Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Gdzie najlepiej wybudować komin?


Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Mam takie pytanie w której części dachu najlepiej wybudować komin do pieca CO

Piec myślę że będzie na drewno (mam drzewa opałowe) być może na węgiel czy eko groszek

Ogólnie zamysł jest aby mieć piec gazowy i drugi tak jak pisałem mam dużo drzewa do spalenia ten drugi dla obniżenia kosztów ogrzewania

Jetem na etapie planowania kotłowni i jeszcze nie mam miejsca ustalonego na piec i umiejscowienie komina

tj na rysunku cześć dachu zachodnio- północna przy ścianie ok 1 m od krawędzi dachu komin A to wysokość dachu ok 5,5 m B ok 6 m i C 7,5

jak wysoko wynieść ponad połać dachu komin ?

Tak aby był najlepszy ciąg i dobrze się paliło w piecu

komin.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kalenica dachu jet na wysokości 9,5 metra wiec trochę dziwnie by wyglądał ten komin wystający nad połać dachu prawie 3 m

na dachu będzie blacha więc niepalny dach nie ma problemu zrobić komin wys 1 m natomiast więcej raczej dziwnie

Nie chciał bym też robić komina z kanałem skośnym czy ze skosem od połowy aby wyciągać go na kalenicy

dlatego szukam jakiegoś kompromisu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kompromisu nie znajdziesz. A jak postawisz go tak żeby wyglądało ładnie to bardzo szybko będziesz wstawiał nierdzewke i ciągnął ponad kalenice bo np nie będzie się chciało palić lub cała kotłownia w dymie będzie.

Wysłane z mojego Nokia 5.1 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest rozwiązanie - podawałem je - na rys 3 załącznika

Podaję je jeszcze raz:

Komin musi być ponad 1m od kalenicy w rzucie poziomymi wystawać min 0,3m na połać dachu.

W/w wymiary warto zwiększyć o 50% lub nawet 100% czyli w poziomie ok 2m od kalenicy i ok 0,6m nad połać dachu.

Należy natomiast pamiętać, że w kominie zakończonym nisko nad połacią dachową lub znajdującym się w strefie nadciśnienia, ciąg może być bardzo osłabiony lub może dochodzić do wtłaczania wiatru do kanałów dymowych i wywiewnych

komin_norma_3.png 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli jest jakiś kompromis

długość dachu 8 m odliczając 1 m okapu 7 m komin pasował by tak licząc od dołu od 2m do 5m czyli do kalenicy zostaje ok 3 m

nie jest problemem zbudować komin wys 1-1,2 od połaci a dodam dach  nachylenie 40st

zapytam jeszcze  czy np kierunek wiatru będzie wpływał na ciąg?

zwykle najczęściej wieje z kierunki południowo zachodniego a zimą północno wschodni  czy może nie będą tworzyły się zawirowania i to co pisał Sambor wtłaczanie wiatru

czy lepiej pójść w wysokość komina czy stosować jakieś "strażaki"

 

czyli kompromisem było by wersja komina B wyższego 1-1,5 m  lub wersja C 0,8-1,2m wys?

A  z doświadczenia jaki komin polecacie wymurowany z cegły z rurą ceramiczną czy systemowy (rura +pustak keramzytowy z wełną )

zastanawiałem się tez nad zastąpieniem wełny w kominie systemowym suchym chudziakiem

Lepiej było by aby kanał z rury szybciej się nagrzewał w wełnie czy wolniej w chudziaku ?

Sorki może za lamerskie pytanie ale tak sobie wymyślam bo komin systemowy to taka nowość a od wieków były budowane dość masywne kominy i co było by lepsze?

 

komin.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz zobaczyć jak są stawiane kominy w okolicy,

Te odległości ,które poznaczyłeś na dachu - to wymiary po połaci a nie w poziomie, w poziomie wyjdzie przy dachu nachylonym 45st ok 1,5x mniej

Dla bezpieczeństwa prosiła by się opcja "b", dodatkowo należy pamiętać że komin musi mieć wysokość min 4m od podstawy.

Zasypanie suchą zaprawą , która po pewnym czasie stwardnieje spowoduje że wkład ceramiczny nie będzie miał możliwości wydłużania i popęka.

Czyli potrzebna jest wełna

Sama konstrukcja nad dachem wymaga zbrojenia - 4 pręty fi 14 lub 16 wstawione w otwory w pustaku osłonowym.

Pamiętaj że to waży ok 800-1000kg i wymaga odpowiedniego fundamentu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie w okolicy jest taki rozrzut że ciężko coś określić większość starych ma w kalenicy a nowe to gdziekolwiek

Wysokości kominów podawałem od ,,tej krótkiej strony" wiec wersja B miała by łączną wysokość ok 7,5m od podstawy  a 1m nad dachem z krótkiej strony

Bo mam tez miejsce już z przygotowanym fundamentem na ścianie działowej ale zmieniła się konstrukcja dachu i i tak muszę go przesunąć do wewnątrz aby ominąć krokiew a nie chciał bym robić skośnego kanału

A w opcjach A B C myślę że było by lepsze wykorzystania miejsca

z fundamentem nie ma problemu mam jeszcze tam grunt wiec mogę wykopać na jakąś płytę czy też związać to z fundamentem ściany

A z kominem systemowym można było by zasypać chudziakiem tylko część dolną do wlotu a resztę piaskiem Pytam bo zastanawiam się jakie lepsze było by wnętrze komina ?

chociaż latem jak się nagrzeje cała góra to nie będzie ciągu wiec chyba lepiej zaizolować weną

 

 

kotłownia.png

kotłownia 1.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przysuń jak najbliżej kalenicy i wystaw ponad 0,6m ponad wysokość kalenicy i zobacz jak będzie to wyglądało to najlepsze rozwiązanie

Jeśli wygląda kiepsko to Sambor pokazał ci wszystkie możliwości jaki musisz spełnić aby ciąg był w miarę normalny.

Oczywiście wypadałoby zapytać jakie pokrycie dachu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no raczej nie mam za dużego wyboru 1,4m ściany od okna więc nawet blisko okna dokleję komin to i tak wyjdzie 7,5m

gdybym zainstalował  kocioł z boku będzie miał 8,3m a i tak kalenica będzie 1,5 m wyżej  I tak będzie jak wg projektu  (ten niższy ) Jedynie mogę go wybudować wyższy

IMG_20190130_110237.jpg

resize$457-196-2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.