Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pomoc w wyborze kotła na pelet


MChmura02

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich. Stoję przed wyborem kotła do nowego domu. Po przeczytaniu mnóstwie stron forum sam już nie wiem który piec wybrać. Dom w którym będzie kociołek ma 150 metrów kwadratowych z czego 20 to garaż i 10 kotłownia. Z kalkulatorów zapotrzebowanie na energie wychodzi 5-6KW w najzimniejszy dzień czyli szukamy pieca  od 10 do 13KW. Jestem już prawie zdecydowany że chce piec na pelet z obrotowym palnikiem Revo pellas kocioł firmy galmet KPP GENESIS EKO PLUS 10 kW, rozważam również kocioł EKO SLIM DEFRO 5 KLASA 10 kW tutaj palnik nie jest obrotowy nie wiem dokładnie  jakiej jest firmy i jak radzi sobie z gorszym peletem lub piec firmy Witkowski model 15KW Biovert z palnikiem KIPI. Bardzo proszę o rady który piec wybrać chodzi główne o to żeby było jak najmniej roboty z ustawieniami sterownika i żeby palnik dawał rade z gorszymi peletami bo nigdy nie wiadomo co się kupi :). Brałem również pod uwagę piec firmy Drew Met nowy model Biotec komfort ED 13,5 KW tam palnik jest z ruchomymi rusztami z tego co się dowiedziałem od przedstawiciela produkuje go Polska firma Venma. Na piec mogę przeznaczyć max 10 tysięcy.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Firmy produkujące kotły spawają tylko kawał blachy - na to nie patrzcie. Oczywiście wymiennik musi być dobrany pod palnik, ale to właśnie od niego większość zależy. Automatyka - sterownik jest sprzężona z palnikiem. Jak chcesz palić każdy rodzaj pelletu - bierz kipi / revo. Najlepiej dołóż bufor np. 300 litrów żeby piec miał zawsze zapotrzebowanie - jak nie to właśnie kocioł 10kW i ja bym więcej nie kombinował - zwłaszcza, że cena też nie odstrasza...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61
14 godzin temu, MChmura02 napisał:

Właśnie nad Agatem też myślałem ale tam też nic konkretnego o palniku nie piszą chyba jest podobny do tego który montują w Drew Met. A jak się sprawuje u Pana ten kocioł? Jak ze spalaniem ekogroszku? 

Zamontowałem go w maju więc narazie idzie tylko na CWU , 25kg worek starcza na ok 8  dni więc całkiem spoko , jak kupowałem mój kocioł od Zębca to oni mieli też na wyprzedaży agaty peletowe . te kotły były po testach . ja za mój dałem 3 tys zł natomiast zębiec agat peletowy był po 4 tys , czasem mam myśli czy aby nie lepiej było brać peleciaka ale przeważyło składowanie peletu bo gdzie dwie tony peletu schować w piwnicy ? to zawilgotnieje więc padło na ecogroch 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, mam podobny metraż domu i posiadam piec firmy Lazar Smart Fire 15 kw z którego jestem bardzo zadowolony. 

Jestem teraz zakręcony na tym punkcie, biorę udział w konkursie. Chętnie wymienię się doświadczeniami i doradzę w miarę moich możliwości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Też stoję przed wyborem pieca na pellet i myślałem o Lazarze SF15 ale z obliczeń na Cieplowlasciwehttp://cieplowlasciwie.pl/wynik/4ax3 oraz z audytu energetycznego (wykonane bo piec będzie z dofinansowaniem) wychodzi, że potrzebuję pieca 16kw . Myślałem nad Sas Bio Spark17kw ale w nim chyba jest poziomy wymiennik ciepla (?) I nie ma opcji automatycznego czyszczenia. Chyba, że polecacie coś innego? 

Do ogrzania dom z lat 70-80 180m2, ocieplony styropian 10cm, okna nowe plastikowe, ogrzewanie grzejniki nowe aluminiowe w calum domu. 

Z góry dzięki za opinie porady

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.