Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł mpm ds II 10kw


zabrski93

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

No więc tak.. Jako, że w piecu aktualnie nie jest wymagane palenie to pod koniec tygodnia zostanie zdemontowany nadmuch i oddany. Zamontowany będzie mechaniczny miarownik ciągu. 

Dlatego też moje pytanie brzmi, czy muszę dokupywać "elektroniczny miarownik ciągu firmy Unister Duo"? Taka możliwość jest na stronie producenta pieca mpm, czy sam miarownik z łańcuszkiem wystarczy? Ponieważ aktualnie jest tam zamontowany sterownik, który steruje pompami obiegowymi w instalcji.. 

Opublikowano

Unister działa 0 albo 1 (czyli otwarcie na max) , nie masz stanów posrednich uchylenia.  Ten co mam Kepas - ma 3 stany położenia klapki.  

Ja sie na siłę nie zachęcam bron boże do kepasa ale unister to jakies nieporozumienie

 Juz lepiej 100X kupić mechniczny miarkownik niż unistera bo przynajmniej bedzie działać płynnie.

Opublikowano

Co do sterownika to jest Tech St-24 albo St-30 dokładnie nie pamiętam jakie dokładnie miał oznaczenie. Co do palenia to w sumie nie mogę nic powiedzieć ponieważ kocioł był rozpalony w celu sprawdzenia instalacji. Jedynie tak jak pisałem wcześniej, otwierając dopływ PW czułem, że powietrze jest wydmuchiwane z pieca, a nie na odwrót.

 

W dodatku przy próbie ponownego załadunku otwierając górne drzwi ( otwierając wcześniej drzwi dolne i przełączając na krótki obieg) wypychało mi dym do kotłowni. Nie za każdym razem się tak działo, lub też w małych ilościach. 

 

Mam właśnie jeszcze pytanie odnośnie tego sterownika. Aktualny sterownik jest do sterowania pompami i dmuchawą. Zmieniać ten sterownik na inny, który będzie miał funkcje sterowania tylko pompami, czy tego już zostawić? 

Opublikowano

Zdjęcie na którym nie ma miarownika było tylko zrobione prędzej. Pierwsze zdjęcie, które wstawiłem było robione później. Miarownik dalej jest zamontowany. 

 

Co z tym sterownikiem? Zostawić go już, czy wymienić jeśli będzie możliwość na sterownik z funkcją samego sterowania pompami? 

Opublikowano

Skoro masz i miarkownik i sterownik z dmuchawą, to możesz bawić się ile dusza zapragnie... Sterownik niech sobie steruje pompami a miarkownik samym kotłem. Jak się podszkolisz w paleniu na miarkowniku, to możesz kombinować z dmuchawą. Lepiej w takiej kolejności się uczyć niż odwrotnie. Jakbyś jednak uparł się na dmuchawę, to można połączyć popielnik z " kolektorem od PW" jakimś łącznikiem, choćby wywierconą dziurą a zaślepić zewnętrzny wlot PW i już problem z wywiewaniem dymu tym wlotem załatwiony... Tylko sterownik powinien mieć funkcję PiD, czyli praktycznie ciągłą modulowaną pracę dmuchawy, żeby nie przerywać procesu spalania odcinaniem podawania powietrza.

Opublikowano

A samo palenie na tym miarowniku ciągu jest jakoś skomplikowane bardzo? Zapewne kalibracja miarownika podczas pierwszego rozpalania musi być.. 

Opublikowano

Trzeba po prostu trochę poczytać temat o tym kotle na forum i posiedzieć w kotłowni. Najlepiej jak się ma wolny dzień, żeby mieć oko na pracę kotła przez kilka godzin. Żadnych wielkich ceregieli tu nie ma.

Opublikowano

nom , taki nawet do grilla do 350;c wystarczy - koszt smieszny,  a łatwiej zrozumiesz o co biega ze spalaniem w tym kotle.

Opublikowano
10 godzin temu, zabrski93 napisał:

Czy obowiązkowo montować do czopucha termometr do spalin? 

Nie ma takiego obowiązku. Sam termometr niczego nie zmieni. Lepiej sprawdź w instrukcji sterownika czy będzie sterował pompami nawet wtedy, gdy uzna że kocioł wygasł i dmuchawa nie pracuje.

Gość miki1212
Opublikowano
10 godzin temu, zabrski93 napisał:

Czy obowiązkowo montować do czopucha termometr do spalin? 

Obowiązku nie ma chyba, że po jakimś czasie będziesz chciał coś zmienić w kotle bo często się tak dzieje, że użytkownicy po zakupie grzebią bo nie są do końca zadowoleni z pracy kotła.

Co do sterownika to przecież są do kupienia takie tylko do pomp i to poniżej 100 powinieneś dostać.

Opublikowano

Gadacie o jakiś pierdach typu termometr w czopuchu w kotle zasypowym, a instalacja wygląda jak bomba. Możesz narysować schemat tej instalacji? bo jakoś dziwnie wygląda, ile masz pomp CO? Ta pompa na fotce pompuje w kier. zaworu czterodrogowego? W razie W to te plastikowe rurki ci ładnie spłyną.

JAK JEST PODŁĄCZONA RURA BEZPIECZEŃSTWA?

 

Daj schemat instalacji.

Opublikowano

Jeśli chodzi o schemat to jedynie mogę porobić w najbliższych dniach zdjęcia i wrzucić tutaj. Pompy mam dwie. Jedna na grzejniki i ogrzewanie podłogowe, a druga na bojler. Ta co na zdj jest w odwrotnym kierunku co do zaworu.. 

Opublikowano

Ale nie rozumiem tego co do rurek plastikowych. Wszystkie rury od pieca co wychodzą nie są plastikowe, tylko srebrne (nie wiem co to za materiał dokładnie) i to minimum 1metr. Rurki tego typu podobno są przystosowane przecież do takiej instalacji...

Opublikowano

Jeżeli ta pompa "pompuje" za zaworem jak twierdzisz to do czego jest filtr za nią? Jaką spełnia funkcję? Ozdoba czy jak?

Opublikowano

Kolego sprawdź instrukcję obsługi, bo mim zdaniem masz ten kocioł zainstalowany niezgodnie z DTR. Producent przewidział montaż z buforem ciepła, jeśli tego nie ma, nie dośc że nie uzna gwarancji, to nie spełnia norm na 5 klasę, dodatkowo narażasz się inne problemy o których szerzej piszą osoby, które tak jak ty uznały, że widzą lepiej jak zainstalwać kocioł niż producent. Kocioł ma zwiększony wymiennik i nie jest przystosowany do palenia ciągłęgo, co to oznacza dla ciebie, problemy z kominem, problemy z ciągiem.

Na twoim miejscu poważnie bym się zastanwoi czy tego instalatora do sądu nei pociągnać, bo montaż dwuchawy w tym kotle to jest bezpośrednie narażenie na utratę życia twojego i twojej rodziny poprzez zaczadzenie.

Ten kocioł konsturkcyjne jest przystowowany do miakownika ciągu lub wentualtora wciagowego. Niech zabiera ten sterownik,a  ty sobie kup co najwyżej prosty sterownik załączający pompy i nie słuchaj żadnych doradców, że jak będziesz wiedział więcej to wtedy możesz używać dmuchawy. Ta dmuchawa nie powinna tam być i nie chodzi o to, że ty już wiesz, ale przyjdzie kotś zmniej obeznany i tragedia gotowa!

Opublikowano

Co do bufora.. Rozmawiałem na ten temat z przedstawicielem u którego zamawiałem ten piec i pytałem o to. Wyjaśnił mi, że montaż bufora nie jest wymagany

Opublikowano

Jak przyjdzie ktoś nieobeznany to sobie zrobi krzywdę nawet plastykowymi sztućcami. Robiłem u siebie próby z dmuchawą i da się z nią palić, szczególnie jak sterownik ma prawdziwego PiD-a. Czy koniecznie kogoś do tego namawiam ? No raczej nie. Ale pewnie są tacy, że dla nich to lepsze rozwiązanie niż miarkownik, szczególnie jak chce palić ciagle a nie będzie nikogo długo w domu, żeby przypilnować kotła. Tak sobie myślę, że podobnie myśleli tu instalatorzy i po to wstawili sterownik z dmuchawą, żeby kocioł trzymać w ryzach na zadanej temperaturze. Ekologia i i inne historie nie miały dla nich znaczenia.

Opublikowano

 

26 minut temu, zabrski93 napisał:

Co do bufora.. Rozmawiałem na ten temat z przedstawicielem u którego zamawiałem ten piec i pytałem o to. Wyjaśnił mi, że montaż bufora nie jest wymagany

Wiążące dla ciebie jest to co jest w treści DTR i gwarancji, a nie to co powiedział przedstawiciel, któremu zależy tylko na tym, żeby sprzedać i zapomnieć, weż to pod uwagę. Jak sobie prześledziesz ostatnie strony tematu o MPM DS, to kocioł ten z uwagi na zmiany w przyznaniu ceryfikatów zmienił się konstrukcyjnie. Konsekwencją zwiększonego wymiennika i palenia bez buforu może być pojawienie się kondensatu na wymienniku, a przede wszystkim w kominie.

 

Zreszta sprawdż czy przypadkiem nie ma w instrukcji informacji, że kocioł musi być podłączony do komina ze stali kwaso i żaroodpornej. Podejrzewam, że twój pseudo instalator też cię nie uprzedził. 

Opublikowano

Żeby nie było kondensatu trzeba ostro palić metodą przepalania.

Opublikowano

Czyli musi być połączony z buforem, zresztą taki kocioł bez bufora nie ma cerytifkatu, a tym samym jest w zasdzie nielegalny, a za kilka lat nie powinien być użytkowany. Dziwne, że producent kotła wyraźnie nei zaznaczył tego w intrukcj, bo na certyfikacie dostępnym w sieci jest informacja, że jest to kocioł do pracy wyłącznei z buforem.

Taki kocioł defro DS już wiele lat temu od początku jak był sprzedawany w Niemczech mógł być instalowany wyłącznie z buforem innej możliwości nei było. U nas jak zwykle wolna amerykanka, przyjdzie pacan i jeszcze na domiar złego sobie dmuchawe zainstaluje, zamknie dopływ powietrza wtórnego, ręce po prostu odpadają. Ciekawe jak w takiej konfiguracji taki kocioł ma spełniać jakiekolwiek normy, a potem zdziwnie, smog za oknem i nie ma czym oddychać. 

Przerpaszam trochę nie na temat, ale jako forum fachowców powinno się moim zdaniem piętnować takie fuszerki, a nie przymykać oczy, jakoś to będzie. 

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.