Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł gazowy kondensacyjny z buforem CO


Stan13a

Rekomendowane odpowiedzi

Posiadam CO z kotłem gazowym ACV 18kW + kocioł węglowy z buforem CO /900l/. Sterowanie temperaturą wody zasilającej odbywa się zaworem 3- drogowym z łącznością bezprzewodową. Jaką temperaturę ustawić na kotle gazowym /który nagrzewa bufor/ gdy woda zasilająca grzejniki ma mieć np. 38 st. C ? 40,45,50 st. C czy inną. Jaka temperatura kotła gazowego będzie najbardziej ekonomiczna?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy możesz rozwinąć dlaczego będzie to nieekonomiczne?
Czytałem, że przy gazie nie ma potrzeby stosowania bufora bo gaz łatwo daje się sterować więc mamy grzanie na żądanie. Jest to dość niby logiczne.
Ale z drugiej strony jaka jest różnica między nagrzaniem banki np. 500litrow, a grzaniem grzejników. Ta banka 500 czy ile by nie miala jak jest dobrze zaizolowana to będzie miała małe straty postojowe. Na pewno jakieś będą ale czy te straty są aż tak duże to nie wiem. Wydaje mi się, że chyba nie.
Ale grzejąc taka banke 500 czy 1000 litrów kociol chodzi non stop przez x h, potem na x h się wyłącza bo dom pobiera ciepło z banki. Nie ma slawetnego taktowania kotła, kocioł na powrocie ma niska temperaturę to ładnie kondensuje. Nawet mając banke 1000litrow przecież nie trzeba go ładować do pełna. Ale tylko do połowy bo ciepła woda zawsze idzie do góry.
Wielokrotnie czytałem, że bufor i gaz to źle połączenie ale nigdy nie znalazłem racjonalnego wytłumaczenia dlaczego.

Przy PC chyba daje się takie bufory żeby zminimalizować ilość uruchomien sprężarki. A jeszcze jak ktoś korzysta z taryfowego prądu to w ogóle ma to sens.

A dlaczego do gazu tak się nie robi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

amciek - ja też tak rozumuję. Ale moje pytanie - jaką temperaturę ustawić na kotle gazowym nagrzewając bufor ? przy temperaturze  zasilania grzejników ok.38st.C ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale. Coś mi się wydaje, że chyba źle rozumiemy ten problem bo wszyscy mówią, że tak nie robić.

Tylko nikt nie potrafi powiedzieć dlaczego.

 

To jaka temp ustawić chyba zależy od tego jak masz dobrze zaizolowana ta banke. Jak szybko temp Ci spada?

Jak ja chciałbym mieć 50 w buforze to dałbym 55, parę więcej niż to co chce mieć.

 

Jak masz rozwiązane podgrzewanie cwu? Wezownica i przepływowe grzanie czy zbiornik w zbiorniku czy jakiś inny wymiennik do klasycznego bojlera?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, amciek napisał:

A dlaczego do gazu tak się nie robi?

Bufor ma sens jak się chce magazynować wytworzone ciepło a przy gazie nic nie magazynujesz , tylko grzejesz na bieżąco.

Aby bufor miał sens musiałbyś grzać wodę w buforze do wyższych temperatur co jest podwójnie nie ekonomiczne- po pierwsze grzejąc do wyższych temp niż potrzeba kocioł pracuje na wyższych temp, przez co spada sprawność i wzrasta zużycie gazu, po  drugie powstają straty postojowe bufora - im większy bufor tym większe straty.

Po trzecie jest wymagana dodatkowa automatyka sterująca odbiorami - a po pierwsze nie każdy producent kotła  ma takie coś w swojej ofercie , po drugie to kosztuje.

Do autora tematu - jak już chcesz grzać ten bufor to musisz doświadczalnie ustalić o ile stopni wyżej ma być ta temp na kotle - może 4, może 5 lub nawet i 10C,

Wszystko zależy od schematu podłączenia i  przepływu wody w obiegu.

Moim zdaniem takie kombinacje to bzdura.

 

PS

Są układu bufora z kotłem gazowym, ale bufor idzie z innego źródła ciepła  i jest odłączany lub przełączany podczas pracy samego kotła gazowego na grzanie instalacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aktualnie mam ustawione na kotle 50st.C zaś przy buforze mam termostat na którym ustawiam temp. zał. i  wył. kotła .Czujnik temperatury termostatu sterującego kotłem gazowym umieszczony jest na ok. 1/3 wysokości bufora. Temperatura zał. ustawiłem na 34st.C a wył. na 43st.C

Głównie chodzi mi o temperaturę - jaką ustawić na kotle gazowym ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogę ustawić na kotle np.40st.C wówczas układ CO odbierze całą nagrzaną wodę a kocioł będzie pracował prawie no-stop.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sambor ale powiedzmy z określonej ilości gazu np. 1m3 gazu uzyskasz ileś ciepła np. 1czegoś tam, nieważna jest jednostką. Nie jest chyba istotne czy to ciepło pójdzie od razu w grzejniki czy w banke. Ilość ciepła z jednostki paliwa będzie taka sama. Czy zależy ona od mocy z jaką pracuje kocioł?

Zastanawia mnie tylko to co piszesz o sprawności kotła. Dlaczego im wyższa moc tym sprawność mniejsza i najważniejsze co rozumiesz pod pojęciem sprawność kotła. Z tego co ja rozumiem, popraw mnie jeśli się mylę, mamy 2 kotły jeden o mocy 20kW, a drugi o mocy 30kW i oba chodza na mocy 15kW to ten 30kW będzie miał większa sprawność. Tylko nie do końca rozumiem dlaczego.
Zgadzam się, że w bance będą straty postojowe. Ale przecież kocioł włączając się wyłączając żeby grzać grzejniki czy podłogowe też ma straty na rozruch.

Wychodzę z założenia, że jeśli byłoby to opłacalne to mądrzejsi ode mnie, którzy bardziej rozumieją problem stosowaliby takie rozwiązania. Skoro tak się nie robi to jest ku temu dobry powód. Zawsze mnie to ciekawilo dlaczego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy tych ustawieniach kocioł pracuje ok. 1g 40min z przerwą ok.1g.20min

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak napisałem wcześniej mam kocioł węglowy zasypowy który zresztą przerobiłem na model ECO-Wery. Kocioł gazowy grzeje z zadaną ręcznie temperaturą a sterownik pogodowy i pokojowy steruje zaworem trójdogowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, amciek napisał:

Z tego co ja rozumiem, popraw mnie jeśli się mylę, mamy 2 kotły jeden o mocy 20kW, a drugi o mocy 30kW i oba chodza na mocy 15kW to ten 30kW będzie miał większa sprawność. Tylko nie do końca rozumiem dlaczego.

Głownie z powodu wymiennika w kotle - większy kocioł ma większy wymiennik, co lepiej odbiera ciepło ze spalin

Podobnie ma się sprawa z grzaniem do wyższych temp - ale to raczej oczywiste.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.