Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Problem z opałem

Mart30

Rekomendowane odpowiedzi

Witam koledzy

Mam następujący problem przed sezonem grzewczym kupiłem 4t ekogroszku „Chwałowice 28Mj”. Spaliłem już pierwsza paletę i po delikatnej korekcie powietrza wszystko ładnie się wypalali. Dodam, ze kocioł to Zębiec merkury duo 25kW, sterownik to ST 48 ZPID. Problem zaczął się gdy załadowałem groszku z drugiej palety, praktycznie tyle co wsypuje to polowe wyciągam z pieca jako popiół 2bcf6ecac033d60c24b043b457d07aed.jpg

Wyglada to mniej więcej jak na poniższym zdjęciu. Wszystkie palety z węglem mam opisane jako Chwałowice. Na moje to jakbym dostał inny węgiel . Próbowałem różne korekty powietrza i nie wiele pomaga. Dodam, ze proces spalania mam ustawiony jako PID. Powiem szczerze już nie wiem co mam robić.

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

To niedopalony koks. Bardzo prawdopodobne, że jest to iny opał. Spróbuj to spalić w dwustanie. Krótkie dawki i odpowiednio dobrany nadmuch. Jak to opanujesz, będziesz miał punkt wyjścia do ustawień dla PID.

Po ponad rocznym używaniu pieca z Pidem, przestawiłem się na proces dwustanowy. Ustawiłem podawanie na 5s, a przerwa podawania 55s. Proszę o informacje co z powietrzem ? I w jakim iść kierunku skracać czas przerwy podawania czy długość podawania ??
Zmiany wprowadzam raz dziennie i obserwuje. Jeżeli dobrze wyczytałem mam doprowadzić żeby z podawanego węgla usypał się kopczyk.
Proszę o cenne uwagi i wskazówki.

Powietrze musisz dobrać tak żeby płomień by leniwy i na skraju kopcenia i do tego korygujesz przerwa aby wszystko się wypaliło. Czasu podawania nie ruszaj.

Wysłane z mojego Nokia 5.1 przy użyciu Tapatalka

Dobrze rozumiem
Czas podawania mam zostawić 5s , a przerwa podawania 50s ???

A zmieniać tylko praca podtrzymania i przerwa podtrzymania ?? ( w tej chwili mam praca podtrzymania 15s, a przerwa podtrzymania 45min)

Siła nadmuchu od 1 do 100 mam ustawione 10 może być ??

• 8 miesięcy temu...

Witam koledzy
Nowy sezon grzewczy, nowy opał, nowe problemy.

Więc tak kupiłem węgiel Pieklarz 28MJ i i chciałbym w miarę ekonomicznie go spalać. Piec mam aktualnie ustawiony w trybie PID i tak w mirę to idzie. Chciałbym zacząć spalać w dwustanie i ładnie do wszystko ustawić. Proszę o podanie od jakich parametrów mam zacząć ?? Dodam ze aktualnie jak zmienię na dwustan to rano nie idzie wejść do piwnicy tak wszystko zadymione i jak otworze drzwiczki od pieca to samo.
Proszę o info od jakich nastaw zacząć spalanie w dwustanie ??

Najpierw porządnie wyczyścić kocioł i komin !!

Znasz wydajność Twojego podajnika? Ile podaje na min czy godz.?

A wiesz jaki wentylator posiadasz? Np wpa 06? Sprawdz i podaj.

Prawdopodobnie za mało powietrza.

Gość Visitor1230
Godzinę temu, Mart30 napisał:

Wszystko wyczyszczone i palnik też uszczelniony

To skad ten dym? W dwustanie da sie spalic mniej. Ale trzeba troche czasu spedzic przy kotle. Podstawa to wegiel. jezeli bedzie jakis plomienny, niskokaloryczny to bedzie latwo dojsc z ustawieniami. Jazeli wysokokaloryczny spiekajacy to takiemu weglowi trzeba dac polezec na palenisku.  Ustaw podawanie na 5 sek, przerwe 50 do 50 sek i lekko dmuchaj. Tak zeby palenisko nie kopcilo. Obserwuj czy kopiec rosnie jezeli rosnie to wydluzaj przerwe. U siebie przy silnie spiekajacym weglu z przerwa dochodzilem do 120- 140 sek. Plomienia prawie nie bylo. Nie moge znalezc przekroju tego kotla. Jest tam ruszt wodny? I co ogrzewasz tym potworem 25 kW?

To skad ten dym? W dwustanie da sie spalic mniej. Ale trzeba troche czasu spedzic przy kotle. Podstawa to wegiel. jezeli bedzie jakis plomienny, niskokaloryczny to bedzie latwo dojsc z ustawieniami. Jazeli wysokokaloryczny spiekajacy to takiemu weglowi trzeba dac polezec na palenisku.  Ustaw podawanie na 5 sek, przerwe 50 do 50 sek i lekko dmuchaj. Tak zeby palenisko nie kopcilo. Obserwuj czy kopiec rosnie jezeli rosnie to wydluzaj przerwe. U siebie przy silnie spiekajacym weglu z przerwa dochodzilem do 120- 140 sek. Plomienia prawie nie bylo. Nie moge znalezc przekroju tego kotla. Jest tam ruszt wodny? I co ogrzewasz tym potworem 25 kW?

Aktualnie mam wprowadzone następujące ustawienia:
Czas podawania 5s
Przerwa podpalania 50s
Siła nadmuchu 30%
Praca podtrzymania 20s
Przerwa podtrzymania 30min
Wentylator w podtrzymaniu:
Czas pracy 10s
Czas przerwy 15min

Ogrzewam dom 160m2 ocieplony styro 15cm

Wentylator mam taki jak na zdjęciu poniżej
517f4f09ee78b02854b0bce3bb1e8b3b.jpg

Po co kupiles takiego potwora? Gdybys potrzebowal takiej mocy to spalalbys 90kg wegla na dobe. Wartoby jeszcze wrzucic zdjecia palnika i popiolu na tych ustawieniach.

Tak mi doradził hydraulik, ze piec powinien być w granicach 20 -25kW i doradził żeby lepiej założyć ten 25.
Zdjęcie zrobie popołudniu jak będę w domu.

U tego pana juz nie zasiegaj porad. Zrob sobie tu symulacje. Podejrzewam, ze zapotrzebowanie wyjdzie ci 12-15kW max.
http://cieplowlasciwie.pl/

Teraz już wiem dużo czytałem na forum o przewymiarowanych piecach. Pieca narazie nie zmienię i będę w nim palił. Tylko chce to usprawnić.

Więc tak wróciłem z pracy i na tych ustawieniach co podałem w poprzednim poście strasznie zadymiona kotłownia, a jak otworze drzwiczki od pieca to wylatuje sam dym. Proszę o rady co zmienić w ustawieniach.

Kolego, a wentylację w kotłowni masz? Tzn. dopływ powietrza z zewnątrz?

Spróbuj zmniejszyc przedmuchy do np 5 minut . A tak po za tym to teraz tez tracisz na opale . Działało w pidzie . Trzeba było go dopiescic I było by ok :) . A i jeszcze . Czopuch nie przysloniety ? Dmuchawa otwarta do konca ?

Wentylator w podtrzymaniu:
Czas pracy 10s
Czas przerwy 15min

Spróbuj zmniejszyc przedmuchy do np 5 minut . A tak po za tym to teraz tez tracisz na opale . Działało w pidzie . Trzeba było go dopiescic I było by ok :) . A i jeszcze . Czopuch nie przysloniety ? Dmuchawa otwarta do konca ?

Wentylator w podtrzymaniu:
Czas pracy 10s
Czas przerwy 15min

Kolego ustawiłem tak jak podałeś i też dymi.

Czopuch nie przesłonięty (nawet nie mam możliwości )

Co proponujecie dalej ???

Tak myśle może przy dmuchawie coś tą śrubka regulować? Czy to błędny trop???

Bo dużo czytałem na forum i pisali koledzy ustaw najpierw dwustan, a dopiero później zabierz się za PID. Chyba, ze w moim przypadku radzicie coś innego ???

Z góry dziękuje za pomoc

Leć w pid dobrze Ci radze . Ja bym do dwustanu nie wracal . Czy mniej pali nie sprawdzalem . Po prostu ile mogę tyle krece się na pidzie :) . Ale jesli chcesz dalej walczyc mozesz posilkowac sie ciągiem kominowym . Jak juz ster przejdzie w podtrzymanie trzeba tak ustawic przesłone dmuchawy i jesli masz przepustnice . A piszesz o srubce to to tez otworzyc . Tak to ustawic by ciąg kominowy wyciągał te gazy . To tez pozwolił dluzej żar utrzymać I na początku będziesz miał duże przebicia temperatury ,nie jakies kosmiczne O +10 jednak będą. To zmniejszasz otwarcie przeslony . Dodatkowo jesli masz jakiś dłuższy łącznik piec-komin owin to wełna . Dzięki temu pójdą w komin cieplejsze spaliny co poprawi jego ciąg. Tak czy siak kierujesz się tym sposobem do pidu . Taki pid dla ubogich wspierany ciągiem kominowym :)

Więc tak pozostaje przy PIDZIE
W sterowniku mogę regulować tylko korekta powietrza i moc kotła i ewentualnie jeszcze śrubką przy dmuchawie bo mam bez przesłony ale z przepustnicą.
Aktualnie mam ustawione
Temp co 60^
Temp cwu 43^
Temp za zaworem 4drożnym 40^
Temp powrotu zrobiłem taki termometr przylgowy do rury i pokazuje 40^
Korekta powietrza 0 ( regulacja jest od -34 do +55)
Moc kotła mam 24
( regulacja jest od 20 do 100)

Dodam że przesłonę przy dmuchawie mam tak ustawioną, że jak wentylator nie chodzi to jest zamknięta.

Proszę o info którym parametrem regulować i kiedy.

Masz spieki lub niedopalki ?  Tu teraz rzuca się w oko temperatra powrotu . Jest za niska jak byk  . 

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

• Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

• Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.