Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Podpięty miarkownik ciągu podczas rozpalania


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Witaj druhu:) Jak zawsze rzeczowo i na temat. Tak, bufor to jest panaceum na problem Cichego, była o tym mowa. 

Zauważam że zaczynamy kręcić się dookoła rozpatrując ten problem na wszelkie możliwe warianty. Pora na wdrażanie tych pomysłów w życie. Który  okaże się najtrfniejszy, wyjdzie po próbach . Powodzenia. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, witek1234 napisał:

Tak, bufor to jest panaceum na problem Cichego, była o tym mowa

No nie wiem czy jest to wyjście patrząc na instalację,która już jest.

Piec to jedynie 8kW,więc bufor w porywach 500-800l.Na grzejniki zimą idze 65°C,więc i tutaj kolejny minus.

Bufor dobra sprawa w okresach przejściowych-według mnie.

I tak cały czas myślę o regulacji mocy pieca w bardzo łatwy sposób montując kawał blachy w pionie od strony drzwi zasypowych-regulacja zależnie od pory roku.Takie pomysły laika :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie podpiętek wszystko gra gdyby nie.... SPORY problem. Coś czego nie przemyślałem kompletnie. Nie mam gdzie umieścić czujnika temperatury od miarkownika!

Dlaczego? Bo mam dwie osobne rury wyjściowe z pieca od bojlera i od obiegu na kaloryfery.

Wiadomo nie mogę przyczepić czujnika do wyjścia na kaloryfery bo gdy będzie dogrzewać wodę na bojler to będzie temp na tej ruże spadać - i odwrotnie.

 

IMG_20181010_190420.thumb.jpg.f646e92cf18dffa042579f9af1089057.jpg

Mój piec to elektromet eko kwr 15 strona z schematem w pdf:

http://elektromet.pl/pl/technika-grzewcza/produkt/411

ktoś ma jakiś pomysł?

 

No ok po przeglądnięciu schematu mam pomysł, pkt. 17 manometr i termometr. Zdemontowałem górną klapę pieca i faktycznie tam jest jakaś rurka (która potem jest wyjściem z pieca do odpowietrzenia 16). W tą rurkę wchodzi miedziany przewód i na to wygląda że jest to czujnik. Wygląda na to że z tego miejsca są pobierane dane odnośnie temp kotła i przekazywane do sterownika reg 06.

Snap2.thumb.jpg.fe68097a1bfeefde5562ec07c00fb386.jpg

 

Jeśli doczepie czujnik tu gdzie zaznaczyłem myślicie że będzie ok? Pytam bo nie mam już opcji sprawdzenia....

Snap3.jpg.db3efaccf9ba104b6e402b08af6103d5.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalezione, dwa czujniki są dokładnie obok tego miejsca co zaznaczyłem. Jeden to elektroniczny od sterownika a drugi od zwykłego termometru.

IMG_20181010_214352.jpg.e368b6143fffaa867913be3f9bfc13dd.jpg

W to miejsce dam czujnik od miarkownika i jeszcze dzięki temu będzie idealnie ta sama temp na miarkowniku co i na sterowniku.

Cytat

Ale cwu grzejesz cały czas?

Pompę od cwu i co masz osobno?

 

Obecnie CWU mam jako priorytet - pierw grzeje bojler potem idzie na dom.

Tak mam dwie pompy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dam znać, ale nie ma innej opcji skoro w tamtym miejscu są czujniki sterownika.

 

Tutaj foty jak wygląda 3stopniowe uchylanie klapki. Jedyny problem to chyba faktycznie będzie zbyt mocne uchylenie przy rozpalaniu, będzie trzeba rozpalać przy odpiętym miarkowniku.

IMG_20181010_181852.jpg.d6b9cb164f1df052283ffdca921eaa5b.jpg

IMG_20181010_181913.jpg.3e2daaa9843fb509e183789f71cfb696.jpg

IMG_20181010_181942.thumb.jpg.7f81590b72016d4bae8f218c8b933cfe.jpg

IMG_20181010_190443.jpg.d2035303ec84c6193979332c8b1c2e6e.jpg

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, majmaj napisał:

ale nie ma innej opcji skoro w tamtym miejscu są czujniki sterownika

Jest-niezbyt dokładny czujnik w kepasie,ale poobserwuj i daj znać.

12 minut temu, majmaj napisał:

Tutaj foty jak wygląda 3stopniowe uchylanie klapki

Ja stwierdzam po czasie,że to jednak jest nic nie warte,ponieważ według mnie pierwszy poziom zamknięcia powinien być przynajmniej 5°C przed zadaną bo kocioł zbyt szybko się rozpędza.Poza tym podczas palenia w zasadzie tylko jeden poziom otwarcia jest używany.

16 minut temu, majmaj napisał:

zbyt mocne uchylenie przy rozpalaniu

U mnie przy rozpalaniu jest o wiele mniejsza szczelina niż na 3 zdjęciu.I te odkręcanie miarkownika z pewnościa będzie Cię irytować.

Zdaj relację po kilku paleniach.

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam stary dom (80lat) komin bez wkładu i słaby ciąg kominowy to i powietrza więcej trzeba. 

Ta śruba to tylko na dziś. Docelowo będzie inne mocowanie, pewnie haczyk.

W sumie jeśli stwierdze że za dużo powietrza zawsze mogę zmniejszyć wlot powietrza za klapką. 

To unister ani tyle wart bo otwiera na Maxa albo wcale. 

Dam znać. Pozdrawiam. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@majmaj

No w zasadzie dla mnie to bez znaczenia czy unister czy kepas bo w obu mam albo otwarta klapka albo zamkniętą.W unisterze jest płynne zamykanie/otwieranie klapki a w kepasie gwałtowne.

No cóż,wybrałem epasa i muszę z tym żyć,aczkolwiek znając mnie pewnie zaraz coś przerobię by te otwarcia były mniejsze.Cena wygrała :)

Mam prośbę.

Mógłbyś sprawdzić czy da się ustawić przedmuchy w sterowniku co jaki czas i na jak długo-czy jest to jedna stała wartość?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Da się ustawić obie te wartości. Obecnie mam co 5min na 15sek. 

To dawaj znać co tam wyjdzie z przeróbek. 

 

Ps. Wcześniej rozmawiałem z producentem tego miarkownika i kolejne wersje będą być może posiadać możliwość ustawienia szerokości szpar na danym stopniu uchyłu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Unister można tak wyregulować aby klapka otwierała się zawsze powiedzmy na 1cm. Zamiast linki jest łańcuszek i przy pomocy śruby rzymskiej super idzie to ustawić. 

Rozpalajcie z wyłączonym sterownikiem, śrubą na klapce ustawisz uchylenie klapki  (stosunkowo male) nie musisz niczego innego robić. 

Nie wiem czy kepas ma możliwość dokupienia dodatkowego panelu pokojowego, ja taki sobie do Unistera dokupilem i mam podgląd oraz możliwość sterowania kotłem bez chodzenia do kotłowni. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś pierwszy test na drewnie, dobrze to działa miarkownik trzyma temp faktycznie +/- 1-2 C od tej ustawionej. 

 

Co do temperatury którą wskazuje miarkownik to tak:

Sterownik reg 06 pokazuje 60C (na wyświetlaczu LED).

Termometr z manometrem (taki zwykły okrągły) na sterowniku reg 06 pokazuje 56C.

Miarkownik pokazuje 56C.

Czujniki są w tych samych miejscach - który to poprawny wynik nie wiem :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.