Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ogrzewanie podłogowe - mieszacze i automatyka


shogunzlasa

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

z serii medytacje wiejskiego listonosza:

 

A. pytanie o rozdzielacze do podłogówki / grzejników.

1. Czy ktoś używa / używał jakiś tańszych rozdzielaczy i może coś polecić? Diamondy itp. W sprzedaży jest też kilka importerów składających to pewnie na podzespołach Made in china (jak diamond właśnie). Jaki jest minimalny próg przyzwoitości (cena / jakość)? Capricorn? Grzejnikowe to pół biedy, ale gorzej z rotametrami i termostatami...

2. Czy znacie jakąś firemkę która składa rozdzielacze pod swoje widzi mi się? Większość gotowych zestawów zawiera np. wkładki termostatyczne - mimo że czasem potrzeba tylko wkładek odcinających, do tego grupy spustowo-odpowietrzające - tylko po co komu automat na belce powrotnej... Chodzi o to czy ktoś to poskłada, zrobi próbę ciśnieniową i podeśle taki zestawik...

B. Sterowanie (było o tym naście razy):

Podzielimy na 2 opcje: Termostaty i bez termostatów na pogodówce

1. Podłogówka na termostatach - są plusy, minusy, ale tutaj sterowanie jest w miarę proste i ogarnięte jeśli robimy to np. niezależnie od obiegu grzewczego (termostaty, siłowniki, jakaś centralka wyłączająca pompę niezależnie od obiegu źródła który steruje sobie tylko grzejnikami, CWU, pompą kotłową itp.).

2. Jeśli chcemy ogarnąć to na mieszaczu ze sterowaniem pogodowym bez termostatów w teorii wszystko OK gdyby nie jeden wkurzający fakt - większość sterowników kotłów posiada wyjście na jeden mieszacz.
Pytanie co dokładacie by sterować drugim - Techy, inne stery? (np. rozdzielając parter i poddasze).

Tutaj problem jest taki, że producenci sterowników do kotłów starają się naszprycować ten sprzęt bajerami ale nie kojarzę czy któryś ma sterowanie 2ma zaworami. Nawet jeśli to przy piątej klasie znika możliwość cyrklowania sterownikami jak to było wcześniej. Piece kosztują krocie (sterowniki do nich też) a i tak nie osiągniemy pełnej funkcjonalności w układzie...

W rezultacie jak nie dołożysz na termostatów, siłowników to dołożysz na osprzęt sterujący zaworami :/



 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sterowanie podlogowka jest trudne. Trudne nie ze wzgledu na dostepna na rynku automatyke czy hydraulike ale jej najwieksza wade tj. bezwladnosc. Wiem ze jest duza liczba zwolennikow ogrzewania tzw. stalotemperaturowego przez cala dobe/tydzien/okres grzewczy dla nich wystarczy kazdy system. Ja swiadomie w pewnych miejscach z podlogowki po prostu zrezygnowalem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam , napisz w jakiej konfiguracji rozdzielacz potrzebujesz to mogę Ci coś takiego przygotować i wycenić . Dostaniesz na niego gwarancję , atest higieniczny , oraz aprobatę techniczną dopuszczającą ten produkt do montażu w budownictwie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.