Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Podłączenie Przez Rozdzielacz Kilku Nierównych Sekcji.


Realmix

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witajcie, mam mały problem. W rozbudowanym domu muszę rozprowadzić ogrzewanie. Dostosowując się do obecnej instalacji najłatwiejsze by było założenie rozdzielacza i zrobienie czegoś takiego na pompie. Czy ma to szanse zadziałać?

post-77594-0-37854000-1517149052_thumb.jpg  

Opublikowano

Serdeczne dzięki za pomoc. Czyli drugą pompę na tę sekcję dać? A czy regulacja ta, która jest na rozdzielaczu (zawory) + zawory termostatyczne na grzejnikach wystarczą?

Opublikowano

Jedna pompa powinna to pociągnąć , ale zaraz za nią powinno być rozgałęzienie na tą 16 i na pozostałe grzejniki

regulacja hydrauliczna jest na samych grzejnikach - tzw nastawy wstępne grzejników lub w starszych modelach kryzowanie grzejników.

Na rozdzielaczach nie regulujesz , tylko odcinasz obiegi.

  • 4 tygodnie później...
Opublikowano

Witam ponownie, grzejniki powieszone, rurki sprowadzone do kotłowni, piec na miejscu i... następne wątpliwości :-)

Więc z prośbą o pomoc dwa pytania.

Z pieca zasilanie i powrót wychodzi 1 1/2". Na rynku nie znalazłem rozdzielacza z 6/4 na 4x3/4 więc czy rzeźba jak na załączonym obrazku będzie uzasadniona? Z pieca do "rozdzielacza" wyjdę 6/4 a od rozdzielacza na sekcje 4x3/4 i powrót tak samo. 

 

I jeszcze jedna wątpliwość - jaka pompa cyrkulacyjna? Piec 40KW pellet, układ zamknięty, pompa montowana na rurze 6/4, 17 grzejników w 4 sekcjach ok 35KW, odległość (wysokość) od najniższego do najwyższego grzejnika ok 6m.

 

Pozdrawiam serdecznie

Marcin

post-77594-0-57072300-1519378992_thumb.jpg

Opublikowano

Jak powyżej PP25 to nie odpowiednik 3/4!

Nawet 32 może mieć ciężko, a 32 to odpowiednik 3/4. Odpowiednikiem 1 cala jest 40tka co nie czarujmy się jest już po prostu czasem za grube.

Szeregowe łączenie dużych mocy jest upierdliwe głównie z racji na rozmiar rur. Lepiej czasem dołożyć sekcji w rozdzielaczu i pociągnąć więcej rury, lub zrobić grubszy pion i gdzieś na pięterku już cieńszymi rurami coś obrobić.

Nie dasz rady tej 16tki podzielić np na 2 obiegi? Już lżej by było do regulacji i rura cieńsza kosztem dodatkowego "pionu"
 

Opublikowano

Dzięki za pomoc. Zrobione. Sekcja 16kw podzielona na 10 i 6kw. Tylko czy taki "rozdzielacz" jak na rysunku może być? No i jeszcze pompa. Jaką polecacie pompę i czy na zasilaniu? Do tego grupę bezpieczeństwa również na zasilaniu z naczyniem przeponowym 35l powinno wystarczyć?  

Opublikowano

Naczynie przeponowe pierwsze za piecem na powrocie. Zawór bezp. na zasilaniu bez armatury - tak mówi norma. Do tego wężownica schładzająca. Jak masz hydrofor to w ogóle nie powinieneś brać zamkniętego pod uwagę.

Co do schematu - to ogólnie szeregówka jest upierdliwa - lepiej jest jak pisałem kilka grubszych rur do rozdzielacza i tam to wszystko porozdzielać.

Co do pompy - musisz mieć jakąś ochronę powrotu więc na powrocie będzie pompa z zaworem 3D do ochrony powrotu, druga zasilającą dom będzie na zasilaniu.

Jak masz już dosyć wypaśny piec to nie oszczędzaj na instalacji. Wstaw kompletny proponowany schemat to zaraz Cię tu koledzy wyprostują :)

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.