Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ogrzewanie Małego Kurnika


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć.

Mam niewielki kurnik na 300 sztuk, ok 70 m2 (190m3). Temperatura na zewnątrz -10, w środku 2-3 stopnie. Stary, pożądny budynek, jednak nieszczelne okna i dziura wyjściowa na zewnątrz, wentylator. Chciałbym utrzymać stała temperaturę w przedziale 10-16 stopni, czyli zwiększyć obecną o 10.

Ustaliłem, ze wystarczyłaby nagrzewnica o mocy 8-10 kw. Jestem zielony w temacie ogrzewania, wiec jak długo taka nagrzewnica musiałaby dziennie pracować? Wygeneruje to duże koszta?

Planowałem zakup olejowej, ale z opcja odprowadzania spalin to ceny 3k wzwyż, wiec myślę głównie o elektrycznej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedys w kurnikach stosowało się promienniki podczerwieni,np. Philips na zwykły żarówkowy gwint E27. Nagrzewnica nie będzie efektywna,jeśli jest duża wymiana powietrza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najpierw styropian jeśli chcesz ogrzewać; głównie nad stropem i ściany potem możesz pomyśleć nad dogrzaniem i jednoczesnym doświetleniem lampą typu Kwoka tak jak napisał kolega wyżej. poz Hermogenes

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomieszczenie ma ściany z podwójnej cegły, od wewnątrz płyta karton gips, od sufitu styropian, a nad sufitem spoczywa duża ilość słomy. Także teoretycznie trzyma ciepło. Wymiana powietrza następuje przez lekko uchylone okna i po przeciwnej stronie nieszczelne drewniane drzwi i wentylator. Wentylator pracuje co 3-4h przez 15 minut. 

Jaką powierzchnię potrafi ocieplić taki promiennik? Musiałbym ich pomontować kilka na odpowiedniej wysokości? Będzie to lepsza opcja niż nagrzewnica elektryczna włączająca się równomiernie z wentylatorem? Przy temperaturze 0 stopni na zewnątrz, w środku jest 10-11, więc używałbym jej tylko przy mrozach poniżej -3 stopni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Promiennikiem będziesz grzał bezpośrednio kury natomiast powietrze mające nawet temperaturę 30C będzie te kury chłodzić ( znasz zapewne temperaturę ciała kury ) szczególnie gdy masz wymuszony przepływ. Ciepłe powietrze i tak będzie wędrować ku górze nie do kury. Musisz sobie wyszukać w sieci na ile kur ta lampa starcza . Pytałem się sąsiadki mówiła że kury jak pingwiny jak im zimno zbijają się w gromadę ,a drzwi od kurnika zamyka tylko na noc teraz były otwarte mimo mrozu -5 C.  Zamyka dopiero jak temperatura w dzień spada niżej -10 C . poz Hermogenes

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

pytanie zasadnicze ile na to chcesz wydać ? bo jeśli myślisz o kwocie ok 4 tys to nic tańszego w kosztach eksploatacji nie znajdziesz jak klimatyzacja kanałowa , to jest bardzo wydajne stworzenie wieszasz wymiennik w środku a reszta na zewnątrz i za grosze grzeje i to bezobsługowo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.