Skocz do zawartości
IGNOROWANY

przejście na kocioł gazowy


bykmark

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Jaką winien mieć moc kocioł gazowy do domu 2 piętrowego:

- parter -  grzejniki 4 szt ( w przyszłości zamiana ogrzewania na 

- piętro I - grzejniki 4 szt + podłogówka 3 pętle ( kuchnia, przedpokój, łazienka) + drabinka w łazience

- piętro II - podłogówka 5 pętli ( 3 pokoje, przedpokój, łazienka) + drabinka w łazience

Grzejniki Nowa Floryda przewymiarowane - temperatura na zaworze 4 drogowym nie była większa niż 45 C

 

Z ciepła właściwego wychodzi kocił gazowy min. 13kW a jaki ma być ? Wystarczy 15-16kW czy 18 - 20kW?

Czy tu zakładać sprzęgło czy też nie?

 

ciepło wł.JPG

Edytowane przez Ryszard
Dodano prefiks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie to potrzebuje Waszej pomocy w podjęciu decyzji i najlepszego rozwiązania.

Obecnie jest kocioł na ekogroszek który ma 3 obwody( grzejniki, CWU, podłogówka 1 piętro) na zaworze 4 D.

Jednak nie jest to szczęście rozwiązanie bo nie mogę wyłączyć pompę CO i być tylko na pompie podłogówce.

 

Dlatego szukam układu przy kotle na gaz aby zasilić całość:

- układ podłogówki na 3 poziomach - niezależnie - jak to rozwiązać? 

- układ grzejników na 2 poziomach

- układ CWU - zasobnik 272 l z 2 wężownicami ( pojemność wężownicy dolnej 8,6l a górnej 6,4l) - foto

 

Kocioł raczej jednofunkcyjny 

 

02.jpg

bojler.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dod. info  obecnie na 1 piętro idzie rurka zasilająca rozdzielacz  o średnicy zew. 22 mm - wystarczy też na 2 piętro taka średnica?

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 6.05.2022 o 09:12, sambor napisał:

Jak jest realizowane zasilanie podłogówki?

Kocioł ok 20kW wystarczy

Podłogówka jest obecnie tylko na 1 piętrze i jest zasilana pompą z zaworem Afrizo ATM - tak jak na schemacie.

 

A jak chcę rozbudować finalnie podłogówkę na 3 poziomach tylko nie wiem co i jak?

Edytowane przez bykmark
uzupełniono
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 8.05.2022 o 12:40, bykmark napisał:

Jednak nie jest to szczęście rozwiązanie bo nie mogę wyłączyć pompę CO i być tylko na pompie podłogówce.

Jeżeli masz układ wykonany zgodnie z podanym schematem to nieprawdą jest że przy samej podłogówce muszą pracować pompy CO i podłogówki.

Powinna wystarczyć pompa samej podłogówki, albo masz inaczej wykonaną instalację!

Jak w przyszłości będzie kocioł gazowy to powinieneś instalację w kotłowni oprzeć o schematy referencyjne producenta danego modelu kotła.

Edytowane przez sambor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dokładne dobrane mocy kotła gazowego nie jest aż tak ważne przy kotle gazowym jak przy kotle na węgiel /pellet. Kotły gazowe modulują w dosyć szerokim zakresie mocy . W tym przypadku można dobrać kocioł 18-20 kw. 

Co do samej instalacji w przypadku kotła jednofunkcyjnego zasilającego podłogówkę na 3 kondygnacjach plus grzejniki zrobiłbym sprzęgło z rozdzielaczem za rozdzielaczem jedna nitka na wszystkie grzejniki, 3 odrębne obiegi do rozdzielaczy na każdej kondygnacji do podłogówki każdy obieg na oddzielnej pompie z mieszaczem automatycznym sterowane np przez sterownik euroster uni 3 w którym można ustawić krzywą grzewczą inną na każdą kondygnację lub poprzez wskazania regulatora pokojowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Możesz narysować jak to widzisz ??
3 odrębne obiegi do rozdzielaczy z podłogówką na odzielnych pompach z mieszaczem automatycznie sterowanym ??Sterownik euroster uni 3 z tyego co czytam to sterować tylko 2 zaworami mieszającymi .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Widzę to tak.

Tylko mam pytanie czy przy kotle gazowym iść lepiej w rozwiązanie z sprzęgłem standard czy też w rozwiązanie proponowane Zestaw mieszający do kotła kondensacyjnego PrimoBox ACB 910 AFRISO ?

Albo inne rozwiązanie ?

image.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł Vaillant lub De Dietrich .

Podłogówka na 103 m2 a grzejniki na 107 m2 ( w przyszłości podłogówka na 126 m2 a grzejniki na 84 m2)

 

Temperatura zasilania grzejników obecnie nie była wyższa niż 45C

Edytowane przez bykmark
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, sambor napisał:

Vaillant ma własną automatykę i jak chcesz tanią eksploatację to ją zastosuj

można jaśniej i szczegółowo ?? nie jestem w temacie 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. 
Kocioł  De Dietrich - nie polecasz.

Vaillant - własna automatyka.

A co dobrego innego sam doradziłbyś lub wybrał prywatnie do ogrzewania w moim przypdaku ??

Tylko żeby serwis żeby był w porządzku :) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A Vaillant zły?

Najpierw się o niego pytasz , a następnie chcesz inne typy.

To nie lotek czy totalizator aby ci numerki podać, sam wybierz i dalej zobaczymy.

Wg mnie na obecną chwilę warto wybrać taki kocioł który ma max sterowania obiegami aby ewentualne wykorzystanie paliwa było jak najlepsze, a tego nie zapewnią żadne "protezy" od dostawców "trzecich".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.