Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pomocy instalacja w bliźniaku nie mam już sił.


LASZLO10

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich serdecznie i proszę o pomoc

Może od początku. Posiadam dom piętrowy wybudowany w latach 80-tych ze szlaki dom opalany był zwykłym piecem węglowym zasypowym grube rury stalowe obieg otwarty grawitacyjny bojler 160 litrów  podczas palenia temp na piecu 70 czy 80 piecu to nie był żaden problem gorąco w domu wszystko super. Problem pojawił się kiedy dobudowałem się obok i powstał tzw bliźniak. U mnie została zrobiona instalacja miedziana + podłogówka + bojler 160l stary piec został wymieniony na nowy z podajnikiem szufladowym z myślą że będzie lepiej mniej roboty itd. Dodam że powierzchnia do grzania to ok 320m piec Kotłobud Osiek 40KW. Problem jest tego typu że piec nie może osiągnąć temperatury zadanej 50 stopni gdy załączone są dwie pompki obiegowe na stary i nowy dom , jeżeli załączam na przemian to po jakimś czasie dogrzeje i jest ok ale w drugim domu przez ten czas kaloryfery wystygają i tak na przemian generalnie w domu jednym i drugim jest zimno. Sterownik wyłącza piec ponieważ temperatura nie rośnie mieli cały dzień praktycznie bez przerwy i dalej zimno. Proszę o poradę co zrobić czy w starym budynku wymienić rury na miedziane tak jak w nowym czy założyć bufor obok pieca nie wiem nie mam już pomysłu. Wydaję mi się, że woda przechodzi przez piec tak szybko że nie nadąża się nagrzać i piec cały czas pracuje. Może po wymianie rur będzie mniej wody w układzie i piec sobie z tym poradzi nie mam pojęcia co zrobić jeszcze raz proszę o poradę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz zawór 4d? Pompki który bieg?

Wysłane z mojej Nokii 3310 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A na jakim biegu pracują pompki??

Wysłane z mojego Nokia 5.1 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jaka temperatura idzie. Bo jak otwarty na maxa to jakby go nie było

Wysłane z mojej Nokii 3310 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 zasobniki CWU w instalacji to nie mało i one potrafią odebrać sporo ciepła ale skoro na starym kotle było ok to obstawiam błędną regulację obecnego . Możliwe że za duży nadmuch w stosunku do ilości podawanego paliwa . Jakie paliwo , jakie zużycie dobowe przy jakiej temperaturze na zewnątrz ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temperatura za zaworem, czy zawór jest otwarty na mapie maxa ?

Wysłane z mojej Nokii 3310 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak tam rozpalales, ale ja bym spróbował tak

Kocioł ustabilizować na 1 obiegu w później dołączać 2gi obieg i na pewno nie zawór na maxa powoli do przodu

Wysłane z mojej Nokii 3310 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 wiader metalowych to ok 100 kg czyli zasobnik masz typowy do szuflady czyli 90 kg .90 kg na 2 dni to 45 na dzień czyli dziennie produkujesz z retopalu około 315 kwh a to daje wynik że kocioł pracuje z mocą ok 13 kW . Taką mocą nie ogrzejesz tego metrażu jaki posiadasz + 2 zasobniki CWU .

Podaj ustawienia kotła . bo trzeba je dwukrotnie zwiększyć .

Rury na razie zostaw w spokoju bo nie w nich problem . Jeśli kocioł by się przegrzewał a w domu było zimno to można szukać problemów w instalacji . U Ciebie jest problem ze źródłem ciepła które nie wytwarza dość energii .

A tak się pali retopal

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ochrona powrotu jak rozwiązana? Jeśli w ogóle jest. To jest taki temat jak rzeka, o ochronie powrotu. Niestety jeśli takowej brak to kocioł nigdy nie nadgoni temp, nie ma takiej możliwości, zimna woda z całego układu zalewa kocioł a ten nie jest w stanie sobie poradzić z nagrzaniem tej wody

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To proste , żeby kocioł wytworzył wystarczającą ilośc ciepła musi dostać odpowiednią ilość paliwa . Jeśli paliwa dostaje mało to wytwarza proporcjonalnie mniej energii .Z tego co piszesz energii jest w tej chwili tyle że wystarczyło by na jeden dom. A ile zjadał poprzedni kocioł i ile ogrzewał ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbyszko nie koniecznie, jeśli wyłączy jeden obieg na połowę domu i piec dobije do zadanej temperatury i zacznie pracować wolniej to świadczy tylko o tym że jest albo za mały albo daje za małą moc z palnika. Po włączeniu drugiego obiegu temperatura powinna też się po chwili wyrównać jeśli kocioł miałby wystarczającą moc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podaj ustawienia sterownika i jak możesz to rozrysuj instalacje. Wstaw fotkę zaworu jak on jest ustawiony.

Wysłane z mojego Nokia 5.1 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy takiej konstrukcji domu to wynik zbliżony do normalnego i wcale nie są to duże ilości . Pasowało by sobie przeliczyć zapotrzebowanie dobowe np . na stronie www.ciepłowłaściwe  i dostosować do tego ustawienia kotła . Przydał by się test wydajności podajnika bo wtedy wiadomo ile podaje paliwa w jednej dawce i ile tych podań potrzeba na godzinę , na dzień itd . To wszystko można policzyć uwzględniając kaloryczność paliwa , zapotrzebowanie budynku itd. To prosta matematyka .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.