qwertykokos Opublikowano 2 Stycznia 2019 #1 Opublikowano 2 Stycznia 2019 Dzień dobry. Sprawa wygląda tak. Kocioł na ekogroszek, układ otwarty. Zapowietrza się podłoga na piętrze. Zbiornik wyrównawczy wpięty w powrót kotła a umiejscowienie zbiornika pod sufitem na poddaszu 2, 30m nad podłogą i ok 1m nad oststnim grzejnikiem który jest w łazience. Mówię hydraulikowi że problem leży w podpiętym zbiorniku do powrotu o czym dowiedziałem się na tym forum. Że pojawiające się pęcherze powietrza nie mają ujścia do zbiornika. Hydraulik na to że to nie problem tylko zbiornik jest za nisko umiejscowiony u chce mi go przenieść na strych. Ja się na to nie zgadzam gdyż strych jest nieogrzewany. On upiera się przy swoim. Czy zbiornik jest faktycznie za nisko? Z tego co wiem na być powyżej ostatnieg grzejnika. Czy są jakieś normy mówiące jak wysoko ma być umieszczony?
sambor Opublikowano 2 Stycznia 2019 #2 Opublikowano 2 Stycznia 2019 A pompę od grzejników masz gdzie?
qwertykokos Opublikowano 2 Stycznia 2019 Autor #3 Opublikowano 2 Stycznia 2019 Pompa od grzejników w kotłowni na zasilaniu zaraz za zaworem 4 drożnym. Grzejniki jeszcze nie są podpięte więc na rurce zasilającej grzejniki mam zamknięty zawór.
sambor Opublikowano 2 Stycznia 2019 #4 Opublikowano 2 Stycznia 2019 Czy masz osobną rurę z kotła do naczynia? Najlepiej daj jakiś rysunek
qwertykokos Opublikowano 2 Stycznia 2019 Autor #5 Opublikowano 2 Stycznia 2019 Tak z kotła do naczynia idzie rura bezpieczeństwa, z naczynia do kanalizacji rura przelewowa. Rura bezpieczeństwa jak już wspomniałem wpięta w powrót kotła. Pompa CO jest w kotłowni na zasilaniu za zaworem 4 drożnym. Na powrocie do kotła pompa kotłowa. Na piętrze przy rozdzielaczu pompa do podłogówki droga w rozdzielaczu na parterze do podłogówki na parter. Co z wysokością tego naczynia? Znalazłem inf że powinno być ok 0,7 m nad najwyższym punktem. Jeśli pompa jest na powrocie np pompa 25/40 zbiornik musi być 4x wyżej czyli mniej więcej 2,8 m. Czy w tą zasadę wpisujemy także pompę kotłową która jest na powrocie ?
sambor Opublikowano 2 Stycznia 2019 #6 Opublikowano 2 Stycznia 2019 U ciebie wystarczą 2 proste przeróbki - rurę ze zbiornika koniecznie wpiąć wprost w zasilanie kotła - tak jak grzanie CW i tam obok przenieść ZB. Wtedy będzie dobrze, Pompa kotłowa pracuje w obiegu kocioł - zaw 4-D i naczynie musisz mieć do 2,8m nad kotłem co raczej masz na pewno.
qwertykokos Opublikowano 2 Stycznia 2019 Autor #7 Opublikowano 2 Stycznia 2019 Czyli jedna przeróbka tzn zbiornik wpinam na trójniku razem z odejściem do CWU. A zawór bezpieczeństwa też przenieść na zasilanie czy może zostać na powrocie? Nie wiem co ten facet tak ale uparł by podnieść wyżej zbiornik. Zbiornik od pieca jest gdzieś ba wysokości ponad 3m
sambor Opublikowano 2 Stycznia 2019 #8 Opublikowano 2 Stycznia 2019 Zbiornik może zostać, na tej wys gdzie jest, natomiast ZB jak już ci pisałem należy przenieść! Zamiast trójnika na podłączenie CW i rura zbiornika daj albo 2 trójniki - wtedy w bok ZB albo czwórnik i wszystko zmieścisz.
gmaj22 Opublikowano 2 Stycznia 2019 #9 Opublikowano 2 Stycznia 2019 Bezpośrednio w kotle - na nim lub z tyłu w jego górnej części nie ma króćca/mufy 1/2" lub 3/4" dla zaworu bezpieczeństwa?
qwertykokos Opublikowano 2 Stycznia 2019 Autor #10 Opublikowano 2 Stycznia 2019 21 minut temu, gmaj22 napisał: Bezpośrednio w kotle - na nim lub z tyłu w jego górnej części nie ma króćca/mufy 1/2" lub 3/4" dla zaworu bezpieczeństwa? Tego nie wiem. Będę musiał poszukać w instrukcji. Kocioł defro eko lux. 3 godziny temu, sambor napisał: Zbiornik może zostać, na tej wys gdzie jest, natomiast ZB jak już ci pisałem należy przenieść! Zamiast trójnika na podłączenie CW i rura zbiornika daj albo 2 trójniki - wtedy w bok ZB albo czwórnik i wszystko zmieścisz. Czwórnik będzie musiał być bo w prawo cwu, w lewo ZB a do góry zbiornik wyrównawczy.
sambor Opublikowano 2 Stycznia 2019 #11 Opublikowano 2 Stycznia 2019 Albo czwórnik albo 2 trójniki pod rząd
qwertykokos Opublikowano 2 Stycznia 2019 Autor #12 Opublikowano 2 Stycznia 2019 Dzięki za wszystkie porady. Czyli wysokość zbiornika nie ma tu nic do rzeczy. Jutro poinformuję o tym hydraulika. Może jak przepnie zbiornik to przestanie się zapowietrzać. Mam przynajmniej taką nadzieję.
Rekomendowane odpowiedzi
Zarchiwizowany
Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.