Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jaka Srednica Komina Kocioł Na Pellet


Grzesiekz182

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam,mam Uniwersalny komin systemowy BRATA 200mm jestem przed kupnem kotła na pellet Lazar Smartfire 11kw lub Biawar pellux compact 12 kw, zalecany przekrój komina Biawar 160mm dla Lazara 100-110mm czy będzie jakiś problem że srednica komina jest wieksza?

Opublikowano

Witam,dzieki za odpowiedz czy od razu musze montować RCK czy najpierw podłączyć kocioł i zobaczyć czy będzie jakiś problem wybór będzie chyba na kocioł Lazar tam jest zalecana srednica 100mm a ja ma 200mm czyli dużo za duży czy RCK na pewno rozwiaze ten problem czy może lepiej szukac innego kotła?

Opublikowano

Za duży do pelletu na taki kociołek, będzie źle.

Jak inny producent kotła na pellet twierdzi,że fi200mm będzie dobre dla kotła 11-14kW, to szukaj takiego, może znajdziesz

 

Ten komin to jest na duże mocowo kotły, pewnie taki kupiłeś, bo taki mieli na stanie w hurtowni budowlanej a nie chciało Ci sie zamawiać i czekać za mniejszym

 

taką średnicę to jeszcze ekogroszek 12-13kW przełknie, ale na pelecie będą kłopoty, RCK to raczej od startu dla peleciaka kupuj i nie czekaj,że może będzie dobrze bez tego.

Opublikowano

Witam,komin taki kupiłem bo miałem kupic kociol na ekogoszek z dodatkowym paleniskiem ale już mi przeszło czy jak zamontuje RCK to rozwiąże problem?

Opublikowano

Więc powinno być ok jeśli zaintaluje RCK? bo już się martwię że mam f200 a Lazar zaleca f100-110 a potem będzie problem z regulacja kotła i będzie palił 50kg na dobę

Opublikowano

To jest odpowiedz z Lazara

 

Zgodnie z instrukcją obsługi, kocioł można podłączyć do kominów  od minimalnej średnicy wyjścia z kotła do max fi 200

W przypadku SF 11 mamy fi 100,  a w SF 15 mamy fi 120

Różnice są spore, dlatego zalecamy zamontowanie regulatora ciągu np : Darko

Regulator powinien pomóc ograniczyć naturalny ciąg kominowy - spaliny nie będą wyciągane przez komin.

Na pewno zobaczymy to podczas uruchomienie kotła, spaliny nie powinny przekraczać temperatury 120-130 st.C

W skrajnych przypadkach gdzie budynek jest usytuowany na wzgórzu, bez żadnych zabudowań, komin przekracza wysokość 8-9 metrów zalecane jest założenie wkładu kominowego o średnicy kotła.

  • 3 miesiące temu...
Opublikowano

Witam, kupuję Lazara sf15 i muszę zamontować wkład. Komin ma wysokość 10m,a budynek stoi w otoczeniu innych. Jest prawie najwyższy. Ciąg jest zawsze, raz słabszy, raz silniejszy, nie cofa się. Jak włożę fi130mm plus regulator ciągu, to powinno być ok? Taki wejdzie bez problemu, teraz jest z cegły 15x27cm.

Opublikowano

RCK ma średnice 150mm i do takiej średnicy będzie prawidłowo działał. Jak dasz do komina 200 to Ci nie skompensuje. Z tego co wiem Lazar bardzo pilnuje ciągu kominowego.

Opublikowano

W takim razie sprawdzę fi 140, ale wątpię, może być ciasno miejscami. Jak nie to dam 130mm. A co myślicie o regulatorze ciągu smartflow z firmy Polmar?

Opublikowano

Dzięki za radę. Dam wkład 130mm, pod czopuchem regulator, potem wyczystka. Choć wyczystkę z drzwiczkami mogę umieścić tak na wys 30-40 cm, to może w wyczystce.

Opublikowano

Kurczę, siedziałem sobie w kotłowni i nie wziąłem jednej sprawy pod uwagę. Otóż, mam jeszcze jeden komin z wkładem, który jest obok tego , do którego jest teraz podłączony śmieciuch. W momencie murowania był wstawiany wkład, tylko do końca nie wiem z jakiego materiału. Miał być wykorzystany do kotła gazowego w przyszłości, ale gaz nie został podłączony i nie będzie. Ma on średnicę fi120mm i jest z materiału, do którego nie przyczepia się magnez. Grubość, na tyle, na ile udało mi się zmierzyć, to ok.08mm. Ciężko dojść, muszę więcej podkuć. Z tego co pamiętam, był on obmurowany w momencie wstawiania. Może włączyć się do niego?

Opublikowano

No też tak myślę. Przy takich temperaturach spalin, jakie są przy palecie, to pewnie nie będzie dużych zmian wymiarów tego wkładu. W trójniku widzę, że jest zamontowany dobrze, czyli węższa cześć wkładana od góry w kielich. Przy budowie mnie nie było, a z powieści teścia, to w momencie stawiania komina, był wstawiany ten wkład, odcinek po odcinku. Sprawdzę, jaki ma ciąg i wtedy zdecyduję. Troszkę bym zaoszczędził... Normalnie zapomniałem o tym przewodzie.

Opublikowano

Panowie a jak to jest z RCK. W instrukcji kotła jest napisane, że ciąg powinien być między 1Pa, a 8Pa. Maksymalny nie może przekraczać 10Pa. Czy regulator, który ma zadanie? Rozumiem, że jeśli ustawię na skali 10Pa, to regulator nie dopuści do przekroczenia 10Pa?

Opublikowano

ok, dzięki za odpowiedź. Komin pewnie zostanie 120mm, więc pod czopuchem dam trójnik i tam zamontuję rck z redukcją na 120mm, dobrze kombinuję?

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.