Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Połączenie 3 Buforów


Gienio

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Mam spory kociołek (44kw) a dom 150m2, więc duuży zapas mocy. Mam też duże pomieszczenie na kotłownię tuż obok domu. Mogę w nim zmieścić 3 bufory, każdy 3000 litrów. Nic tylko znaleźć sposób na zmagazynowanie tego potencjału mocy i rozpalać np co 2-3 dni. Proszę doświadczonych forumowiczów o podzielenie się, jak te bufory połączyć. Ogrzewanie jest grzejnikowe i raczej teraz tego zmieniać nie będę. Wiem, że przy grzejnikach lepiej jest mieć 3000 litrów w temperaturze 90 stopni niż 9000 litrów w temperaturze 45... A zatem bufory powinny być ładowane po kolei, czyli kocioł ma grzać drugi bufor dopiero wtedy, gdy pierwszy jest pełny a trzeci po naładowaniu drugiego. Będę wdzięczny za sprawdzony w praktyce schemat lub podpowiedzi wynikające z wiedzy fachowej. Nie będę montował sam, bo nie jestem fachowcem, ale chcę rozumieć, co dobrze zadziała i dlaczego. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój kocioł to MPM DS, 40-44 kw. Darowany, więc dobry i najtańszy :)

co to jest HG? Popatrzyłem na to, co proponuje Atmos, znalazłem układ ładujący trzy zbiorniki. Niczym się nie różni od podłączenia 1 zbiornika. Po prostu ładują się trzy zbiorniki jednocześnie. A ja chciałbym mieć mieć system z kaskadowym ładowaniem, żeby zbiorniki ładowały się po kolei. Gdyby z jakiegoś powodu nie było możliwości załadowania do pełna wszystkich trzech zbiorników, to wolę mieć jeden naładowany na 100 %, drugi na 60% niż wszystkie trzy na 40%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To że darowany wcale nie oznacza że będzie najtańszy! Wszystko można  wykonać np stosując 3D w funkcji rozdzielającej czy elektrozawory, ale problem to odpowiedni sterownik. Kocioł jest olbrzymi i będzie trudny do opanowania, a żeby mógł ładować bufor powinien pracować na mocy maksymalnej. Dalej twierdzę że najlepszym rozwiązaniem jest pozbycie się tego "smoka" tym bardziej że kocioł tej samej firmy o mocy 14 kW kosztuje ok 4 tyś. Koszt buforów i koniecznej armatury, pomp, sterowników....... i robocizny,  będzie zdecydowanie wyższy niż koszt zakupu nowego kotła (radzę kupować póki jeszcze są!). Żeby wymusić przepływ przez kocioł i bufory potrzebna będzie całkiem spora pompa, 32/60 może 32/80 (trzeba to policzyć!)  co już daje rachunek na 800-1200 zł (w taniej wersji). Zawory 3d z siłownikiem  min 2 szt po 8-9 stówek szt co daje 1800 + sterownik  o którego cenie trudno nawet coś powiedzieć i te  bufory min 2 tyś szt daje razem 9-10 tyś zł, kolejny 1000 jak nie więcej będą potrzebne na kształtki, rury o robociźnie nie wspominając. A trzeba też pamiętać o instalacji która wymaga kolejnej pompy i sterowania  co z montażem może dać kolejny tysiączek  Krótko mówiąc ekonomii w tym nie ma żadnej.   Ale ja tylko "radzę" a decyzja i pieniądze są  twoje. Może masz 15 tyś zł do wydania to oczywiście rób. Myślę że za te 15 tyś ogrzewał byś ten dom przez lat min 5, ale bogatemu wszystko wolno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też szukałem systemu zarządzania buforami, ale chyba za mały pieniądz takiego nie znajdziesz. Zrobienie z kolei kaskady na 3 bufory będzie wymagało tęgiej głowy i sporo automatyki. Taki bufor 3000L też sporo kosztuje. około 7500 zł. Więc chyba prościej i taniej dołożyć piec na ekogroszek. Ustawić na 50stC podłączyć razem do bufora i jeżeli zaczniesz palić w tym dużym sam przejdzie w podtrzymanie.

Aby zagrzać 3000L wody o 50stC potrzeba 174KWh energii o ile dobrze policzyłem.

 

Nie znam się zbytnio, ale mam podobnie tylko że za MPMa robi 16m2 paneli słonecznych. Nawet o tej porze roku (wczoraj) potrafią wyłączyć piec na 5 godzin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba tylko pamiętać, że bufor około 3000l ma swoje gabaryty, a tutaj nie wystarczy bufor zrobiony np z cysterny , gdyż bufor powinien być wysoki, wtedy ma sens uwarstwienie wody i rozkład temperatur.

 

Piszę o tym , gdyż w tamtym roku jeden z kolegów kupił cysternę 5000 z nierdzewki, taką na mleko i z niej bufor nie wyszedł, za szybko spadała temperatura, gdyż cała woda się mieszała z zimną wodą z powrotu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Piszę o tym , gdyż w tamtym roku jeden z kolegów kupił cysternę 5000 z nierdzewki, taką na mleko i z niej bufor nie wyszedł...

 

Może i dobrze że nie wyszedł...

 

http://www.udt.gov.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=638:instalacja-urzadzen-kotlowni-wodnej-ponizej-110-stopni-podleglosc-dozorowi-technicznemu&catid=160:bok-2&Itemid=978

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuszna uwaga! Ale warto o tym pamiętać przy konfiguracji takich pomysłów.

 

PS. Nie trzymam szamba w kotłowni oraz ciśnienie tam nie przekracza 0,5bar...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaka instalacja???

 

Podłączyłeś szambo do kotła???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też szukałem systemu zarządzania buforami, ale chyba za mały pieniądz takiego nie znajdziesz. Zrobienie z kolei kaskady na 3 bufory będzie wymagało tęgiej głowy i sporo automatyki. Taki bufor 3000L też sporo kosztuje. około 7500 zł. Więc chyba prościej i taniej dołożyć piec na ekogroszek. Ustawić na 50stC podłączyć razem do bufora i jeżeli zaczniesz palić w tym dużym sam przejdzie w podtrzymanie.

Aby zagrzać 3000L wody o 50stC potrzeba 174KWh energii o ile dobrze policzyłem.

 

Nie znam się zbytnio, ale mam podobnie tylko że za MPMa robi 16m2 paneli słonecznych. Nawet o tej porze roku (wczoraj) potrafią wyłączyć piec na 5 godzin.

 

dzięki za sugestię. Drugi, bardziej bezobsługowy kocioł to też rozwiązanie. Na kotłownię będę adaptował budynek gospodarczy, więc sądzę, że dostawienie drugiego komina nie będzie technicznie niemożliwe. 

Twoje panele słoneczne to solary czy fotowoltanika? Mam sporą połać dachu od południowej strony i też myślę o skorzystaniu z tego źródła energii. Będę wdzięczny za podzielenie się doświadczeniem.   

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Twoje panele słoneczne to solary czy fotowoltanika? Mam sporą połać dachu od południowej strony i też myślę o skorzystaniu z tego źródła energii. Będę wdzięczny za podzielenie się doświadczeniem.   

Zacznę od tego że wszystko co tu napisałem jest moim pomysłem, specjalistą nie jestem i robię to co robię na własną odpowiedzialność.

Moja instalacja OZE to solary na ciepłą wodę. Zwykłe najtańsze panele 16m2. Nowe kosztowały jak pamiętam 4,5tys PLN. Instalacja do tego nieco ponad tysiąc + bufor 500l, który i tak dokładałem ze względu na modernizację instalacji CO.

Powierzchnia jest około 2x przewymiarowana (przynajmniej wg zaleceń). Panele ustawione pod kątem niecałe 70stopni, aby łapały jak najwięcej słońca wiosenno/jesiennego, a ich sprawność nieco spadała w lecie. Z powodu kąta oraz tego, że żadnego poważnego opisu takiej instalacji nie widziałem, postanowiłem zbudować ją nisko, żeby mieć do niej dostęp.

 

W styczniu planuję dołożyć 2000L bufora (2x1000 spięte razem) w układzie kaskadowym. Układ ładowania także w wersji nisko kosztowej. Jeżeli zadziała opiszę co i jak.

Przyszły sezon będzie cały z takim rozwiązaniem. Napiszę co działa a co nie.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdaje mi się, ze jest możliwe połączenie kaskadowe w taki sposób, że kocioł jest źródłem ciepła dla zbiornika 1, zbiornik 1 jest źródłem ciepła dla zbiornika 2. A przy rozładowywaniu ciepło do obiegu grzejnikowego jest brane ze zbiornika 1 a gdy ten nieco ostygnie to zbiornik 2 staje się dla niego źródłem ciepła. Chyba można to zrobić jedynie za pomocą pomp, które sterowane są zwykłymi sterownikami pracującymi na bazie pomiaru różnicy temperatur. Tyle, że pomp będzie kilka...

Ja na razie jestem na etapie prac koncepcyjnych i teoretycznych. Kotłownie zamierzam robić w przyszłym roku. Jeśli Ty zrobisz wcześniej to napisz jakie przyjąłeś rozwiązania i jak to działa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Dzień dobry.

 

Piszę po dłuższej nieobecności. Znalazłem ciekawy sterownik różnicowy który można by zastosować do sterowania kaskadowym ładowaniem i rozładowaniem buforów.

To jest takie coś

http://diko-tech.pl/produkty/sterowniki-solarne/TechSoll2/

Ma on opcję sterowania dwoma źródłami ciepła, a przecież oto chodzi. Raz jeden jest źródłem, a później drugi

Czujnik T1 - góra bufora pierwszego

Czujnik T2 - trzeba by poeksperymentować ale chyba około środka

Czujnik T3 - góra bufora drugiego

 

Czujniki T1 i 2 sterują pompą ładującą

Czujniki T2 i 3 sterują rozładowującą

 

Można ustawić by ładowały tylko nadmiar ciepła - wiadomo rozładowanie leci równo (tu innej opcji nie ma)

 

Pozdrawiam

Temat będę uskuteczniał w tym miesiącu. Zobaczymy co wyjdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że przy grzejnikach lepiej jest mieć 3000 litrów w temperaturze 90 stopni niż 9000 litrów w temperaturze 45... A zatem bufory powinny być ładowane po kolei, czyli kocioł ma grzać drugi bufor dopiero wtedy, gdy pierwszy jest pełny a trzeci po naładowaniu drugiego. Będę wdzięczny za sprawdzony w praktyce schemat lub podpowiedzi wynikające z wiedzy fachowej. Nie będę montował sam, bo nie jestem fachowcem, ale chcę rozumieć, co dobrze zadziała i dlaczego. 

 

 

Poddaje do zastanowienia się / analizy zasade działania tak połączonych buforów:

 

PS. Zabezpieczenie powrotu pomijamy (są też inne sposoby - ale nie koniecznie lepsze)

 

post-70489-0-47471000-1523186781_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Domniemam tylko, ze bierzemy zawsze zza kotla czyli z pierwszego bufora a wraca do ostatniego.

 

Zastanawialem sie tylko co w przypadku gdy bedzie wracac cieplejsza woda od tej ktora znajduje sie w ostatnim...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.