Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Niwelacja Przewymiarowania Kotła Z Podajnikiem


Maciek92

Rekomendowane odpowiedzi

Czołem! Temat niby prosty, ale w sumie mam zagwozdkę. Jest klient, jest kocioł z podajnikiem na ekogroszek - dużo za duży do metrażu. Póki co zajechał już komin w budynku mieszkalnym, więc został przeniesiony do nowej kotłowni - w budynku gospodarczym oddalonym o 20 m od domu. W tym momencie pojawiam się ja i będę musiał coś polepić z tego co zastałem :-).

 

Temat nr 1 to kwestia zniwelowania przewymiarowania kotła. Myślę o buforze, chociaż wiem, że bufor i kocioł automatyczny trochę mijają się z celem, ale nie przychodzą mi inne pomysły do głowy. Czy ktoś ma tak spiętą instalację? Da się z tym żyć? Ma to sens?

 

Zasypowce spinałem z buforami i działa to super, chociaż i tak zawsze robimy pominięcie bufora, żeby dopiero nadwyżka mocy szła do akumulowania. Podajnikowca nigdy i w sumie trochę to dla mnie abstrakcyjne, bo to tak jakby samochód wozić na lawecie, żeby zaoszczędzić paliwo.

 

Ewentualnie - jakieś inne pomysły?

 

Wymiana kotła nie wchodzi w grę. Od tego zacząłem, ale nie ma takiej opcji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwny sposób myślenia, a jeszcze dziwniejsze jest przekonanie, że przesunięcie kotła o 20 m coś zmieni. Pojawią się większe straty przesyłowe, to na pewno. Ale na tych 20 m tych dodatkowych strat będzie kilka %.  Wymiana kotła to powinna być ....podstawowa opcja. Bufor może usprawnić pracę kotła teraz tylko dobrać jego rozmiar. I tu pewnie też będziesz miał opór klienta bo jak usłyszy że bufor ma mieć od 50 do 100 l/kW Bufor to też koszty i dodatkowa armatura i dodatkowe pompy. 1000 litrowy bufor to koszt ok 3 - 4 tys. I tu sprawa najważniejsza jak duży jest kocioł i jak duży powinien być bufor. Cena bufora może zjeść całą ekonomikę zamierzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maćku,tak jak napisałeś bufor jest trochę bez sensu,chyba że w chałupie podłogówka,to można pomyśleć o palniku z zapalarką.

Próbowałbym też ograniczyć pow. wymiennika szamotem,mniejszy palnik i termometr spalin w czopuchu.

O ile jest za duże to bydle,konkrety?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 kW na 12-14 kW zapotrzebowania w szczytowym momencie, czyli możemy przyjąć, że w okresach przejściowych ogrzałby jeszcze 3-4 takie budynki. Nie wiem czy nie musiałbym wyłożyć połowy kotła szamotem. Instalacja typowo grzejnikowa, więc z rezerwą podchodzę do tematu bufora.

 

Mniejszy palnik to też jakieś rozwiązanie. Nie byłoby problemów z dogrzewaniem płaszcza wodnego kotła? Nigdy nie bawiłem się w takie przeróbki, więc w tym przypadku miałbym więcej pytań niż odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdaję sobie sprawę,że moje sugestie jako palacza amatora z 6 letnią praktyką w przewymiarowanym kotle z podajnikiem,to tylko półśrodki...

 

Ograniczając pow. wymiennika,zachowujesz temp. spalin na właściwym poziomie i o to chodzi,ew. wymiana palnika to też wydatek ok. 2tys.

Zasadnym też jest wybór mniej kal. paliwa 22-24 MJ/kg.

Jeżeli klient zaakceptuje takie modyfikacje,należy spróbować i obserwować na ile to pomogło,żeby nie zajechać 2 komina.

Musi być jednak świadomy,że najlepszym rozwiązaniem jest wymiana kotła na mniejszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki tam jest teraz palnik  i sterownik  :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pancerpol, ale jakiej mocy to nie wiem - nie przygladalem sie, bo podczas ogledzin nie pojawila sie idea wymiany palnika. Klient nadal upiera sie przy buforze i chyba na tym sie skonczy. Wiekszy niz 300L i tak sie nie zmiesci, wiec w sumie wstawimy wielkie sprzeglo. Sterownik Ecomax 800R. Należałoby dostawić moduł B do obsługi bufora za bagatela 600 PLN, żeby to wszystko pospinać z Ecomaxem wiszącym w domu.

Edit: Nie mam za duzo stycznosci z Pancerpolem, wiec nie wiem jakie typoszeregi ida do kotlow danej mocy.

Edit 2: Albo po prostu daruje sobie cale to zlecenie, bo ja o jednym, klient o drugim. Ciezko mu zrozumiec, ze zajechal komin nie tylko dlatego, ze byl za maly (fi 130 wewnatrz, jakies 8 m dlugosci), ale rowniez dlatego ze kisil 30 kW ciagle w podtrzymaniu i bez jakiejkolwiek stabilizacji temperatury na powrocie przy rozruchu.

Edit 3: Teraz kociol mialby stanac x-dziesiat metrow od domu, bufor w domu, do tego najlepiej, zeby uklad byl otwarty a w ziemi mamy tylko 2 rury przesylowe pb fi 32. Ani w te, ani we wte. Ach, no i zeby kosztow nie wygenerowac za duzych, najlepiej razem z buforem jakies 3000 PLN. Tutaj potrzeba cudotworcy :-).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pancerpol to przyzwoity palnik i jak jest odbiór na poziomie 12 czy 14 kW to nie powinno być problemów w spalaniu .Może wystarczy dać lepszy sterownik i stosować opał typu 31,2 .Co to znaczy że zajechał komin kondensat się wykraplał :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zupełny brak ciągu, tony sadzy w kominie; poziomy fragment czopucha regularnie zasypywany do połowy sadzą. Widać, że to efekt połączenia za małego przekroju i kiepskiego palenia. Co do kondensatu, ciężko powiedzieć. Podczas oględzin komin był suchy, ale nie wiem co się działo w trakcie użytkowania. Zresztą, kocioł już wytargany do nowej kotłowni, idea została powzięta i teraz tylko znaleźć kogoś, kto bez marudzenia zrobi tak jak klient chce :-).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym kotła nie przenosił nie chciało by mi się ,wyczyściłbym  komin , kocioł zastosował opał mniej kaloryczny typy 31  .Wyczyścic  otwory w palniku dmuchawe. Kupić pożądny sterownik z pidem . Ewentualnie pomyśleć nad podniesieniem temperatury w komorze spalania deflektor albo pułki szamotowe ,bo tam musi się czysto spalić opał żeby w dalszej częsci nie brudzić  wymiennika i komina :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sterownik jest ok. Ma algorytm Fuzzy Logic, mam kilka kotłów pod jego kontrolą i nie ma żadnych problemów. Tutaj jest po prostu kwestia przewymiarowania. Można było to ogarnąć z głową, ale trzeba było zadzwonić zanim się podjęło jakieś decyzje :-). Teraz to już składanie do kupy ze stanu zastanego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na mój chłopski rozum to bufor nic tu nie da bo dalej odbioru ciepla nie bedzie z budynku i dalej będzie kisił jak nagrzeje bufor. Może z tym mniejszym palnikiem pokombinować i wymiennik obłoźyć szamotem albo jak koledzy radzą słabszy węgiel np Jaret czy podobny albo mieszać z pelletem.

Nie pamiętam dobrze ale jeśli to Pancerpol to dla 30kW może tam być palnik 50kW i dużo nie nawalczysz ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pancerpol, fajki PPs o małej nie wspominam, a dalej są 17kW, 25kW, 50kW.

Pewnie do kotła 30kW producent zasadził palnik 50kW.

 

Skoro twierdzisz, że max zapotrzebowanie jest na poziomie 14kW namów na inwestycję w fajkę 17kW. Musisz znać dokładny model zamocowanego i skontaktuj się z pancerpolem, pewnie zostać może motoreduktor i zewnętrzna rura a kupić trzeba wewnętrzną komorę powietrzną od 17kW, kolano, wianek, palenisko i ślimak.

Zadzwoń do pancerpola i obgadaj temat.

 

Co do węgla zwykły jaret 21-22Mj (nie jaret plus) a max retopal 24Mj

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzisz sam co koledzy potwierdzili że o czystym spalaniu decyduje wielkość palnika jego moc do zapotrzebowania na energie przez budynek a nie koniecznie sama wielkosć moc kotła ,oczywiście jak są dobrane wszystkie parametry odpowiednio to wyniki są zdecydowanie lepsze.Jeżeli tam  faktycznie jest pancerpol 50kW  to tylko wymiana na mniejszy ja łudziłem się że może jest 25kW to na słabszym kalorycznie weglu powinno sie to jeszcze przyzwoicie spalić ;)  :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.