Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Akumulator ciepła na bazie octanu sodu


jedlica

Rekomendowane odpowiedzi

Szanowni koledzy,

Jeśli możecie mi wytłumaczyć jak działa akumulator ciepła na bazie octanu sodu. Sama reakcja jest mi znana wystarczy uwodniony octan sodu " naładować ciepłem"  po czym zaburzyć napicie powierzchniowe, następuje reakcja i wydzielanie się ciepła. Tylko jak jest to zastosowane w akumulatorach ciepła ?

Znając reakcję wyobrażam sobie to tak:

Akumulator z wężownicami do ładowania/ rozładowania stawiam sobie w kotłowni i ładuję, następnie gdy potrzebuję ciepło walę w dekiel taki zasobnik zapoczątkowując reakcję i odbieram ciepło.

Chyba, że am złe wyobrażenie i taki akumulator można płynie ładować/ rozładowywać?

 

Karol

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczytaj sobie o grzałkach turystycznych z tiosiarczanem sodu( dawniej utrwalacz do fotografii), przy takich reakcjach nie ma kontroli to grzeje ile "Bozia da".

Czyli aby małostratnie odebrać ciepło z takiego grzejnika musisz mieć możliwość pełnego odbioru ciepła z takiego grzejnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc dobrze myślałem,

Termobaterię  pojemności  energetycznej dobowemu zapotrzebowaniu budynku naładować i aktywować kiedy potrzeba.

Jest jeden wielki plus ponieważ naładowany magazyn może stać długi okres bez strat

Pozostają jednak pytania:

Jaka jest przewodność wewnątrz zescalonego związku?

Czy związek się nie rozwarstwia?

 

Może być z tego fajna zabawa gdyż octan sodu nie jest kosmicznie drogi około 10 zł/kg tylko ile potrzeba na magazyn 100l?

 

Karol

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciepło przemiany to 265 kJ/kg, czyli 100kg zmagazynuje Ci 7,4 kWh. Zatem energia z 15 minut pracy przeciętnego kotła na mocy nominalnej :-) Dokładnie tyle samo energii zmagazynujesz w 100l wody przy dT poniżej 60K. 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


O PCMX pomyślałem by gromadzić energię z kolektorów słonecznych. Grzanie bufora wodnego do 90 stopni kolektorami jest mało sprawne, poza tym jesienią i wiosną przez godzinę/dwie chciałbym nałapać jak najwięcej energii. Obecnie mam podłączone 3 płyty pod podłogówkę i w domu 22/23 stopnie non stop, dla tego się rozochociłem i chciałbym powiększyć instalację o kolejne 3 płyty.

Aż takim zapaleńcem nie jestem jak na muratorze " Grzanie domu słońcem cały rok"  ale początek i końcówkę sezonu jak najbardziej można tak realizować

Karol

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.