Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Dwa piece jeden przewód.


Wiertło

Rekomendowane odpowiedzi

Witam sprawa wygląda tak. Mieszkam w domu który ma już ponad 100lat. Jest po generalnym remoncie. Dom jest podzielony na dwie części  w których są dwa piece C.o. jeden to piec na ekogroszek drugi to zwykły kocioł zasypowy górnego spalania. Obydwa piece podłączone są do jednego przewodu kominowego. Obydwa piece znajdują się na jednym poziomie  w piwnicy a przylacze pieców do komina znajduje się tak jak by na następnej kondygnacji czyli parterze. Komin jest wysoki na około 11 metrów. Nie ma problemu z cugiem ani cofaniem spalin. Instalacja ta nie była przerabiana, tylko kilka lat temu zostały wymienione obydwa piece. 

Czy takie coś może być sprawnie uzutkowane? Czytalem wytyczne co do podpięcia 2piecy do jednego komina i wydaje mi się że tak bo piece są szczelnie zamykane plus podłączenie do wspólnego  komina jest  w odleglosci powyzej 1,5 metra od siebie.

 

Druga sprawa czy jak bym chciał wymienić piec zasypowy na piec na pellet to nie będzie jakiegoś problemu?

 

Dodam że komin jest regularnie czyszczony i przeglądany przez kominarzy.

 

Z góry dzięki za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No chyba nie do końca tak jest jak mówisz:

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury (D.U. 75 poz. 690 z p.zm.) 
§ 145. 1. 

2. Piece na paliwo stałe, posiadające szczelne zamknięcie, mogą być przyłączone do jednego przewodu kominowego dymowego o przekroju co najmniej 0,14x0,14 m lub średnicy 0,15 m, pod warunkiem zachowania różnicy poziomu włączenia co najmniej 1,5 m oraz nieprzyłączania więcej niż 3 pieców do tego przewodu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Wiertło

Nie wiem czy ten przepis nie tyczy się pieców kaflowych.

Sam w wakacje podpinałem kocioł i przed zrobieniem c.o wołałem kominiarza by spisał protokół i sprawdził jak to jest z tym moim kominem.

Okazało się,że mam osobny kanał i mogę podpiąć kocioł,ale gdyby był tam wpięty chociażby kaflak (piętro wyżej) nie mógłbym tego zrobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja znalazłem taki przepis.

Dz.U. 2002 nr 75 poz. 690

  Cytat

§ 141. Zabrania się stosowania:
1) grawitacyjnych zbiorczych przewodów spalinowych i dymowych, z zastrzeżeniem § 174 ust. 3,

§ 145. 
1. Trzony kuchenne i kotły grzewcze na paliwo stałe oraz kominki z otwartym paleniskiem lub zamkniętym wkładem kominkowym o wielkości otworu paleniskowego kominka do 0,25 m2 mogą być przyłączone wyłącznie do własnego, samodzielnego przewodu kominowego dymowego, posiadającego co najmniej wymiary 0,14x0,14 m lub średnicę 0,15 m (...)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, Wiertło napisał:

 czym takie podłączenie grozi? Zaczadzeniem, brakiem cugu czy jeszcze czymś innym?

Wystarczy to pierwsze żeby nie brać takiego podłączenia pod uwagę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Wiertło napisał:

Zaczadzeniem, brakiem cugu czy jeszcze czymś innym?

 

3 godziny temu, krisgie napisał:

Wystarczy to pierwsze żeby nie brać takiego podłączenia pod uwagę.

Doskonała odpowiedź,ale dopiszę,że w razie nie daj Boże nieszcześcia cała odpowiedzialność może spaść na Ciebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.