Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Buderus LogamaxGB072 V2 24KW -modulowanie mocy, ustawienia ?


karolasterka

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie. Od tego roku mam wymieniony kocioł tradycyjny na kocioł gazowy jak w opisie - jednofunkcyjny z zasobnikiem CWU 120l, sterownik rc310+ czujka pogodowa. Dom powierzchnia ok 115 - stare budownictwo, ocieplony, system grzejnikowy. Serwisant wykonał pierwsze uruchomienie i zostawił ustawienia mocy  dla CO-24 kw, natomiast CWU -30 kw. Wydaje mi się że to dużo za dużo czy piec sam moduluje moc z jaką ma pracować i lepiej nie ruszać tych ustawień? Regulacja temp. ustawiana według temp. zewnętrznej, natomiast  temperatura wewnętrzna ustawiona w tryb auto na dzień 22,5, na noc 20. Kocioł załącza się na chwilę, zasila instalację temp. ok 36-40 stopni. Czy nie można ustawić tego jakoś by pracował stabilniej a w domu nie było wahań temperatury?  Trochę to  chaotycznie opisałem ale dopiero poznaję ten temat.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ma Buderus GB 062 dwie funkcje. Miałem podobnie obniż krzywą grzewczą ,wpływ pomieszczenia daj na 8 lub 9.

Przy takich temperaturach piec ustawia mi temp od 31 do 33  , w nocy temp około zera piec grzeje na 35 w domu mam 23 st , tylko grzejniki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz są temp wysokie w dzień się wyłącza w nocy chodzi cały czas. Temp tak jak pisałem na piecu mam 31 st czasami jak jest ok zera w nocy to ok 34 st. Ekonomicznie jest aby kocioł pracował cały czas jak najmniej się wyłączal.
Obniżyłem krzywa dość mocno ok .10 st ale to zależy od domu i od grzejników. Lepiej jak są przewymiarowane.
Mam dom z lat 60 ocieplony styropian na ścianę 8 cm i 10 cm strop pywnicy . Plus ocieplony strych.
Za cały rok spalił mi gazu na ogrzewanie ok 3.9tyś. A na gotowanie na dwie kuchni i grzanie wody ok 1000 zł na cały rok..
Razem ok 4900 zł na wszystko.
Temp nam w domu ok 23 st cała dobę.

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczytaj tutaj:  

 

Po pierwsze spisz wszystkie ustawienia na kartkę, abyś mógł do nich wrócić. 

Po drugie przełącz się na temperaturę zewnętrzna z punktem początkowym, wtedy masz większy wpływ na krzywa grzania. 

Po trzecie popracuj nad krzywa grzania. 

A nam podaj jeszcze co masz ustawione na "punkt początkowy" "punkt końcowy" i "wpływ pomieszczenia", oraz "maksymalna temperatura ogrzewania" I "maksymalna temperatura zasilania". 

 

Ps. A w pokoju, gdzie masz sterownik, masz otwarte wszystkie termostaty?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To tak, teraz jak mam skręconą moc kotła na CO-10,1 KW, na CWU - 24kw. regulacja według tem. zewnętrznej. 

Temp. obniżenia 21 stopni( w godz. 6:15-14:45 i 21:00-5:30), temp. dzienna 23 stopnie( wtedy gdy ktoś przebywa w domu w godz. 5:30 -6:15). Ustawienia z krzywej grzewczej: min. temp. zewnętrzna -24, temp. projektowa 55 stopni, max tem. zasilania 55 stopni.  wpływ pomieszczenia  3K, korekta temp.  0K. Typ budynku średni, czas wybiegu pompy 20 min sposób obniżenia - temp. pomieszczenia.

Przy tych ustawieniach i obecnych temp. spalanie wynosi ok 5,5-6m3 gazu na dobę razem z CWU dla trzech osób.

Wcześniej identyczne ustawienia na max mocy kotła 24kw i CWU 30kw  nie sprawdzałem jakie zużycie dokładnie wyszło.

Czy warto modulować moc kotła tzn. obniżać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Polsce "min. temp. zewnętrzna" raczej ustawia się na -20.

To nie ty masz obniżać moc kotła, tylko ma to wynikać z działania sterownika.

Ponieważ masz ustawione "wg temp. zewnętrznej" (a nie "wg temp. zewnętrznej z punktem począkowym"), to w zasadzie krzywa grzania (a tak na prawdę "prosta grzania") jest ustalana przez dwa parametry: "minimalna temp zewnętrzna" i "maksymalna temperatura zasiania". Pierwszą masz ustawiona na -24 (albo sugerowanie: -20stC) drugą na 55 stC. Wiec krzywa jest taka, że:

- gdy na zewnątrz będzie -24st (lub -20), to piec powinien na wyjściu dać wodę o temperaturze 55stC

- gdy na zewnątrz będzie +20st, to piec powinien na wyjściu dać wodę o temperaturze 25stC.

W pozostałych temperaturach na zewnątrz, temperatura wody będzie proporcjonalna.

Jeżeli uważasz, że piec za często się wyłącza, to masz dwa wyjścia:

- obniżyć maksymalna temperaturę zasilania, co spowoduje że prosta będzie bardziej płaska

- zwiększyć wpływ pomieszczenia, np. na 5stC lub 10stC

 

Ta druga opcja powoduje, że jeżeli ustawisz zadaną temperaturę na 23st, a pomieszczeniu zrobi się 24st, to sterownik powinien obniżyć temperaturę wyjścia wody z pieca o 15st lub 30stC (czyli o różnicę temperatur razy pewien współczynnik, u mnie: x3). I odwrotnie: jeżeli w pomieszczeniu zrobi się 22stC, to powinien odpowiednio podwyższyć temperaturę wody na wyjściu z pieca.

Ta druga opcja będzie poprawnie działać tylko wtedy, gdy w pomieszczeniu, gdzie masz sterownik będą wszystkie termostaty otwarte na maksa. Nie powiedziałeś, czy tak masz.

 

Dodatkowo: Jeżeli sterownik obniży temperaturę wyjścia wody z pieca tak bardzo, że piec aby to wykonać będzie musiał zmniejszyć swoją moc ponad swoje możliwości (u mnie: poniżej 11% mocy), to się wyłączy.

Przy obecnych temperaturach to jest bardzo możliwe, bo na zewnątrz jest ciepło. No może poza nocami.

Obniżanie mocy może spowodować, że jak będzie rzeczywiście -20 na dworze, to piec nie dogrzeje ci domu, bo go odgórnie ograniczyłeś. Takie ograniczenie raczej nie ma wpływu na zużycie gazu, gdy na zewnątrz jest +10stC.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie (RC300) pod przyciskiem Info jest Zużycie z podziałem na 24h i 30 dni.

 

W zasadzie od 18 do rana działał non-stop na 11%-12% mocy, tylko aby podtrzymać temperaturę 20stC w budynku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyłaczenie na lato = 12stC

Maks. temp. ogrzew = 76stC

min. temp. zewn = -20stC

tłumienie = tak

typ budynku = średni

Max moc cieplna = 100%

Minimalna moc urządzenia = 11% (mniej nie można)

Sposób regulacji = z.p.poc (Temp.zewn. z punktem pocz)

System grzewczy = grzejniki

Maks. temp. zasilania = 75stC

Sposób obniżenia = Zewn (Prób temp. zewnętrznej)

 

Krzywa grzewcza:

Punkt końcowy = 75stC

Punkt początkowy = 30stC

Wpływ pomieszczenia = 5stC

Korekta temp. Pom. = 0stC

Szybkie rozgrzewanie = wył

 

Pod linkiem, który podałem wcześniej opisałem, jak metodą prób i błędów ustawiałem krzywą grzewczą dla mojego domu.

 

 

PS. U Ciebie w menu zużycia nie ma pewnie dla tego, że masz inny model pieca. Ja mam GB192i

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

obserwując piec spisuje w Excelu następujące dane:

- temperatura zawnętrzna

- temperatura zewnętrzna tłumiona

- modulacja

- temperatura powrotu wody do pieca

- temperatura zasilania (woda z pieca)

- temperatura zadana w pomieszczeniu

- temperatura zmierzona w pomieszczeniu 

 

U mnie w kilku miejscach są te same dane, ale w jednym miejscu są zaokrąglone do 1stC lub do 0.5stC, a w innym miejscu do 0.1stC. Interesują mnie zawsze Szybkie te drugie... :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wypisałem WSZYSTKICH parametrów, bo ich dużo a nawet nie wszystkie mam wpisane w Excel. Niektóre są bezpośrednio na piecu.

Kolejne parametry:

Char. wykreślna pompy=Delta P2

Czas wybiegu pompy = 3 min

Tryb zalaczania pompy = ź.ciepła

Int.czasu (blok.cyklu) = 10 min 

Int.temp. (blok.cyklu) = -6K

 

Jeżeli chodzi o program czasowy to mam ustawione tak: od 0:00 do 23:45 ma być 20stC, a od 23:45 do 0:00 ma być 18stC. Dlaczego, to opisywałem w linku, który dałem wyżej (aby nie wyskakiwał błąd pieca, że piec grzeje dłużej niż 48h).

PS. Pamiętaj, że to jest dom niezamieszkały na stałe.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tego nie wiem. Też jestem ciekaw. Stawiam, że jest schemat typu: chwilę kręcę pompą, chwilę nie. Kwestia pewnie jest ile trwa pierwsza chwila, a ile druga. Np.: są sobie równe, albo: jedna jest dwa razy dłuższa od drugiej... Ale nigdzie nie znalazłem opisu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Delta p1. Stała najniższa moc pompy.                                            Delta p2. Stała średnia moc pompy 

Delta p3 lub p4. Maxymalna stała moc pompy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.