Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ustawienie Kotła Galmet Eko-Gt Kwpd Duo 17Kw


bart88

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Wszystkich !

Mam do Państwa prośbę o pomoc we właściwym skonfigurowaniu sterownika do kotła którego model podałem w tytule. Napiszę więcej szczegółów aby ułatwić Wam rozwinięcie tematu. 

Kocioł - jak w tytule

Sterownik - Galmet eLider 

Powierzchnia domu - 160m2 ocieplony , okna plastiki, podłogówka + grzejniki aluminiowe

Pompy- Wilo Yonos PICO 2.0 25/1-4 180MM 230V obiegowa, Wilo Yonos PICO 25/1-6 180mm 230V obiegowa

Zawór regulacyjny - AFRISO ARV 484 Proclick 4-Drog.

Siłownik - AFRISO ARM 343 Proclick 3-Punktowy 120Sek.90

Zbiornik na wodę - Galmet 140l wiszący pionowo.

 

Obecnie mam ustawiona temp pieca 47 stopni jednak komputer i tak nagrzewa do 50-53 stopni kociol . Temp wody na grzejniki ustawiona 40, na zbiornik z wodą 45 stopni. Komputer pokazuje zuzycie na poziomie 21kg na dobę co uwazam za grubą przesadę gdyż na dworze mamy 6 stopni na plusie a w domu jest tak ciepło, że możnaby na majtach chodzić i uchylić okna . Wszystkie kaloryfery ustawione na danfosie na pozycje 3 a podlogówka ustawiona na 35 stopni. Moc kotła ograniczona do 70% , czujnik pogodowy nie podłączony, tryb pracy dwustawny oraz "ZIMA" . Jeżeli potrzebujecie więcej informacji aby mi pomóc postaram się odpowiedzieć na Wasze pytania. Proszę o pomoc w prawidlowym ustawieniu sterownika aby groszek sie niepotrzebnie nie spalał. Z góry dziekuje za odpowiedzi !! :))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego a masz coś takiego jak palenie z trybem PID, czyli w pełnym automacie? Dlaczego Masz tak niską temp.zadaną? Jest czujnik pogodowy to go podłącz , u mnie pogodówka fajnie steruje temperaturą poprzez siłownik na zaworze 4d. Ja co prawda ogrzewam 130 m2 bez podłogówki i spalanie dobowe mam na poziomie 10-12 kg. Moc kotła mam na 40%. (Defro Komfort Eko PZ 15kW)

 

Wysłane z mojego SM-A510F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest opcja do wyboru czy ma byc tryb Automat czy Dwustawna . Mam rozbieżne informacje na ten temat bo w internecie wyczytalem, ze majac tryb dwustawny to automatycznie pare kg na dobe bedzie mniejsze zuzycie a za to inny serwisant mi polecal tryb automat tak wiec sam nie wiem bo sie nie znam ...  Tak niska temperature zalecil mi sprzedawca kotla, ze moge spokojnie tak niska ustawic i powinno byc mniejsze zuzycie a problem ze skraplanie nie bedzie u mnie mial miejsca z racji 4 droznej pompy czy jakos tak.  Za to mowil, zeby moc kotla ustawic na 100% bo to bedzie ok.  Co do czujnika pogodowego to tak samo ... dwie osoby mi mowily, zeby tego nie montowac bo to sie u mnie nie sprawdzi... lepiej samemu ustawiac zeby kociol nie wariowal przez czujnik. I w koncu dotarlem tutaj na forum aby jakos tą wiedze uporządkować bo ja sie osobiscie nie znam ale co czlowiek to inna opinia jak powinno byc.... Proszę o pomoc od osob z doswiadczeniem, wiedzą ... jak optymalnie ustawic parametry aby optymalnie dopalac ekogroszek . Liczę na Waszą pomoc :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

DZIEKUJE WSZYSTKIM za tak wiele odpowiedzi i tak ogromną pomoc jaka mi udzieliliscie w moim wątku. Staralem sie jak najwiecej szczegolow opisac abyscie mogli mi pomoc, nagralem nawet filmik i udostepnilem. I olaliscie temat .... no szkoda, dzieki za chociaz JEDEN post w moim wątku .... liczylem, ze jest wieksza chec niesienia pomocy no ale mylilem sie :) Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bart88 - Dom nowy czy stary?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może masz duży cug w kominie i wyciąga ci ciepło z kotła kominem.Z tego co przejrzałem ten kocioł nie ma zawirowywaczy spalin .Możesz dorobić , dopasować jakieś zawirowywacze  z blachy.Jak kopiec się nie zapada możesz spróbować wydłużyć przerwę.Ogrzewanie podłogowe za wysoko temperatura podłogi nie powinna przekraczać 29 stopni w pokojach dziennych, 33 stopnie w łazienkach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może masz duży cug w kominie i wyciąga ci ciepło z kotła kominem.Z tego co przejrzałem ten kocioł nie ma zawirowywaczy spalin .Możesz dorobić , dopasować jakieś zawirowywacze z blachy.

Już z tym kombinowalem i jak bardziej zamknąłem to dochodziło do tego, że nie spalal się ekogroszek tylko wyrzucany był nie spalony do popielnika. Tak więc raczej nie tutaj problem :)

 

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bart88, ale Ty się chwalisz czy się żalisz...sam pisałeś że czytałeś tu na forum , to poczytaj jeszcze więcej i ze zrozumieniem...pytałem Cię i sugerowałem że masz za niska temp zadana min to 60 , 65 lub więcej stopni...i co? Podniosleś czy mam do Ciebie przyjechać i podnieść. Piszesz o jakiejś pompie czterodrogowej czy coś takiego a masz zawór 4 drogowy. Proszę czytaj i pisz ze zrozumieniem . Piszesz że sprzedawca kotła kazał Ci trzymać tak niską temperaturę zadana ok...rozumiem go bo jak będziesz tak nisko palił to kocioł szybko szlak trafi i sprzeda Ci za parę lat nowy kocioł czysty interes ale dla niego...skoro jest taki mądry to niech on Ci pomoże , sorki za to co pisze ale do kogo masz pretensje? Możesz mieć tylko do siebie , bo choć mam inny kocioł to zasada palenia i paliwo mamy takie same...eko-groszek będzie się dobrze spalał, ekonomicznie i ekologicznie...poczytaj opinie i sugestie innych użytkowników takich kotłów jaki Ty masz. A jaki masz ciąg kominowy ? Ile Pascali? Może trzeba zastosować Regulator Ciągu Kominowego , bo przy tego typu kotłach raczej to jest zalecane ale nie każdy się do tego stosuje.

 

Wysłane z mojego SM-A510F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już z tym kombinowalem i jak bardziej zamknąłem to dochodziło do tego, że nie spalal się ekogroszek tylko wyrzucany był nie spalony do popielnika. Tak więc raczej nie tutaj problem :)

 

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

A co Ty zamykałeś?!...przymykanie czopucha, bo pewnie to miałeś na myśli tylko jeszcze pogarsza proces spalania. Do tego służy Regulator Ciągu Kominowego.

A jak masz niedopalony groszek to albo za dużo podajesz i nie zdąży się spalić albo za mało powietrza potrzebnego do odpowiedniego spalenia.

 

Wysłane z mojego SM-A510F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja się nie żale tylko staram się udzielić jak najszerszych informacji aby móc liczyć na Waszą pomoc. To co mam ustawione nie uważam za odpowiednie nastawy , odpowiadam tylko na pytanie czemu takie mam nastawy. Chyba Ty się zbyt nakreciles bo ja nie widzę tutaj nic złego z mojej strony . Jestem tu aby skonfrontować swoją wiedzę nabytą od sprzedawcy i montera z waszą i wyciągnięcie jakiś wniosków. :)

 

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzisz i znów nie czytasz ze zrozumieniem , nie odpowiadasz na pytania . Tylko widzisz że próba wyciągnięcia od Ciebie informacji i chęć pomocy i podpowiedzenia i podzielenia się swoimi doświadczeniami nazywasz nakrecaniem się...ok . Ja nie jestem żadnym fachowcem tylko jak Ty użytkownikiem , 17 lat paliłem w kotle zasypowym miałowym a od marca mam kocioł Defro z podajnikiem i też się uczę. A tu na forum dzięki czytaniu postów przed zakupem mojego kotła i teraz w trakcie użytkowania też korzystałem z pomocy bardziej doświadczonych użytkowników i też się jeszcze uczę...

Powodzenia w szukaniu odpowiednich ustawień i obyś szybko wszystko opanował pozdrawiam Rafał.

 

Wysłane z mojego SM-A510F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak z ciekawości zapytam, jaką masz temperature rury przy piecu?

 

Mam podobny piec 22kwpd galmet'u. Ogolnie działam w PID'zie w trybie serwistanta (kod przy uruchamianiu "000000"). W tej chwili mam jakies 2s/32s pracy (wyjściowe dla PID'u, algorytm to zmienia przy większej mocy), moc maksymalną pieca 50% i 12s/15m w podtrzymaniu. Przysłona na wentylatorze otwarta na jakieś 2cm. Grzejniki mam na piętrze, odkręcam jak robi sie chłodno, podłogówka w łazience na piętrze odkręcona na 30 stopni, na dole podłogówka wszędzie, sterownik w salonie, temperatura ~21-21,5 stopnia; Drabinki w łazience odkręcone na full (6). Na grzejniki idzie max 40-42 stopnie;

 

Przy 0' na dworzu mam jakies 15-17kg na dobę; Dom 220m^2, ocieplony;

 

 

Jak mi zaczyna wyrzucać niedopalony węgiel do zwiększam przerwę w podawaniu; Jak robią sie spieki, zmniejszam czas podawania i przerwę (np. z 3s/60s na 2s/40s); jak zapada się żar to najpierw sprawdzam czy w podtrzymaniu czy w pracy i wprowadzam poprawki (więcej węgla, albo mniejsze przerwy)...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W chwili obecnej w trybie PID mialem nastawiona temperature kotla 55 stopni , wody 55 i ogrzewania 45. Zuzycie pokazywal mniej wiecej na poziomie 18 kg/dobe . Lecz piec chodzil cala dobe i nie wchodzil w ogole w tryb podtrzymania. W tej chwili sprobowalem nowy nastaw i zmienilem temperature pieca na 65 stopni i reszta nastawow bez zmian. Piec osiagajac temperature 65 przeszedl w tryb podtrzymania i osiagnal jeszcze temp 69 stopni. Mam nadzieje, ze taki wariant pomoze zmniejszyc dobowe zuzycie, zobaczymy.  Moc kotla mialem przy obecnym nastawie 100% i obecnie nadal taka zostawilem. Kalorycznosc ekogroszku na worku jest napisana 25 ale ustawilem w kotle 24 kJ. Podtrzymanie ustawilem na 8sek, 9 min. 10 sek podawania, nadmuch podtrzymania 20%. Cos byscie w tym zmienili ???? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak coś zmieniasz to zostawiaj ustawienia na 24h i po tym czasie obserwuj i wyciągaj wnioski.

 

Każda instalacja jest inna/każdy piec w danej instalacji będzie działał inaczej.

 

Piszesz że piec wcześnie chodził całą dobę na 55 stopniach. A co grzało/było wcześniej? Może woda w instalacji była zimna i potrzebowała się nagrzać. To jednak trochę litrów jest, stąd te problemy i duże zużycie...?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po ponad 12 h dzialania kotla na nowym ustawieniu temperatury tj 65 stopni kocioł pokazał zużycie 23 kg na dobę tak więc jeszcze gorzej niż wcześniej gdy temp mogła była ustawiona na 55 stopni i zużycie było około 18kg na dobę . Tak więc nadal nie wiem o co chodzi :)

 

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już z tym kombinowalem i jak bardziej zamknąłem to dochodziło do tego, że nie spalal się ekogroszek tylko wyrzucany był nie spalony do popielnika. Tak więc raczej nie tutaj problem :)

 

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

Szyber nie jest do regulacji ciągu kominowego ,od tego jest regulator ciągu kominowego(RCK).post-18548-0-20143300-1511858214_thumb.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam wszystkich odwiedzajacych moj wątek. Chcialem sie pochwalic, ze samemu metoda prob i bledow i dlugiej analizie .... ogarnalem kociol. Jest w koncu tak jak powinno byc. Krotko mowiac, w domu jest komfort termiczny a zuzycie kotla w tym momencie to 14kg/24h.  Przyznam sie rowniez, ze na pewnym etapie prob zuzycie dobowe wegla osiagnelo .... 34kg ! ... po dobie gdy zobaczylem ten wynik i pustke w zbiorniku na ekogroszek myslalem, ze zawalu dostane . Tym bardziej teraz czuje sie w domu jak bohater reklamy z castoramy .... zostan bohaterem w swoim domu hehehe :)  Mysle, ze jest obecnie bardzo dobrze i jedyne poprawki jakie ewentualnie naniose to w trybie podtrzymania aby ewentualnie jeszcze ten wynik odrobine poprawic jesli sie da ale nic wiecej juz nie dlubie bo jest bardzo dobrze :) Serdecznie pozdrawiam !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.