Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wysokość zbiornika a zapowietrzanie się układu


qwertykokos

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry. Sprawa wygląda tak. Kocioł na ekogroszek, układ otwarty. Zapowietrza się podłoga na piętrze. Zbiornik wyrównawczy wpięty w powrót kotła a umiejscowienie zbiornika pod sufitem na poddaszu 2, 30m nad podłogą i ok 1m nad oststnim grzejnikiem który jest w łazience. 

Mówię hydraulikowi że problem leży w podpiętym zbiorniku do powrotu o czym dowiedziałem się na tym forum. Że pojawiające się pęcherze powietrza nie mają ujścia do zbiornika. 

Hydraulik na to że to nie problem tylko zbiornik jest za nisko umiejscowiony u chce mi go przenieść na strych. 

Ja się na to nie zgadzam gdyż strych jest nieogrzewany. On upiera się przy swoim. 

Czy zbiornik jest faktycznie za nisko? Z tego co wiem na być powyżej ostatnieg grzejnika. Czy są jakieś normy mówiące jak wysoko ma być umieszczony? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak z kotła do naczynia idzie rura bezpieczeństwa, z naczynia do kanalizacji rura przelewowa. Rura bezpieczeństwa jak już wspomniałem wpięta w powrót kotła. 

Pompa CO jest w kotłowni na zasilaniu za zaworem 4 drożnym. Na powrocie do kotła pompa kotłowa. Na piętrze przy rozdzielaczu pompa do podłogówki droga w rozdzielaczu na parterze do podłogówki na parter. 

Co z wysokością tego naczynia? Znalazłem inf że powinno być ok 0,7 m nad najwyższym imageproxy.php?img=&key=acc5b9696ee8bf50punktem. Jeśli pompa jest na powrocie np pompa 25/40 zbiornik musi być 4x wyżej czyli mniej więcej 2,8 m. Czy w tą zasadę wpisujemy także pompę kotłową która jest na powrocie ? 

 

 

Screenshot_20190102-124044.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U ciebie wystarczą 2 proste przeróbki - rurę ze zbiornika koniecznie wpiąć wprost w zasilanie kotła - tak jak grzanie CW i tam obok przenieść ZB.

Wtedy będzie dobrze,

Pompa kotłowa pracuje w obiegu kocioł - zaw 4-D i naczynie musisz mieć do 2,8m nad kotłem co raczej masz na pewno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jedna przeróbka tzn zbiornik wpinam na trójniku razem z odejściem do CWU. 

A zawór bezpieczeństwa też przenieść na zasilanie czy może zostać na powrocie? 

Nie wiem co ten facet tak ale uparł by podnieść wyżej zbiornik. Zbiornik od pieca jest gdzieś ba wysokości ponad 3m

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bezpośrednio w kotle - na nim lub z tyłu w jego górnej części nie ma króćca/mufy 1/2" lub 3/4" dla zaworu bezpieczeństwa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, gmaj22 napisał:

Bezpośrednio w kotle - na nim lub z tyłu w jego górnej części nie ma króćca/mufy 1/2" lub 3/4" dla zaworu bezpieczeństwa?

Tego nie wiem. Będę musiał poszukać w instrukcji. Kocioł defro eko lux. 

 

3 godziny temu, sambor napisał:

Zbiornik może zostać, na tej wys gdzie jest, natomiast ZB jak już ci pisałem należy przenieść!

Zamiast trójnika na podłączenie CW i rura zbiornika daj albo 2 trójniki - wtedy w bok ZB albo czwórnik i wszystko zmieścisz.

Czwórnik będzie musiał być bo w prawo cwu, w lewo ZB a do góry zbiornik wyrównawczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.