Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Problem Z Utrzymaniem Temperatury Pereko Kw Beta


amigos30sc

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Posiadam kocioł Per - eko  15kw. Powierzchnia ogrzewana to ok 130m2, budynek jest nowy - ocieplone ściany i dach. W piecu palę drugi sezon - w zeszłym roku budynek był dogrzewany bo był w trakcie budowy. W tym roku wraz ze startem sezonu grzewczego pojawił się  problem, tzn: piec po osiągnięciu temperatury zadanej np. 57 stopni wytrzymuje w podtrzymaniu niecałe 5 minut po czym temperatura spada o 2 stopnie w dół i piec dobija znów 15 minut do 57 stopni i tak ciągle. Martwi mnie to, że piec praktycznie ciągle pracuje - mam na myśli zużycie prądu, jego elementów, oraz spalanie ekogroszku. Bo skoro piec zachowuje się tak przy plus dziesięciu na zewnątrz to co będzie jak będzie - 10 na zewnątrz.Aktualnie piec ma następujące parametry:

- czas podawania 20s

- czas przerwy 40 s

- nadmuch 17%

- temperatura zadana 57 stopni

- zawór czterodrożny ustawiony na 50 % (gdzie do maksymalnych ustawień)

Ekogroszek, którym aktualnie palę to Ziemowit 25Mj - polecany przez producenta palnika Pancerpol. Dopala się w miarę dobrze - po spaleniu powstają malutkie grudki. Wcześniej paliłem bardziej kalorycznym groszkiem Pieklorz, ale nie mogłem poradzić sobie ze spiekami wielkości kalafiorów - stąd zmiana na mniej kaloryczny.

Mam pytanie do bardziej doświadczonych użytkowników - czy podany problem jest normalny i piec tak ma pracować i tyle, czy może jego praca jest winą złych ustawień kotła i można coś zmienić. Czy może też piec jest za mały do ogrzewanej powierzchni (130 m2 =+ zasobnik 80L + podłogówka 15m2 + 8 grzejników)? Proszę o pomoc bo szczerze mówiąc obawiam się nadchodzącej zimy i kosztów jakie może wygenerować tak pracujący kocioł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź jaki to palnik i czy nie trzeba go uszczelnić.

Doczytałem.

Jeśli obrotowy to nic nie musisz a jeśli zwykła fajka to o ile pamiętam trzeba uszczelnić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Palnik był uszczelniony w tamtym roku, ale poprawiłem jego uszczelnienie jeszcze raz przy okazji wyczyściłem wyczystkę pod palnikiem (teraz jakby dużo lepiej dmuchało. Niestety problem dalej się utrzymuje. Aktualnie piec w podtrzymaniu  wytrzymuje jakieś 7 minut a następnie dobija do zadanej 10 minut. Aktualne nastawy to:

- temperatura zadana 60 stopni

- zawór czterodrożny (6 stopniowa skala) - ustawiony na 2,5 - jak był ustawiony na 3 to w potrzymaniu wytrzymywał dosłownie 3,5 minuty.

- czas podawania 20 s

- przerwa 40 s

- nadmuch - 20 % - przesłona otwarta w całości

- pompa na powrocie pracuje na 3 biegu

Piec spala bardzo dużo ekogroszku. Dzwoniłem już i do serwisu producenta palnika pancerpol jak i samego serwisu pereko i szczerze mówiąc nikt nie potrafi mi pomóc - raz sugerowano mi że to wina ekogroszku jak się okazało, że mam ekogroszek polecany przez producenta pancerpol to usłyszałem , że kocioł jest za mały - gdzie wydaje mi się to dziwne bo i instalator zapewniał mnie że problemu nie będzie jak i sam producent polecał w/w kocioł do mojej powierzchni.

Kolejna rzecz która mnie zastanawia to to że wskazania zegara analogowego są wyższe od temperatury na sterowniku o jakieś 7 stopni - czy to normalne?może tu leży problem?

Bardzo proszę o pomoc doświadczonych użytkowników bo jak do tej pory nikt nie potrafi mi pomóc a zima się zbliża, więc jeśli piec będzie  tak dalej pracował to chyba zbankrutuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja doświadczony nie jestem (tez drugi sezon) ale u mnie tez analogowy pokazuje parę stopni więcej ale mam to gdzieś, nie podejrzewam żeby tu był problem.

Ile Ci teraz spala przy tych temperaturach?

Jaką masz temp powrotu?

Jaki masz komin (przekrój, wysokość)?

Palisz ciągle czy raczej przepalasz?

Jaka temperatura w domu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.