klapoluchy Opublikowano 26 Października 2017 #1 Opublikowano 26 Października 2017 Witam Domek ma 3 kondygnacjie: Piwnica i tu jest rozproywadzona cala onstalacja Co. Piętro, tylko grzejniki aluminiowe 120 żeberek. Poddasze nie zamieszkałe. Dom ocieplony 10cm styropianu i 25 wełny pod dachem, na stropie 5cm styropianu. Cala instalacja zrobiona jest na rozdzielaczu i każdy grzejniki podłączony jest rurka pex 12.Powrot zabezpieczony przez CW a na grzejnikach głowice. Wszystko działa, w domu ciepło tylko w piwnicy mam prawie taką samą temperaturę jak na piętrze dzięki rurką od CO mimo że wszystko jest w otulinie. Czy jeżeli zmienił bym podłączenie grzejników z pexa 12 na plastik zgrzewany i dał większą średnicę rur tak żeby podłączyć 2 lub 3 grzejniki pod jedna nitkę zasilania to straty ciepła w piwnicy były by mniejsze. Teraz to normalnie mam z 200mb tego pexa na suficie a tak było by trochę mniej tych rur.
Gość mak Opublikowano 26 Października 2017 #2 Opublikowano 26 Października 2017 Daj jakieś zdjęcia instalacji. Z twojego opisu wynika z tego że w piwnicy dałeś rozdzielacz i po suficie piwnicy rozprowadziłeś instalację Raczej myślę że pex 16 nie 12 (pex wymiaruje się po zewnątrz). Jak pex jest ocieplony to nie powinien podnosić temperatury w piwnicy. Ciepła piwnica to nie jest wielki błąd dla ogólnego bilansu cieplnego budynku. Poza rurami ciepło może pochodzić z kotła (błędnie wykonana izolacja kotła) podłączenia kotła do komina, z podgrzewacza cwu (izolacja)...... Ciepła piwnica to ciepła podłoga na parterze a jak ciepła podłoga to zawsze potrzeba mniej energii do podgrzania pomieszczeń. Jak uważasz że jest za ciepło to szukaj elementu który tą piwnice podgrzewa, zaizolowane rury pex na suficie będą ostatnim elementem który tą temperaturę podnosi.
klapoluchy Opublikowano 26 Października 2017 Autor #3 Opublikowano 26 Października 2017 Byłem z termometrem elektronicznym w piwnicy i tak: w pomieszczeniu z piecem 24.5C a w pozostałej części średnio 19C. Rurki pex mają średnice 12mm. Mierzyłem też jak promieniują, to wyszło, że 40C tam, gdzie nie ma otuliny. Dla odmiany rura zgrzewana 32mm miała temp. 21C. W piecu najbardziej promieniują drzwiczki bo mają 40-50C. Czekam na jakieś sugestie z Waszej strony.
odpowietrznik Opublikowano 26 Października 2017 #4 Opublikowano 26 Października 2017 Instalacja niebezpieczna,kolejna
Maciek92 Opublikowano 26 Października 2017 #6 Opublikowano 26 Października 2017 Przerazajace jest to jak ta instalacja wyglada. Zamysl byl ciekawy, wykonanie gorsze. O samych wzgledach bezpieczenstwa koledzy wspomnieli wyzej. Co do samego tematu watku... Troche szukasz dziury w calym IMHO a na obecna chwile jedyna izolacja, ktora moze jeszcze bardziej ograniczyc straty ciepla to izolacja z welny mineralnej Rockwool. Jakkolwiek, podejrzewam, ze nie uda sie tego zmontowac w taki sposob, w jaki wymaga tego producent, chociazby dlatego ze instalacje pod ten system izolacyjny szykuje sie zawczasu (odpowiednie odstepy od scian, odpowiednie odstepy od kolanek, etc.). Kosztowo rowniez nie bylaby to tania sprawa.
Gość mak Opublikowano 27 Października 2017 #7 Opublikowano 27 Października 2017 Byłem z termometrem elektronicznym w piwnicy i tak: w pomieszczeniu z piecem 24.5C a w pozostałej części średnio 19C. Rurki pex mają średnice 12mm. Mierzyłem też jak promieniują, to wyszło, że 40C tam, gdzie nie ma otuliny. Dla odmiany rura zgrzewana 32mm miała temp. 21C. W piecu najbardziej promieniują drzwiczki bo mają 40-50C. Czekam na jakieś sugestie z Waszej strony. Zapomniałeś o ponad dwumetrowej rurze łączącej kocioł z kominem i masz główny element który podnosi temperaturę w piwnicy. Jak ten pex masz naprawdę 12mm to masz duuuuużo szczęścia że ta instalacja działa.
klapoluchy Opublikowano 27 Października 2017 Autor #8 Opublikowano 27 Października 2017 Czy z racji malego przekroju rur którymi podlaczone są grzejniki glowice termostatyczne mogą słabo działać?
sambor Opublikowano 27 Października 2017 #9 Opublikowano 27 Października 2017 To na pewno będzie główna przyczyna
klapoluchy Opublikowano 19 Listopada 2018 Autor #10 Opublikowano 19 Listopada 2018 Witam Sezon grzewczy już w pełni a ja mam kilka pytań odnośnie instalacji Na początku małe sprostowanie grzejniki są podlączone pexem o średnicy 16mm. Czy jeżeli glowica wykrywa spadek temperatury w pomieszczeniu i się otworzy żeby je dogrzać to na 20 żeberek w grzejniku tylko 6 jest ciepła, potem kolejne 2 sporo chłodniejsze a reszta to juz zupełnie zimna , zapowietrzone nie sa napewno. Czy zainstalowanie zaworu 3D i sterowanie przy jego pomocy temperaturą nie było by lepszym rozwiazaniem niż głowicami?
Rekomendowane odpowiedzi
Zarchiwizowany
Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.