Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Do Wszystkich Nowych Ustawiaczy Kotłów


kwinto30

Rekomendowane odpowiedzi

Hey Ludzie zanim zaczniecie kombinować ustawiać swoje kotły na wzór innych, najpierw załatwcie sobie porządny groszek lub ekogroszek i przede wszystkim  SUCHY  !!!!! i sami metodą prób i błędów bo każdy ma inną instalacje i każdy inne paliwo . :) i trzeba zrozumieć co od czego jest zależne wtedy łatwiej będzie wam ustawić :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ludzie to by chyba raczej woleli wprowadzic do sterownika np tylko typ opału np 26MJ/kg i tyle a reszte ma zrobic sterownik  ;)  :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie tak nie jest wybiegłem troche może w przyszłość kiedy to będa paliwa odpowiednio kwalifikowane z certyfikatem .Wtedy mając odpowiednie urzadzenie grzewcze z odpowiednim palnikiem  sterownikiem i paliwem ograniczysz sie tylko do wyboru paliwa na jakim kocioł uzyskał np 5 klase i bedzie działało bez zadnych dodatkowych ustawien i kombinacji ze strony obsługujacego ;)  :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co to za sterownik jak  nie ma sondy do pomiaru kaloryczności opału. Taka sonda powinna

być na wyposażeniu każdego kotła. Wkładałbym ją do worka z grochem, trochę by tam

sobie pofiglowała i w sterowniku zapisała 22MJ, a zapłaciłeś jak za 27MJ.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ludzie to by chyba raczej woleli wprowadzic do sterownika np tylko typ opału np 26MJ/kg i tyle a reszte ma zrobic sterownik  ;)  :D

 

To za mało żeby ustawić - potrzeba jeszcze ilość popiołu, spiekalność RI, temperatura topnienia popiołu, wilgotność - jeśli dane byłyby prawdziwe to przy nastawieniu na RCK ustalonego ciągu kominowego już miałoby to prawo działać.

 

Na razie sterownik musi mieć nadrzędny "biokomputer", który go zaprogramuje ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja dalej bym chciał by ktoś wytłumaczył nowym ustawiaczom jak ja jak zmiany w sterowniku, zmiana przysłony czopucha i wentylatora oddziałują na retortę... Czym sterować jak zapada się kopiec, pali się nierównomiernie, który opał "lubi" więcej powietrza, który mniej.
Ciężko tak w ciemno coś ogarnąć gdy jest się zielonym...

Co do automatów z popularnych mamy ADC i PID - z tego co mi powiedziano pierwszy działa na paliwie o spiekalności do 7 RI, drugi powyżej - ale jak jest w praktyce? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W praktyce ŻADEN automat nie poprowadzi spalania lepiej niż doświadczony palacz...

 

Dlatego do swojego 6 letniego sierściucha nie kupiłem PID-a,jadę na dwustanie,wszystko się ładnie dopala,a drobny popcorn mi nie przeszkadza.

Popiołu jak z papierosa nie szukam,bo nie znajdę i szkoda na to czasu. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cały sęk w tym, że tematów jest masa, głównie z opisem ustawień, które i tak na nic się nie przydają - bo jak już zauważono warunki są całkiem inne i porady w nich zawarte na niewiele się zdają... Chodzi bardziej o zebranie wszystkiego w jedno miejsce - coś ala poradnik dla zielonych. Jak wygląda prawidłowe spalanie, czym regulować powietrze (klapka, moc nadmuchu, czopuch), które węgle trzeba dłużej dmuchać, które wolą dłuższą przerwę. Co robić gdy zapada się kopczyk, gdy się przesypuje. Czy ustawiać podawanie np. 5 do 15 czy 15 do 45 - od czego to zależy, jak regulować moc retorty - czyli żeby osoba zielona wiedziała co zmieniać by nie tworzyć tu kolejnych tematów tylko próbować rozwiązać problem na podstawie obserwacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na ES założono kiedyś temat pod tytułem "Poradnik palacza". Zebrano tam naprawdę sporo ciekawych informacji.

I co ? I nic. Co chwilę ktoś pytał na nowo, i nie pomagało odsyłanie do tego tematu...  Tego chyba się nie da zebrać w kupę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest tam 90 stron z czego więcej to przegadówka. Czy wyciągnięto wreszcie tam te 10 przykazań palacza? 

Tu chodzi o 1-2-3 strony rzetelnych informacji nie 90 stron gdzie każdy coś wtrąci na każdy temat... Jako zielony mogę zadawać pytania, mogę nawet to zebrać w kupę, tylko potrzebuję odpowiedzi...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak widzisz na tamtym przykładzie, nie jest łatwo stworzyć kompendium.

Zawsze ktoś przyjdzie, i albo będzie obalał Twoje teorie, albo "wyważał otwarte drzwi", albo "próbował głową przebić mur".

Próbuj, może akurat Ci się uda :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnożyć można bez końca, ale parametrów do ustawienia w piecu nie jest bez liku a zaledwie kilka. Oczywiście optymalne ustawienie kotła wymaga wprawy, obserwacji - mnie chodzi bardziej o to co zrobić by zarówno podczas pracy jak i podtrzymania kopczyk był odpowiedni - czyli żeby się paliło. Coś takiego jak co zrobić jak wyrzuca ekogroch, jeśli palnik pali się w połowie, lub żar się zapada - czym się to objawia, jakie są przyczyny i skutki - które parametry można zmieniać by temu przeciwdziałać. Jak zachowują się węgle niskokaloryczne, jak wysoko i jakie parametry lubią (np. ktoś zmienia węgiel z Jareta na coś mocniejszego na zimę o większej spiekalności - czy potrzebuje więcej powietrza, dłuższej przerwy, będzie szybciej wygasać w podtrzymaniu itp).

Przykładowo:
1. Które węgle trzeba mocniej dmuchać (o niskiej, czy wysokiej spiekalności)?
2. Które wymagają dłuższej przerwy podawania?
3. Od czego zależy czas podawania? Lepiej podawać 2 sekundy czy 10? Od czego to zależy? Od ilości wody w układzie? Faz słonecznych? W co celować na start?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacznij od tego czym jest spalanie. Czy to co złapiesz do ręki to się pali ? Czy potoczne "węgiel się pali" jest prawidłowe ?

Kiedy spalanie jest optymalne ? Kiedy mamy do czynienia za spalaniem, kiedy z detonacją ? Co oznacza huczenie w kotle ?

Czemu w końcu, gdy ustawiasz wg porad i filmików, okazuje się że nadal masz sporo sadzy ?

Przerób te lekcje, a zostaniesz mistrzem w regulacji swojego palinka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak już wszystko piknie śmiga to i tak chodzisz do kotlowni zobaczyć jak pięknie się pali. Stoisz oparty o kocioł i sobie myślisz, kurka ale jestem dobry..... a że to miłe to chodzisz tam z tym piwem coraz częściej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nawet jak pieknie sie pali to i tak trzeba chodzić do kotłowni zasypać zbiornik i wybrać popiół i to chyba z tego powodu te piwo dla spłukania kurzu  ;)  :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pisane bylo tutaj ze wprowadzic dane i piec zeby sam jechal spalal, gotowal sprzatal itd itp. Prosze co znalazlem

 

JAK DZIAŁA SYSTEM

 

  1. Producent eko-groszku testuje partie węgla
  2. Zapisuje parametry pracy kotła w systemie
  3. Numer partii węgla umieszcza na workach
  4. Po wsypaniu worków użytkownik wprowadza numer z worka w panelu użytkownika na przeglądarce
  5. System wysyła automatycznie ustawienia pracy kotła do sterownika

takie cos istnieje juz.

 

 

Jakie to proste :):) :):) :):) :):) :):) :):) :):) :):)

 

Ps. Czy wasze sklady weglowe tez nadaja nr partii wegla itd :))))

 

nie podaje firmy zeby nie bylo ze reklama 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

A jak już wszystko piknie śmiga to i tak chodzisz do kotlowni ......

..... co by jeszcze coś poprawić żeby było jeszcze pikniej

 

Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.