Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł gazowy + podłogówka + bojler + grzejniki schemat


Klavish

Rekomendowane odpowiedzi

Witam i Proszę o sprawdzenie schematu podłączenia podłogówki na 2 poziomach, bojlera i grzejników do kotła gazowego

parter 1 grzejnik aluminiowy + drabinka w łazience oba z głowicami termostatycznymi, 9 obwodów podłogówki

1 piętro 1 grzejnik aluminiowy + drabinka w łazience oba z głowicami termostatycznymi, 8 obwodów podłogówki 

grzać będzie kocioł gazowy jeszcze niewybrany model i typ. 

Temperatura na parterze będzie regulowana przez czujnik pokojowy i siłownik na zaworze 3 drożnym, większość pokoi jest bez drzwi więc temperatura na całym poziomie będzie jednakowa.

Większy problem jest ze sterowaniem temperaturą na piętrze ponieważ jest tam 6 pokoi i chciałbym mieć niezależnie sterowane obwody. 

Co i jak zrobić aby miało to ręce i nogi a w dodatku sprawnie działało ? I jaki kocioł wybrać jedno czy dwu funkcyjny ? dodam że łazienka na piętrze jest oddalona od kotłowni o jakie 10 metrów.

 

 

 

schemat.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instalacja jak w załączniku.Sugeruje kocioł Vaillant np.Eco Tec Plus+moduł do sterowania trzema obiegami VR70(obsłuży niezależnie: obieg grzejnikowy i oba obiegi OP)+Multimatic VRC700+ewentualnie zdalne sterowanie VR91.Jak masz zasobnik to kocioł musi być 1F wskazana cyrkulacja CWU.Jak chcesz sterować temp.w każdym pokoju to termostaty w pomieszczeniach współpracujące z siłownikami na rozdzielaczach ale nie polecam takiego rozwiązania.

Sterowanie najlepiej pogodowe.

Nie potrzebujesz pompy do zasobnika,kocioł ma wbudowaną pompę która obsługuje zarówno CO i CWU

sfs.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Biorąc pod uwagę ten kocioł VAILLANT VC ECOTEC PLUS 256/5-5 + VR70 + Multimatic VRC700 

czy będzie to współpracowac z siłownikami do zaworów trójdrożnych z Afriso ? jak wygląda podłączenie sterownika pokojowego (jaki kabel, ilu żyłowy, zasilanie) 

Opcja regulacji na piętrze przez oddzielne termostaty odpada, jednak będzie sterowanie tak jak na parterze czyli przez zawór trójdrożny całością.

Czy sterowanie grzejnikami musi być realizowane przez modół vr 70 ? czy można to zrealizować przez inny sposób bo w sumie po przemyśleniu, na piętrze będzie tylko jeden grzejnik drabinkowy w łazience, a na parterze drabinka w łazience i jeden aluminiowy w pokoju bez podłogówki. 

jakiej wielkości sprzęgło hydrauliczne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moduł VR 70 jest konieczny dla sterowania nie tylko grzejnikami ale również obiegami podłogówki.Inaczej nawet gdybyś nie miał grzejników to mając dwa zaw.3D na podłogę(dwie strefy grzewcze)i tak wtedy byłby konieczny VR70 .

Będzie to współpracować z siłownikami ARM do zaworów ARV Afriso.Należy dobrać odpowiednie Kvs zaworu 3D i średnice rur do rozdzielaczy.Ja osobiście preferuje zawory i siłowniki firmy ESBE uważam że są lepsze jakościowo i jest większa gama produktów w porównaniu z Afriso

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Średnicy rur absolutnie nie zmniejszaj.Dałbym ESBE jak w załączniku o Kvs=4(gwint 1" zewn.)od biedy 6,3 do tego siłownik 3punktowy serii ARA 600 a dokładnie ARA661 zał.

Można dokupić półśrubunki mosiężne 1"x1"do podłączenia tych zaworów  dzięki czemu masz tą samą średnicę co dalsza instalacja(bez redukcji)czyli filtr,pompa itd

esbe 3D.jpg

ARA 661.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Ok. piony pociągnąłem rurą stabilizowaną fi 32 ścianka 4.4,  zawory będą esbe vrg 132  kvs 4 ,1 cal przyłącze. siłowniki zaworów ARA 661

Pytanie odnośnie sterowania, chciałbym aby na parterze był jeden regulator pokojowy którym można by było ustawiać temperaturę na parterze, a na piętrze osobny regulator pokojowy który sterował by temperaturą na piętrze pytanie czy moduł Moduł mieszaczowo-solarny VR 70   obsłuży 2 regulatory pokojowe multiMATIC VRC 700/5 ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Witam

Mam zainstalowany piec ecotech 206/5-5 , schemat S 172 Vaillanta z dwoma obiegami 1 podłogówka drugi grzejniki z ta różnicą ze nie mam sprzęgła i pompy osobnej na grzejniki. Mam VR 70 i VRC 700 oraz VR 91. Siłownik i zawór esbe (vrg 132 kvs 4,2 ara 611.)  Po kilkudniowych testach zauważyłem ze sterownik esbe działa mi w 2 skrajnościach (albo zamknięty albo otwarty).   Nie wiem czy jest prawidłowo zainstalowany. Czy można to jakoś sprawdzić - sprawdzić działanie siłownika. Poniżej zdjęcia.

20191012_173907.jpg

20191012_173830.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.