaturowej.  I jeszcze takie zdanie z wyjaśnień jakie znalazłem:

>>>Kocioł ecoVIT jest jedynym takiego typu rozwiązaniem dostępnym na rynku. Można użyć stwierdzenia, że kocioł jest jednym, wielkim wymiennikiem. Jego wymiennik przypomina beczkę, wewnątrz której wywinięte są kanały przepływowe. W odróżnieniu od kotłów wiszących, w których średnica kanałów wynosi około 10mm, w tym kotle mamy kanały o średnicy ponad 3/4". Przez wymiennik przebiega kolektor spalinowy, umożliwiający odzysk temperatury spalin, a wymiennik dodatkowo znajduje się w styropianie, ograniczając straty ciepła do minimum.<<<

W tym wątku trochę z kolegami z forum pisaliśmy o tych kotłach i generalnie o serwisowaniu 

https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/28254-czyszczenie-kot%C5%82a-przera%C5%BCaj%C4%85ca-wizja/?tab=comments#comment-422374

A tu wcześniej też o różne sprawy pytałem ale odpowiedzi było brak

https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/26345-informacje-o-kot%C5%82ach-vkk-ecovit-i-saunier-duval-nied%C5%BAwied%C5%BA/?tab=comments#comment-371102

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki nie wiedziałem, że jest taki wątek. To jeszcze dodałbym do tego informację, że do kotła najlepiej podłączyć pompę w której prędkość może być regulowana przez niskonapięciowy sygnał PWM, wtedy kocioł steruje również wydajnością pompy z dostępnych an rynku to najnowsza Grudndfos Alpha 1L.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...
  • 2 tygodnie później...
  • 2 miesiące temu...

Witam. Od 4 października 2018 jestem posiadaczką kotła Saunier Duval Niedźwiedź (kocioł stojący w kotłowni piwnicznej). Stara 30 letnia instalacja. Grzejniki Purmo od ok 15 lat. Dom słabo ocieplony. Nie mam z tym kotłem żadnych problemów. Chodzi cichutko, grzeje dobrze. To krótki czas, ale życzę sobie tak dalej. Pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
W dniu 14.12.2019 o 13:44, Hannah napisał:

Witam. Od 4 października 2018 jestem posiadaczką kotła Saunier Duval Niedźwiedź (kocioł stojący w kotłowni piwnicznej). Stara 30 letnia instalacja. Grzejniki Purmo od ok 15 lat. Dom słabo ocieplony. Nie mam z tym kotłem żadnych problemów. Chodzi cichutko, grzeje dobrze. To krótki czas, ale życzę sobie tak dalej. Pozdrawiam :)

witam ile m2 ogrzewasz i jakie mocy kocioł?

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...
  • 5 miesięcy temu...
W dniu 14.12.2019 o 13:44, Hannah napisał:

Witam. Od 4 października 2018 jestem posiadaczką kotła Saunier Duval Niedźwiedź (kocioł stojący w kotłowni piwnicznej). Stara 30 letnia instalacja. Grzejniki Purmo od ok 15 lat. Dom słabo ocieplony. Nie mam z tym kotłem żadnych problemów. Chodzi cichutko, grzeje dobrze. To krótki czas, ale życzę sobie tak dalej. Pozdrawiam :)

Witam zamierzam kupić ten kocioł i mam kilka pytań,

1.Jakir jest maksymalne spalanie gazu

2.Czy ogrzewać latem cwu

3. Koszty przeglądu

4. Automatyka pogodowa czy warto w to inwestować

5. Jaką pompę obiegową zastosować .

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Właśnie składamy kotłownię na kotle SD niedźwiedź Condens VKK18 i mam pewien dylemat związany z przełączaniem pomiędzy CWU a CO którym jest podłogówka. Załóżmy że kocioł kończy nagrzewanie CWU z parametrem 70 stC więc w wymienniku kotła jest ok 100 litrów wody o takiej temperaturze. Sterownik kotła wyłącza pompę CWU i załącza pompę CO a wtedy ta woda o tej temp. będzie szła na podłogę. Jak to macie rozwiązane? Podłogówka w założeniu miała nie mieć żadnego mieszacza a tu taka sytuacja. Nie przejmować się?   

Edytowane przez Glover
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba ustawić kilkuminutowy wybieg pompy cwu aby obniżyć temperaturę kotła. To proste serwisant na pierwszym uruchomieniu sobie powinien z tym poradzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 31.01.2021 o 12:28, 0degree napisał:

Trzeba ustawić kilkuminutowy wybieg pompy cwu .....

Z serwisówki wynika, że ustawia się to w parametrze d.72, ale mam pytanie czy ten czas wybiegu pompy cwu zawsze będzie uaktywniony po zakończeniu każdego grzania zasobnika CWU?  Bo chyba ten wybieg nie jest realizowany, kiedy kocioł przełącza się z trybu CWU bezpośrednio do trybu grzania CO. U siebie ustawiłem go na 4 minuty, ale nie mogę kotła na tym "przyłapać", tzn. zawsze się przełącza na pompę CO  mimo tego, że nie ma żądania grzania CO ? Mi to zimą w niczym nie przeszkadza bo w domu są grzejniki, ale latem może w kotle pozostawać gorąca woda która się "zmarnuje".   

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
W dniu 3.02.2021 o 20:46, SporyJaro napisał:

Z serwisówki wynika, że ustawia się to w parametrze d.72, ale mam pytanie...

Mówisz o serwisówce która jest na stronie SD w pdf i załączanej w wersji papierowej do kotła? Jeżeli tak to napisz na priv to wyślę ci inny fajny materiał o tym kotle ?

Edytowane przez Glover
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 28.02.2021 o 20:51, Glover napisał:

..... to napisz na priv ...

Glover napisałem 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.