Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Naczynie Wzbiorcze Jeszcze Raz


krysluka

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Ponieważ dużo jest szkół instalacji naczynia wzbiorczego jeszcze więcej producentów a jedna PN proszę może ktoś bez owijania w bawełnę napisze jak powinno się podłączyć naczynie jak na rysunku. Myślę że rura wzbiorcza od zasilania kotła do otworu 1". Otwór 1/2" do atmosfery. Rurę bezpieczeństwa stworzyć między rurą wzbiorczą a otworem 3/4" ?. A jak poprowadzić rurę sygmalizacyjną (otwór 3/4" jest moim zdaniem za wysoko)? a jak przelewową? Dodatkowo zkołowano mnie na tym forum połączeniem naczynia z powrotem do kotła, czego nie uwzględnai PN. W przpadku mojej instalacji naczynie będzie 1,5 m nad kotłem, ponieważ c.o. będzie zasilane poprzez wymiennik płytowy. Nie chcę pytać swojego instalatora ponieważ wykonał mi C.O. w układzie zamkniętym. Proszę o radę.

post-6456-1237968929_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mamy cztery otwory w naczyniu

1. Rura wznośna - od zasilania kotła

2. rura opadowa - powrót kotła

3. rura sygnalizacyjna - przelewowa, nadmiarowa

4. rura łączącą zbiornik z atmosferą, odpowietrzającapost-4692-1237973387_thumb.jpg

Na schemacie jest też wpięta rura uzupełniająca (zasilająca), a odpowietrzenie jest połączone z przelewem, różni się też trochę nazewnictwo.

Rura wznośna nazwana jest na rysunku jako rura bezpieczeństwa

Rura opadowa nazwana jest na rysunku jako rura wzbiorcza

post-4692-1237973865_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

na mój gust, otwór 1" - rura wzbiorcza,

otwór 3/4" - rura przelewowa z odgałęzieniem "do atmosfery" jako odpowietrzenie (ewen. o kształcie spełniającym rolę syfonu),

otwór 1/2" rura bezpieczeństwa (przy małym kotle może być połączona z przelewową (bodajże do 25kW ale to radze zweryfikować)

 

Do rury sygnalizacyjnej powinno być osobne przyłącze, na zdrowy rozsądek można się podłączyć do rury wzbiorczej (do przelewowej nie, ponieważ ona po przelaniu nadmiaru pozostaje pusta), ale to tylko na zdrowy rozsądek, nie wiem co na to przepisy.

Tyle ode mnie. Niech się również wypowiedzą mądrzejsze głowy.

 

Nie jetem instalatorem

 

Pozdrawiam

 

------------------------

 

Oczywiście napisałem bzdurę, odpowietrzenie nie może być z "syfonem"

Chodziło mi o to, że (przede wszystkim jeśli odpowietrzenie jest na zewnątrz)

warto wykonać "haczyk" w dół"

sorry

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mamy cztery otwory w naczyniu

1. Rura wznośna - od zasilania kotła

2. rura opadowa - powrót kotła

3. rura sygnalizacyjna - przelewowa, nadmiarowa

4. rura łączącą zbiornik z atmosferą, odpowietrzającapost-4692-1237973387_thumb.jpg

Na schemacie jest też wpięta rura uzupełniająca (zasilająca), a odpowietrzenie jest połączone z przelewem, różni się też trochę nazewnictwo.

Rura wznośna nazwana jest na rysunku jako rura bezpieczeństwa

Rura opadowa nazwana jest na rysunku jako rura wzbiorcza

post-4692-1237973865_thumb.jpg

 

 

Wszystko niemal rozumiem ale mój zbiornik ma trzy otwory. czy dla kotłów małych (mój ma 22,5 kW) wszystkie rury są niezbędne, średnice jak na rysunku są obowiązujące? Gdybyś 'guitar' zechciał odpowiedzieć z wdzięcznością przystąpię do modernizacji swojego układu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko niemal rozumiem ale mój zbiornik ma trzy otwory

Jeśli naczynie ma trzy otwory to znaczy że są one do

- rury wzbiorczej

- rury bezpieczeństwa

- rury przelewowej

 

Jeśli chodzi o rurę wzbiorczą i rurę bezpieczeństwa, to w przypadku jednego kotła lub wymiennika obie mogą być tą samą rurą idąc od kotła, ale przy naczyniu rozdzielają się - jedno idzie od spodu, drugie od góry.

 

Norma dopuszcza dwa sposoby montowania rury odpowietrzającej - albo jako osobną rurę, albo jako przedłużenie rury przelewowej.

 

Aby opis był pełny - jest jeszcze rura sygnalizacyjna, ale to jest "urządzenie uzupełniające", a więc chyba nie obowiązkowe.

 

Akurat mam przed sobą oryginał PN z hologramem, mam nadzieję, że niczego nie pokręciłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.