Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Tunel 25m, instalacja mieszana, weryfikacja, pytania


MarcinLolo

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, z okazji urlopu i nadmiaru wolnego czasu trochę przeglądałem projekty instalacji która mnie czeka i postawnowiłem zaprojektować własne centralne ogrzewanie. W przyszłym roku wpadnie ekipa instalatorów, więc moja praca jest tylko zabawą i sprawdzeniem czy oni zrobią tak samo, a może podrzucę im jakiś fajny pomysł, który z kolei otrzymam od Was. Jedno jest pewne hydraulikiem nie zostanę.

Piec 20kw na pellet obsługa 6 pomp, wbudowany i 2 dodatkowe zawory mieszające oraz inne bzdety.

Problem polega na tym że piec czeka nie podłączony w budynku gosp. gdzie bedzie zamontowany. Tunel łączący oba budynki zrobiony w zeszłym roku, rura kan grubościenna 250mm w środku zasilanie i powroty pex-al-pex 32 i 25 c.w.u 25 cyrkulacja 20 łącznie 25mb do punktu rozdzielania w podwójnej otulinie i sypełnione pianką poliuretanową na głębokości 1,4-1,8m
Co myślicie o moim pomyśle?
Projekt przedstawia rozdzielacz na 4 mieszkania w których będą znajdowały się rozdzielacze, myślę że bez pomp, mieszkania 35m, 50, 75, 110

Schemat rozdzielacz co

ZZ - Zawór zwrotny
P1, P2 - Pompy
A - 3-drogowy zawór mieszający
B - 4-drogowy zawór mieszający

Co bedzie działo się w kotłowni nie mam zielonego pojęcia.
Myśle ze przesadnie dużo zaworów zwrotnych ale łatwiej bedzie usunąć niż dorysować, chyba że cały ten rysunek nadaje się do kosza.

Pyt.1
Czy zawór mieszający A moze być termostatyczny ręczny np afriso 1236310
https://www.afriso.pl/pl/katalog-online/afriso/termostatyczny-zawor-mieszajacy-atm/produkt/1236310

Pyt.2
Czy potrzebne są czyjniki temperatur do zwykłego zaworu 4D z siłownikiem którym steruje piec defro, a jeżeli tak to w jakim miejscu.

Pyt.3
Ile stopni powinna mieć woda przed tunelem (z pieca), a jaką na rozdzielaczu grzejników oraz jakiej straty cipła się spodziewać, teren mokry.

Pyt.4
Jaką średnicą to przesłać?

Proszę o konkretne sugestie i nie sprowadzanie tematu na wątki nieprzyjemne. Za wszelkie odpowiedzi będę bardzo wdzięczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim zapotrzebowanie na moc tego domu.

Ponadto określenia "dobrze zaizolowany" czy "wysokie pomieszczenia" są z katalogu marketingu rynku nieruchomości,  są względnymi pojęciami i nic nie mówią . to takie same określenie jak np "ładny".

Aby coś powiedzieć to trzeba znać konkretne liczby -

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy mozna (czy nie lepiej) zainstalowac cwu w pomieszczeniu mieszkalnym/uzytkowym?

Pewne rozwiazania z przesylu ciepla mozna podpatrzec z rozwiazan miejskich sieci cieplowniczych. Nie jestem zadnym specjalista wiec nie podam konkretnych rozwiazan, ale mysle ze sa tutaj osoby ktore sie z tym spotkaly.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, MarcinLolo napisał:

Założenie mojego schematu było, aby wykorzystać powrót grzejników do zasilania podłogówki, a gdy woda z powrotu grzejników bedzie za niska to domieszać z zasilania głównego, aby ograniczyć przesył wody miedzy budynkami. 

 

Byc moze tak się nie da.

Bardziej chciałem podpowiedzieć, żeby:

Nie przesyłać wody o temperaturze prosto z kotła o ile nie jest to konieczne. Wysłać niezbędne minimum do ogrzania pomieszczeń + CWU. Tak więc pierwsze podmieszanie przy kotle a następnie kolejne w mieszkaniach. Im mniejsza temperatura na przesyle tym mniejsze straty. Może nie być to takie proste gdyż obniżając temp. należałoby zwiększyć przepływy a rurki już są. Zastosować najmniejszą możliwą ilość rur na przesyle (zasilanie i powrót powinno wystarczyć). Stąd pytanie po co CWU robić w kotłowni o ile tak być nie musi. Problem z rurami jak wyżej.

 

6 godzin temu, sambor napisał:

... ponadto trzeba do tego jakieś sterowanie ...

 

Autor ma już położone przewody (3x2.5 i skrętka - dlaczego takie? ) więc zakładam, że miał plan/pomysł/koncepcje jak tym sterować. W zasadzie ta uwaga hydrauliki też to dotyczy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, sambor napisał:

W poście 1 podajesz że są 4 mieszkania a teraz podajesz tylko 1

Podaj ile naprawdę będziesz grzał?

W pierwszym poście napisałem, że są 4 mieszkania, 

 

3 godziny temu, MarcinLolo napisał:

Piec defro sigma5 ekopell 20kw zaproponowała ekipa hydrauliczna, ale jeszcze zanim powstało mieszkanie 75m2.

Gdy kupowałem piec były 3mieszkania, potem dobudowałem kolejne.

Przewody takie ponieważ są uniwersalne i mam ich naprawde sporo. Miejsca na cwu nie niestety nie mam.

Wiem, ten piec ma swój zawór mieszający do ochrony kotła, drugi myślałem dać w kotłowni aby było te 60-70*. Załóżmy, że 60* wystarczy na kaloryfery. Czy nie ma sposobu aby wykorzystać wodę z grzejników do podłogówki, skoro mój pomysł jest słaby. Narazie proszę o sugestie w tej sprawie, potem zajmiemy się resztą oraz dziękuję za zainteresowanie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Założyć to możemy nogę na nogę, to trzeba policzyć, ale aby policzyć trzeba znać dane o budynku i jego zapotrzebowanie na ciepło - wtedy masz jakieś przepływy i określisz co z czym można mieszać aby wykorzystać powrót wody z grzejników do podłogówki.

Wg mnie to słaba koncepcja komplikująca cały układ.

Ale jeżeli wszystkie mieszkania są po ok 75m2 to potrzeba minimum 15kW ciepła na ogrzanie i ok 2kW na straty w przesyle. - czyli potrzeba ok 17kW.

Kocioł wyda ,rury też, choć z CW to bym naprawdę myślał o innej lokalizacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie, prawdopodobnie cwu bedzie w domu.  Niestety nie miałem czasu aby zmierzyć pomieszczenia więc napiszę z pamięci. Mieszkanie 110m2 narazie nie bedzie podłączone pod ten piec, pozostałe 35 50 75 to 50m2 podłogówki, a reszta grzejniki 13szt (na oko 1,5m x 0,8m). W przyszłym roku zamienię kilka grzejników na kolejne 50m2 podłogówki. Mury 50cm cegła + 15cm styropian okna plastikowe, stropy zaizolowane watą. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, MarcinLolo napisał:

Myślałem aby nie tracić energii na przesył, ale z tego bedzie więcej problemów niż pożytku. Dzięki za pomoc. 

Jak rury są dobrze zaizolowane to strata będzie nieduża, a to ciepło które byś odebrał z powrotu z grzejników musiałbyś i tak uzupełnić na kotle , natomiast bezwładność dodatkowego układu i jego cena nie zostaną skompensowane przez potencjalne zyski.

Ta większa powinna wystarczyć na potrzeby ogrzewania to tą cieńszą prześlij  na potrzeby grzania CW,

Chyba że  potrzebujesz CW w budynku kotłowni to można 26 przesyłać do niego ZW, CW wg potrzeb.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.