Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Błąd sterownika???


danielek

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry wszystkim. W związku z rozpoczynającym się sezonem grzewczym pojawił mi się błąd, dość nietypowy. Piec pracuje przez jakis czas, ok 2 godz. pracuje normalnie, natomiast później wentylator przestaje działać mimo załączenia go na sterowniku. Piec to defro optima komfort plus 15kw, sterownik defro ru z-pid. Co może być przyczyną?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może być tak że zbyt wolno nabiera temperatury i mija domyslny czas funkcji rozpalania. Wówczas powinien pojawić się komunikat "wygaszanie"albo coś w tym stylu. 

Druga możliwość to przekroczenie zadanej o 5 stopni i wówczas wentyl się wyłącza, a co jakiś czas włącza się przedmuch. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Funkcja rozpalania ddziała prawidłowo, przedmuchy też ok. Sterownik jakoś odłącza wentylator podczas pracy. Piec nie przechodzi w stan wstrzymania. Na wyświetlaczu podświetlana dioda pompy co, reszta nie. Nie wiem co może być przyczyną. Dodam jeszcze, że nie można włączyć ręcznie w ustawieniach wentylatora. Muszę wyłączyć sterownik i ponowne uruchomienie załącza wentylator.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie taka sytuacja jaką opisujesz ma miejsce wyłącznie gdy się przekroczy zadaną o 5 stopni. Wówczas faktycznie nie ma możliwości włączenia dmuchawy, nawet z ręcznego menu. Nietypowa usterka, mógł uszkodzić się sterownik albo czujnik temperatury wody jak też kondensator w wentylatorze. Chyba potrzeba  wykonać telefon do serwisu Defro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli faktycznie masz sterownik z funkcją pid to wentylator ma zakres pracy od 1-100 %. Żadnego buczenia, bo jeśli wentyl staje i buczy to ewidentnie padł kondensator. W sklepie z elektroniką kupisz taki 1mF za chyba 3-4 zł. No chyba że masz zwykły sterownik to inna para kaloszy.

Jeśli to ster z pid-em, wejdź w menu serwisowe ( jeśli wiesz jak ) i wyłącz funkcję PID. Sterownik będzie wtedy pracował w sposób ciągły a po osiągnięciu zadanej przejdzie na okresowe przedmuchy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sterownik jest z funkcją PID, w menu serwisowym jest możliwość ustawienia mocy nadmuchu od 1 - 100%. Czy kondensator, który podałeś będzie pasował? W necie dostępne są dedykowane do tego wentylatora

Kondensator 0,68 wentylatora MplusM WPA 117 wpa07

  • Typ : MKP -SL7 25/085/21
  • Napięcie znamionowe : 400 V
  • Pojemność kondensatora : 0,68 μF

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twój opis to oryginalny , dedykowany do WPA 117. Ja kupiłem o identycznej wartości 0,68 mF w sklepie z elektroniką, inaczej wygląda ale działa bez problemu. Taki 1mF też będzie , nic złego się nie stanie a będzie mocniejszy.

Swoją drogą śmieszna rzecz, ja mam sterownik TECH-a a wentylator i menu w sterowniku identyczne:) Ot, klepią inne obudowy a bebechy od jednego wytwórcy.

Pamiętaj, jeśli się zdecydujesz na przełączenie z pidu na zwykłe sterowanie , musisz to przestawić w menu. Oczywiście nie daję Ci gwarancji że taki myk zadziała, ale sprawdzić możesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.