Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł Co (150 M2) Ograniczona Wielkość.


morfiks

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie.

 

W związku z awarią mojego obecnego pieca (wżery- zączął przeciekać), muszę w w szybkim tempie go wymienić.

 

Jako że kompletnie nie jestem obeznany w temacie chciałbym poprosić o radę jaki piec wybrać.

 

Dużym ograniczeniem jest możliwość wniesienia pieca do domu, przez wejście wewnętrzne jest to prawie niemożliwe, pozostaje jedynie okienko zasypowe którego wymiary są następujące wysokość 65 cm, szerokość: 88 cm (po wyjęciu futryny szer. 92 cm, wys. 70 cm.

 

Dom ma około 150 m2 do ogrzania, jest ocieplony, w instalacji mam grzejniki aluminiowe, rury są stalowe o szerokim przekroju.

Jeśli chodzi o paliwo to węgiel kamienny oraz drewno.

 

Z góry dziękuje za pomoc.

 

Pozdrawiam Krzysztof.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg. mnie 12kW wystarczy na Twój metraż

Np. Defro Optima ma szer. ok.60cm,gł.86cm.

Po zdjęciu izolacji,drzwiczek,dźwigni przegarniacza rusztu,zyskasz kilka cm na szer. oraz kilka-kilkanaście na gł. i dasz radę.

Poniżej materiał poglądowy:

 

http://allegro.pl/kociol-piec-co-defro-optima-komfort-12kw-8-i5193392962.html?utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=DSA&gclid=Cj0KCQjwx8fOBRD7ARIsAPVq-NnhvZj-1R88uudWpNRdtBeoD8vqXZA3IAQitY1yjNwtLFFc9OZmqQ4aAqQdEALw_wcB

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będzie kolega w stanie opanować obsługę górniaka?Chodzi mi głównie o cykliczne rozpalanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam dom 140m2 niedocieplony,kol. ma 150 i średnio docieplony,więc wiem co piszę,palę w kotle od 30 lat

.

Od kiedy to "ciepło właściwe.pl" jest 100% wyrocznią?tam są grubsza podane b. orientacyjne wyniki.

 

Podałem przykład kotła oraz jego wymiary,nie mam Defro i nigdy nie chcę mieć,polecić mogę kocioł z podajnikiem ale nie o takim mowa.

Oprócz swoich "filozoficznych" wywodów,co wniosłeś sensownego do tematu?...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to że podales defro optime które trzeba rozpalić cyklicznie i tym samym inwestor dostałby strupa z którym by musiał się męczyć bo Ty wyciagnales z kapelusza nazwę kotła gdzieś tam zaslyszana :)) p. S po wyjęciu futryny prawie każdy kocioł zasypowy przejdzie!! Chyba tylko ponad 30kw nie :)) dodam jeszcze to że inwestor może nie będzie jedynym operatorem kotła i co wtedy... Myślisz że każdy będzie rozpalal tak samo.. Ze będzie nabijal piec węglem od nowa czy dosypie weglarke na żar... KAŻDY DOM JEST INNY BO NIE MIESZKAJĄ W NIM NASZE KLONY.. A mój nick nie wskazuje mojego wieku... Można palić i 50 lat tylko czy lata w kotłowni to wyznacznik!?!?!?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj kolego chyba wypiłeś zbyt wiele. Ludzie chcą ci doradzić a ty marudzisz. W kotle gs napali każdy, nawet babcia, węglem lub drewnem a w ds może być trudno. Ten defro to dobry kocioł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może zaproponujesz kocioł,który wg. ciebie nie jest strupem?i nie trzeba rozpalać cyklicznie?(Defro,to tylko przykład,umiesz czytać ze zrozumieniem?)zaczynam wątpić.

Zaproponujesz DS-a?, dla nowicjusza,jak sam zaznaczył to dopiero będzie przekleństwo.

Wygoda i ciągłe palenie to kocioł z podajnikiem ale wtedy temat byłby na innym wątku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odzew w temacie,

 

Postaram się podać troszkę więcej szczegółów:

 

Aktualnie mam stary piec (17 lat) z Tomaszowa Lubelskiego (Adam Bednarz) Model Bat-Gaz na tabliczce napisane jest ze niby 17 KW.

Paliłem w nim cyklicznie tzn rozpalałem popołudniem i podkładając co półtorej godziny (stara konstrukcja i mały to dużo węglą czy drzewa się nie zmieściło za wiele) a przez ostanie 2 lata też zauważyłem że muszę chodzić do niego coraz częściej. Układ bez wymuszonego obiegu, z przelewem (tak mi tata przynajmniej tłumaczył).

Co do tych 150 metrów to tyle mniej więcej jest 4 pokoje po około 20 metrów duży korytarz duża łazienka, toaleta, spiżarnia i kuchnia. Strop ocieplony, poddasze jeszcze nie zagospodarowane ( około 80 metrów) i raczej na najbliższe lata się nie zanosi żebym coś tam działał.

 

Czego bym potrzebował, coś w miarę łatwego w obsłudze (i tak jak pisałem wcześniej żeby mi się on w ogóle do kotłowni zmieścił), i żeby nie trzeba było tak często do niego zaglądać. Kwestia funduszy, jak bym się w 4 tyś zamknął to było by świetnie.

 

Pozdrawiam Krzysztof.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właściwie to już wszystko doradzono co było do doradzenia, ale tak sobie myślę, że może warto wziąć pod uwagę ewentualny montaż palnika na pellet w drzwiczkach, w bliższej lub dalszej perspektywie i pod tym kątem wybrać konstrukcję która by się sprawdziła (wąska a głęboka komora spalania). Teraz kocioł za 2-2,5 k zł, a w przyszłości 4, lub mniej za palnik i praktycznie bezobsługowość pracy co ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tata dopytał lokalnych monterów i jak to każdy z nich polecił coś innego, jedni Defro inni Rakoczy (poczytałem troszkę w internecie i opinie są raczej negatywe), kolejny Sasa NWT (tu problem że on mi raczej na pewno nie wjedzie bo czopuch jest zamontowany na stałe, bez chopucha by się zmieścił.

A co myślicie o http://batgaz.pl/batgaz-n miał ktoś styczność, sam aktualnie posiadam piec od tego pana ale to jest chyba najprostsza wersja bez niczego, fakt służył przez ponad 16 lat problemu nigdy z nim nie było.

 

Rynek duży cieżko coś wybrać.

 

Tata całe życie palił w piecach z dolnym spalaniem, jakoś mi go cieżko przekonać do górnego bo ten Defro nie wydaje sie złą opcją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy jak chcesz obsługiwać kocioł.Twój tata dokładał w dolniaku kiedy tylko miał okazję,górniaka musisz cyklicznie rozpalać dopiero jak się wsad wypali.Nigdy nie miałem kotła GS i mieć nie chcę,nie dziwię się też Twojemu tacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym jednak pozostać przy paleniu jak dotychczas, i tu się wybór ogranicza. Obdzwoniłem jeszcze raz lokalnych monterów i każdy mówi żeby się spieszyć bo przez nową ustawę ceny poszły w górę a dostępność jest tragiczna. Zaintrygował mnie ten KSGW zgoda spełnia 2 podstawowe kryteria zmieści się do kotłowni i jest dolnego spalania, ale nikt o nim w okolicy nie słyszał i musiał bym się te 250 km przejechać. O tych z Tomaszowa Lubelskiego ciężko jakiekolwiek opinie znaleźć. Defro ds to tylko od 20 kw jeśli dobrze doczytałem. Sas nwt się poprostu nie zmieści. Rakoczy (firma z moich okolic) https://rakoczy.pl/oferta/kotly-weglowe nie maja zbyt pochlebnych opinii. Ehh tak to jest jak człowiek dopiero przed rozpoczęciem sezonu robi przegląd sprzętu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie Twoje wymagania spełnia Mpm-ds. Czysto spalający dolniak, jeden z najlepiej dopracowanych kotłów tego typu na naszym rynku, o odpowiednich wymiarach (tylko waga spora 14kw ponad 300kg). Dolniak w którym jeden zasyp powinien wytrzymać Ci około doby, kwestia tylko co jakiś czas odpopielenia.  Myślę że w twoim przypadku w grę wchodzi moc 8/10 lub 12/14kw. Choć jesli palisz też drewnem, skłaniał bym się do większej mocy, jedynie do węgla, stosował blachę zmniejszająca ilość palącego się opału( moc).   Dobrze by było, byś wypełnił ten kalkulator, jak najdokładniej się da. Całkiem trafnie odzwierciedla zapotrzebowanie budynku na moc. 

http://cieplowlasciwie.pl/start

Spełnił by tez ten warunek:

Właściwie to już wszystko doradzono co było do doradzenia, ale tak sobie myślę, że może warto wziąć pod uwagę ewentualny montaż palnika na pellet w drzwiczkach, w bliższej lub dalszej perspektywie i pod tym kątem wybrać konstrukcję która by się sprawdziła (wąska a głęboka komora spalania). Teraz kocioł za 2-2,5 k zł, a w przyszłości 4, lub mniej za palnik i praktycznie bezobsługowość pracy co ;)

Tylko musiał by to być kocioł z przednim zasypem, zmienia się wtedy tylko przednie drzwiczki z mocowaniem do palnika na i ze zwykłego kotła zasypowego, masz praktycznie bezobsługowy kocioł na pellet  ;) 

Informacji na temat tego kociołka masz, chyba aż nadto 

Pozdrawiam. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podzwoniłem po lokalnych dystrybutorach MPM ds 12-14 KW mógłbym dostać od ręki na 17-19 KW trzeba czekać około tygodnia. Myślę że poczekam i wezmę ten większy, 12-14 KW to wydatek 3700 zł 17-19 to 4100 gdzie dostaje czysty piec. Porozmawiałem z tata i do rozważenia wszedł na przyszły sezon piec na gaz. Taat uruchomił wszystkich swoich znajomych i przy 130 metrach wychodziło im około 4 tyś za sezon, co mógłbym udźwignąć finansowo. Teraz pytanie czy pchać sie przy takich założeniach (gazówka na przyszły rok) w 17 kw czy brac 14 na tzw bufor bezpieczeństwa ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bierz 12-14 kw bo weźmiesz 17-19 kw i później będziesz przeklinał ten kocioł.
To jest kocioł DS w nim musi się palić ,,żywym,, ogniem a nie tlić bo inaczej spadną na ciebie następujące plagi:zawieszający się opał,totalnie zaklejone smołą drzwiczki (obowiązkowy łom),powódź smoły w komorze zasypowej,tony sadzy lub smoły w wymienniku i kominie,ekspresowe zapopielenie się rusztu oraz znikanie opału w ekspresowym tempie.

Nie bój się,że w zimie zamarzniesz:przy paleniu ciągłym nie trzeba dużej mocy,duże mrozy zazwyczaj występują u nas krótko więc nie spadek temperatury w domu nie będzie duży(o ile będzie),z tego kotła wygenerujesz dwa razy większą moc niż znamionowa czyli wygenerujesz co najmniej 22 kilowaty albo i 24 kilowaty więc na pewno nie zamarzniesz.
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.