Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterowanie Pompą Cwu


tomko30

Rekomendowane odpowiedzi

Witam 


         Mam pytanie odnośnie sterowania pompą CWU. Pompa ta działa w instalacji jako ochrona powrotu do kotła SAS SOLID (wspomaga zawór 4d) i przy okazji grzeje zasobnik. Problem pojawia się przy wyższych tem. powietrza kiedy na instalacje idzie zimniejsza woda i obieg kotłowy radzi sobie bez udziału pompy CWU wtedy woda w zasobniku jest chłodna.


        Teraz moje pytanie czy da się podłączyć pompę CWU do sterownika kotła aby miała sygnał o konieczności pracy tak w przypadku niskiej temp. powrotu jak i niskiej temp. zasobnika (przekaźnik, stycznik ?). Zasilanie pompy jest ze sterownika kotla. Kocioł ma funkcje grzania zasobnika jak i ochrony powrotu.


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Mam pytanie odnośnie sterowania pompą CWU. Pompa ta działa w instalacji jako ochrona powrotu do kotła SAS SOLID (wspomaga zawór 4d) i przy okazji grzeje zasobnik. Problem pojawia się przy wyższych tem. powietrza kiedy na instalacje idzie zimniejsza woda i obieg kotłowy radzi sobie bez udziału pompy CWU wtedy woda w zasobniku jest chłodna.

Teraz moje pytanie czy da się podłączyć pompę CWU do sterownika kotła aby miała sygnał o konieczności pracy tak w przypadku niskiej temp. powrotu jak i niskiej temp. zasobnika (przekaźnik, stycznik ?). Zasilanie pompy jest ze sterownika kotla. Kocioł ma funkcje grzania zasobnika jak i ochrony powrotu.

Próbowałeś załączyć priorytet CWU?

Jeśli da się jednocześnie załączyć ochronę i priorytet to może jakoś to pójdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

         . Problem pojawia się przy wyższych tem. powietrza kiedy na instalacje idzie zimniejsza woda i obieg kotłowy radzi sobie bez udziału pompy CWU wtedy woda w zasobniku jest chłodna.

     

Jakim cudem woda w zasobniku może być chłodna? Zasobnik masz na myśli bojler? Przecież tam zawsze trafia (powinna trafiać) taka temp. jaka jest w kotle... Jak kocioł ma ciepło (czyli zawsze) to zasobnik też ma ciepło (też zawsze). Chyba, że ktoś skopał Ci instalke i zasilanie bojlera masz za zaworem 4D...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie- przecież CWU to osobny obieg który działa niezależnie i powinien ładować zasobnik gdy temperatura spadnie poniżej zadanej. Albo masz źle coś w sterowniku ustawione albo tak jak pisał kolega- ktoś skopał podłączenie. Daj jakieś zdjęcia albo schemat

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za zainteresowanie 

Panowie, nie mam osobnej pompy do obiegu kotłowego, robi to pompa CWU poprzez zasobnik.Teraz jeśli powrót jest zimny wszystko ok pompa działa, przy okazji grzejąc wodę w zasobniku. Jeżeli powrót jest ciepły pompa nie działa, woda w zasobniku wychładza się. Teraz moje pytanie czy jest jakieś urządzenie do którego podpiąć pompę żeby mogła pracować niezależnie z dwóch źródeł sygnału ze sterownika ( dogrzanie powrotu, dogrzanie zasobnika). Myślałem o przełączniku automatycznym ale on chyba potrzebuje cały czas napięcia i jeszcze problem kiedy sygnały do pompy będą w tej samej chwili.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sterowniku musisz to ustawić. Priorytet to grzanie zasobnika a ochrona powrotu przez pompę CWU to dodatkowa funkcja. Ochrona powrotu przez CWU działa przeważnie odwrotnie niż teraz jest u Ciebie-temperatura CWU jest dużo wyższa niż zadana tzn w okolicach temp kotła

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hajtaler428 tak chyba nie będzie działać bo pompa CWU jest podłączona w sterowniku jako pompa obiegu kotłowego i załącza się kiedy powrót zimny. Do pompy CWU jest osobne wejscie a drugiej nie ma i tu jest problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hajtaler428 tak chyba nie będzie działać bo pompa CWU jest podłączona w sterowniku jako pompa obiegu kotłowego i załącza się kiedy powrót zimny. Do pompy CWU jest osobne wejscie a drugiej nie ma i tu jest problem.

Zrób jak Ci pisze konopka. Jeśli ster potrafi realizować ochronę kotła przez CWU, to pompa będzie odpalać gdy temp powrotu spadnie poniżej zadanej.

Ster może mieć jakieś durne zabezpieczenie, i zatrzyma pompę CWU, gdy temp CO spadnie poniżej zadanej.

Wtedy podpinasz pompę prosto do gniazdka i zapominasz o sprawie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hajtaler428 tak chyba nie będzie działać bo pompa CWU jest podłączona w sterowniku jako pompa obiegu kotłowego i załącza się kiedy powrót zimny. Do pompy CWU jest osobne wejscie a drugiej nie ma i tu jest problem.

A no chyba że tak. Jeżeli sterownik nie ma opcji ochrony powrotu przez pompę CWU tylko potrzeba oddzielnej pompy kotłowej to pozostaje tylko tak jak pisali koledzy-pompa CWU na stałe. Tylko wtedy tak jak pisałem-temp CWU = temp kotła

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak najprościej na stałe bo w sterowniku MultiFun nie ma takiej opcji, przewidzieli dwie osobne pompy. Stąd właśnie bierze się moje kombinowanie jak by podłączyć ta pompę żeby jej nie spaliło i działała niezależnie z funkcją ochrony powrotu i grzania CWU. Ale to chyba bardziej zagadnienie dla jakiegoś elektryka jeśli w ogóle tak się da połączyć i jest to sensowne ekonomicznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Shogunowi na pewno chodziło o taki zwykły włącznik wbudowany we wtyczkę żeby nie trzeba było jej wyciągać z kontaktu a nie żadne wymyślne urządzenia.

I dlaczego sądzisz (autor) że włączenie pompy na stałe ją spali?

post-2974-0-87542100-1510070430_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się że w okresie przejściowym to trochę marnotrawienie energii. Czujnik tem. od zasobnika załączył by pompę na pół godzinki i odpoczynek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to musisz się zdecydować. Jeżeli piszesz że w cieplejsze dni obieg kotłowy daje radę na grawitacji to podłącz pompę normalnie jako CWU. Jak przyjdzie zima to jako pompę kotłową - prawdopodobnie będzie się załączać na tyle często że będziesz miał dość ciepłej wody. Jeżeli nie to na stałe do sieci

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie jeszcze raz:  w sterowniku (multifun) kotła są trzy gniazda do podłączenia pomp. Jedno CWU, drugie pompa przewałowa do obiegu kotłowego i trzecie do pompy cyrkulacyjnej. Mój zamysł był taki żeby pompę do CWU spiąć jakimś przekaźnikiem, przełącznikiem z gniazdem od sterowania pompą kotłowa żeby jedna pompa pracowała jakby w dwóch trybach (dostaje sygnał z zasobnika grzeje, dostaje sygnał z czujnika powrotu załącza się) tylko tyle. Wiem że najłatwiej zamontować małą pompę kotłowa albo CWU na stałe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Próbowałeś załączyć priorytet CWU?

Jeśli da się jednocześnie załączyć ochronę i priorytet to może jakoś to pójdzie.

Nie skojarzyłem ze masz Multifun i pompę podłączoną w dodatkowe gniazdo i tu nie przejdzie ten numer, potrzebujesz coś jak bramka OR tylko na 220V ale nie wiem czy znajdziesz gotowca.

Jak nie chcesz przerabiać instalacji to albo przełączyć tryb z "przewałowa" na "wymiennika" i wtedy chodzi jak pozostałe pompy albo pokombinować z położeniem czujnika powrotu (np blizej zasobnika, w sensie oszukać ster) albo z ustawieniem temperatury ochrony powrotu.

 

Edit.

Tak czy inaczej to tylko proteza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ewentualnie uderz prosto do Recalart z wnioskiem racjonalizatorskim o dopisanie do pompy CWU funkcji ochrony powrotu i wtedy wszystko jest na poziomie softu.

Wbrew pozorom to wcale nie takie głupie, ja kiedyś pisałem i w następnej wersji softu to było ;) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak Ci bardzo zależy, to zastosuj 2 styczniki/przekażniki. Pierwszy cewka do wyjścia CWU, drugi cewka do wyjscia przewałowego. Styki z obydwu łaczysz równolegle, które sterują pompką CWU na zasadzie zasilanie - Faza z gniazdka 230v do styków, ze styków do pompki, z pompki drugi przewód z powrotem do gniazdka do zera. No i tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Stary temat ale prosnty do zrobienia podpina sie pompe cwu na pompe kotla, w opciach serwisowych wlancza sie pompe przewalowa i umnie akurat temperatura powrotu ustawienia 50 stopni. I pompa pilnuje powrotu na 50 i przy okazji cwu nagrzeje, oczywiscie czujnik powrotu na powrocie :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.